Rozmaryn
Rosmarinus officinalis L.
DZIAŁANIE
- łagodzenie astmy
- łagodzenie kolki nerkowej
- łagodzenie chorób zapalnych
- zapobieganie chorobie niedokrwiennej serca
- obniżanie ciśnienia tętniczego
- działanie przeciwutleniające
- działanie przeciwzapalne
- działanie rozkurczające
- wspomaganie przy chorobach jelit
WŁAŚCIWOŚCI
Rozmaryn to zioło o silnych właściwościach prozdrowotnych. Jego korzyści zdrowotne wynikają z zawartości wielu aktywnych składników zawartych w olejkach eterycznych, takich jak kwas kawowy, karnozowy, chlorogenowy, oleanolowy, rozmarynowy, ursolowy, kamfora, borneol, cyneol, karnozol, eukaliptol, rozmanol, rozmachinon, pochodne eugenolu oraz diosmina.
Te związki pomagają w łagodzeniu astmy, kolki nerkowej, chorób zapalnych, zapobiegają chorobie niedokrwiennej serca, obniżają ciśnienie tętnicze i poziom glukozy we krwi. Mają silne działanie przeciwutleniające, eliminując wolne rodniki i zmniejszając ryzyko nowotworów.
Rozmaryn działa również rozkurczająco, dzięki czemu jest stosowany w leczeniu dolegliwości przewodu pokarmowego. Łagodzi skurczowe bóle żołądka, wspiera leczenie chorób jelit i pęcherzyka żółciowego (działanie żółciopędne i żółciotwórcze) oraz poprawia trawienie.
W kuchni, rozmaryn w postaci świeżych lub suszonych liści jest używany jako przyprawa do dziczyzny, drobiu, ryb, pieczonych warzyw oraz chleba. Jest też składnikiem napojów gorących (np. zimowej herbaty), zimnych (np. ginu), a nawet dobrze komponuje się z owocami.
Rozmaryn znajduje zastosowanie w aromaterapii oraz w produkcji kosmetyków. Jest trwałym ziołem po zerwaniu, co czyni go idealnym do dekoracji stołu i innych aranżacji.
Rozmaryn jest bezpiecznym ziołem, jeśli stosowany jest jako przyprawa. Jednak przy używaniu olejku mogą wystąpić reakcje alergiczne, szczególnie u osób ze skłonnościami do alergii. Wysokie dawki rozmarynu mogą powodować poronienia, dlatego kobiety w ciąży powinny unikać suplementów z rozmarynem, ale mogą bezpiecznie spożywać go jako przyprawę.