Szybki kontakt

    Grypa, przeziębienie, Covid-19 i wirus RSV. Jak rozpoznać te infekcje i odróżnić je od siebie?

    W całej Polsce obserwujemy gwałtowny wzrost infekcji różnego typu. W szpitalach oddziały pediatryczne są przepełnione i trudno przewidzieć kiedy sytuacja się poprawi. Obecny sezon infekcyjny jest wyjątkowo niebezpieczny, szczególnie dla osób starszych. Lekarze sygnalizują również, że w tej chwili jest więcej zachorowań na grypę niż w poprzednich latach.

    Ogromne kolejki w gabinetach lekarzy POZ utrudniają uzyskanie rzetelnej diagnozy i pacjenci często rezygnują z wizyty sięgając po sprawdzone preparaty OTC. Wszyscy mierzymy się z wątpliwościami czy jesteśmy w stanie prawidłowo zinterpretować objawy i odróżnić od siebie poszczególne infekcje wirusowe.

     

    Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus Infection)

    Wirus RSV jest powszechnie występującym wirusem układu oddechowego. Objawy są bardzo podobne do klasycznego przeziębienia. W większości możemy sobie z nim poradzić w ciągu tygodnia lub dwóch natomiast może być groźny dla niemowląt, osób z obniżona odpornością oraz osób w podeszłym wieku. W przypadku zakażenia RVS może dojść do powikłań  takich jak zapalenie oskrzelików oraz zapalenie płuc szczególnie u najmłodszych

    RSV jest najczęstszą przyczyną zapalenia oskrzelików i zapalenia płuc u dzieci poniżej 2. roku życia.

     

    Objawy RSV

    Same objawy mogą być zróżnicowane w zależności od wieku i stanu zdrowia pacjenta. Dodatkowa zmienna różnicująca to czy infekcja jest pierwotna czy wtórna.

     

    Pierwotna infekcja (pierwszorazowa) u dzieci od 6. tygodnia życia do 2. roku życia jest zwykle objawowa i obejmuje dolne drogi oddechowe pod postacią zapalenia oskrzelików i zapalenia płuc. Charakterystycznym objawem zarażenia u wcześniaków są bezdechy (przerwy w oddychaniu trwające dłużej niż 15 lub 20 sekund). Wtórne zakażenia (kolejne) u starszych dzieci cechują się zwykle łagodniejszym przebiegiem i zróżnicowaną manifestacją, od łagodnych objawów nieżytowych górnych dróg oddechowych, zapalenia ucha środkowego i ostrego zapalenia krtani aż po zapalenie oskrzeli.

     

    Objawy choroby najczęściej pojawiają się około 4 do 6 dni po ekspozycji na wirusa. U dorosłych i starszych dzieci RSV zwykle powoduje łagodne objawy przypominające przeziębienie. Obejmują one:

     

    • zatkany nos lub katar,
    • suchy kaszel,
    • niską gorączkę,
    • ból gardła,
    • łagodny ból głowy.

    W ciężkich przypadkach choroba może rozprzestrzenić się na dolne drogi oddechowe, powodując zapalenie oskrzelików lub zapalenie płuc.

     

    Objawy zakażenia dolnych dróg oddechowych mogą obejmować:

    • gorączkę,
    • silny kaszel,
    • świszczący oddech ‒ wysoki dźwięk, który zwykle słychać podczas wydechu,
    • szybki oddech lub trudności w oddychaniu ‒ dziecko woli siedzieć niż leżeć,
    • niebieskawe zabarwienie skóry z powodu braku tlenu (sinica).

     

    Jeśli obserwujesz nasilenie objawów a w szczególności u małych dzieci i niemowląt poniższe objawy:

    • krótki, płytki i szybki oddech,
    • kaszel,
    • odmowę karmienia piersią lub butelką, karmienie przerywane,
    • nietypowe zmęczenie,
    • drażliwość,
    • oznaki odwodnienia: brak łez podczas płaczu, niewielka ilość moczu lub jego brak w pieluszce przez 6 godzin oraz chłodna, sucha skóra.

     

    WAŻNE! Wezwij natychmiast pogotowie ratunkowe, jeśli twoje dziecko lub ktokolwiek zagrożony ciężką infekcją RSV ma trudności z oddychaniem, wysoką gorączkę lub niebieski kolor skóry, zwłaszcza na ustach i paznokciach.

     

    WIRUS RVS

    Źródło: własne WIRUS RVS 

     

    Czy przeziębienie może być groźne?

     

    Przeziębienie, a posługując się bardzie fachową terminologią choroba przeziębieniowa lub wirusowe zapalenie nosogardła, związane jest z infekcją wirusową, za którą może odpowiadać ogromna ilość różnych wirusów.

    Jak w przypadku większości chorób wirusowych do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Natomiast w zależności od patogenu możemy zarazić się również poprzez bezpośredni kontakt lub drogą pokarmową. W przeciwieństwie do grypy, przeziębienie zaczyna się zazwyczaj łagodnie.

     

    Częstymi objawami są:

    • ogólne rozbicie,
    • bóle głowy i mięśni,
    • zapalenie gardła,
    • kaszel,
    • katar początkowo wodnisty i spływający do gardła z upływem czasu może być gęsty, zatykać nos i zaburzać zmysł węchu.
    • gorączka może się pojawić, ale najczęściej nie jest wysoka.

     

    W przypadku niektórych wirusów zdarza się, że mogą one powodować wysypkę czy zapalenie spojówek. Choroba przeziębieniowa ma najczęściej łagodny przebieg ze szczytowym nasileniem objawów w 2-3 dniu. Niepowikłana, ustępuje samoistnie do 7-10 dni (choć warto wiedzieć, że kaszel poinfekcyjny trwa czasem nawet kilka tygodni).

