Szybki kontakt

    Nordic Walking – recepta na szczęście

    Czyż nie wiecie, że jesteście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was? Jeżeli ktoś zniszczy świątynię Boga, tego zniszczy Bóg. Świątynia Boga jest święta, a wy nią jesteście (1Kor 3,16-17). Do chrześcijańskiej powinności należy troska o odpowiedzialną profilaktykę zdrowotną. Alternatywą na zachowanie zdrowia jest Nordic Walking, czyli „skandynawski spacer z kijkami”, który polega na połączeniu marszu z techniką odpychania się od podłoża za pomocą specjalnie zaprojektowanych kijów.

    Nordic Walking łączy w sobie najlepsze cechy idealnej aktywność dla wszystkich. Przywraca sprawność sercowo-naczyniową, angażuje i wzmacnia niemal wszystkie mięśnie, spala kalorie, odciąża stawy, rozluźnia napięcia mięśniowe i daje dużo zadowolenia. Uprawiany w grupie dodaje motywacji i umożliwia nawiązanie kontaktów towarzyskich.

    Nordic Walking, którego skuteczność została potwierdzona badaniami naukowymi przynosi wiele korzyści zdrowotny. Jest dedykowany każdemu, bez względu na wiek i poziom sprawności fizycznej. Chód z kijkami zwiększa pobór tlenu o 20-58%, w zależności od intensywności marszu. Wzrasta wytrzymałość i tonus mięśni tułowia, ramion i brzucha. Redukuje obciążenie kolan u osób otyłych. Kijki umożliwiają utrzymanie lepszej postawy, równowagi i stabilności podczas chodzenia w trudnym terenie.

     

    Nordic Walking jest zalecany sportowcom, tym którzy potrzebują zrzucić wagę dla celów zdrowotnych, potrzebują motywacji, aby zwiększyć swoją aktywność ruchową. Ten rodzaj spaceru jest korzystny dla pacjentów kardiologicznych, którzy szukają bezpieczniej formy rehabilitacji ruchowej, osobom w podeszłym wieku, z problemami ortopedycznymi, zaburzeniami równowagi i nie mogącym nadmiernie obciążać stawów. Taka forma treningu aerobowego wyrównuje ciśnienie tętnicze, poziom cukru, cholesterolu i zwiększa poziom endorfin (hormonów szczęścia).

    Nordic Walking doskonale wpisuje się w charyzmat szpitalny Św. Jana Bożego, bo służy zdrowiu. Na terenie Konwentu Bonifratrów w Konarach powstały ścieżki spacerowe specjalnie przystosowane dla osób z ograniczoną sprawnością fizyczną. Z naszych ścieżek chętnie korzystają seniorzy i całe rodziny. Stopień trudności jest zróżnicowany, tak, aby można było uprawiać Nordic Walking na trzech poziomach: zdrowotnym, fitnesowym i sportowym. Ten rodzaj aktywności uatrakcyjnia działania rehabilitacyjne Bonifraterskiej Fundacji Dobroczynnej, służy i sprzyja nawiązywaniu kontaktów ze społecznością lokalną.

     

    ks. Bogumił Nowosiadły

    kapelan Bonifraterskiej Fundacji Dobroczynnej w Konarach

    instruktor Nordic Walking