     

    Grypa – powrót infekcji na ogromną skalę

    W chwili obecnej jesteśmy w szczycie zachorowań na grypę. Czynnikiem etiologicznym jest wirus grypy typu A lub w niewielkim stopniu typu B. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą kropelkową, rzadziej poprzez skażone dłonie czy przedmioty. Podstawowe czynniki ryzyka to bezpośredni kontakt z chorym oraz dłuższe przebywanie w odległości poniżej 1,5 metra od osoby chorej na grypę. Spędzanie czasu w dużych ludzkich skupiskach i brak dostatecznej dbałości o higienę rąk sprzyjają zachorowaniu.

    Jeśli chodzi o objawy to pojawiają się gwałtownie. Bardzo często występuje:

    • wysoka gorączka i dreszcze,
    • osłabienie,
    • bóle mięśniowo-stawowe,
    • bóle głowy.

    Osoby zakażone skarżą się na ogólne złe samopoczucie, które utrudnia normalnie funkcjonowanie.

    W kolejnych 2-3 dniach dochodzą dodatkowe objawy takie jak:

    • suchy i uciążliwy kaszel,
    • ból gardła i

    Grypa charakteryzuje się zwykle cięższym obrazem klinicznym niż przeziębienie, choć w przypadku braku powikłań ustępuje w ciągu tygodnia (złe samopoczucie i kaszel mogą utrzymywać się dłużej). Warto jednak pamiętać, że grypa jest niebezpieczną chorobą, a do pogorszenia stanu chorego może dojść bardzo szybko. Ciężki przebieg choroby (występowanie duszności, objawów neurologicznych, dużego odwodnienia czy wtórnych powikłań np. zapalenia mięśnia sercowego) nierzadko wymaga intensywnego leczenia w szpitalu.

     

    Koronawirus (COVID-19)

    COVID-19 to choroba wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2.

    Pandemia koronawirusa od czasu pierwszych infekcji odnotowanych pod koniec 2019 sparaliżowała cały świat. I chociaż intensywne badania nad wirusem, leczeniem oraz diagnostyką były prowadzone od samego początku to jednak stosunkowo krótki czas jego obecności powoduje, że nadal wiele kwestii pozostaje niejasnych i niepewnych.

    Za najczęstsze objawy COVID-19 uważa się:

    • gorączkę,
    • suchy kaszel,
    • ogólne zmęczenie,
    • bóle mięśni,
    • bóle głowy,
    • ból gardła,
    • nieżyt nosa.

    Choroba może manifestować się także dość specyficznymi objawami jak:

    • utrata węchu oraz smaku,
    • duszności i trudność w oddychaniu,
    • biegunka,
    • zapalenie spojówek,

    Infekcja przenosi się drogą kropelkową oraz poprzez skażone dłonie i przedmioty. Z dotychczasowej wiedzy na temat COVID-19, wynika, że większość osób (około 80%) przechodzi infekcję w sposób łagodny lub umiarkowany i nie wymaga hospitalizacji. Niestety, pozostałe 20% może rozwinąć poważne problemy z oddychaniem prowadzące nawet do niewydolności oddechowej.

     

    W takim razie jak rozpoznać i odróżnić od siebie te wszystkie infekcje wirusowe?

    Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Objawy wszystkich tych chorób mogą być podobne. Co więcej, każda z nich może przebiegać nieco mniej typowo (np. w przebiegu grypy mogą pojawić się nudności, wymioty czy biegunka), co jeszcze bardziej utrudni ocenę sytuacji. Zarówno grypa jak zakażenie covidem może przebiegać bezobjawowo. Natomiast nadal stanowi ogromne zagrożenie związane z zakażeniem dla osób z bezpośredniego otoczenia pacjenta.

    Zwróć także uwagę, że zarówno zakażenia wirusem grypy, jak i SARS-CoV-2 mogą być zupełnie bezobjawowe.

     

    Jeśli zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy, koniecznie skonsultuj się telefonicznie ze swoim lekarzem, który być może zaprosi Cię na osobistą wizytę lub zleci wykonanie testów. Możesz również nabyć test diagnostycznych w aptece. Zapytaj o niego w aptece.

    Poniżej w tabeli porównanie objawów poszczególnych infekcji wirusowych.

    TABELA GRYPA RSV

    Tabela na podstawie: https://www.texashealth.org/Health-and-Wellness/Coronavirus/Fighting-the-Flu-and-COVID-19

    Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania.

     

    Źródło:

    cdc.gov/rsv/index.html

    uptodate.com/contents/respiratory-syncytial-virus-infection-treatment

    uptodate.com/contents/respiratory-syncytial-virus-infection-clinical-features-and-diagnosis

    uptodate.com/contents/respiratory-syncytial-virus-infection-prevention-in-infants-and-children

    termedia.pl/mz/Eksperci-podczas-Priorytetow-2020-Wczesniaki-to-pacjenci-szczegolnej-uwagi,36776.html
    https://www.cdc.gov/flu/symptoms/symptoms.htm
    https://www.cdc.gov/flu/symptoms/flu-vs-covid19.htm
    https://www.healthline.com/health-news/flu-allergies-coronavirus-different-symptoms#Despite-symptoms,-its-not-the-flu
    https://www.cdc.gov/rsv/

    Interna Szczeklika 2021 Andrzej Szczeklik, Piotr Gajewski

    https://www.who.int/