Szybki kontakt

    Rozmaryn

    Rosmarinus officinalis L.

    Rozmaryn, a dokładnie rozmaryn lekarski jest to ciepłolubna, długowieczna (żyje ponad 2 lata), dziko rosnąca i wiecznie zielona roślina, która rośnie głównie w obszarze Morza Śródziemnego, najczęściej we Francji, Włoszech, Grecji, Hiszpanii, Grecji oraz u wybrzeży Morza Czarnego oraz w Stanach Zjednoczonych i Meksyku. W pozostałych regionach rozmaryn uprawiany jest jako roślina doniczkowa.

    Już od wielu lat stosowany był w zielarstwie, lecznictwie, kosmetyce oraz kuchni, jako przyprawa do wielu dań. Starożytni Rzymianie określali go mianem kwiatu morza (łac. rosa – róża i marinus – morski), gdyż wyczuwalny na morzu zapach rozmarynu zwiastował bliski ląd.

    DZIAŁANIE

    • łagodzące astmę
    • łagodzące kolkę nerkową
    • łagodzące choroby zapalne
    • zapobiegające chorobie niedokrwiennej serca
    • obniżające ciśnienie tętnicze
    • obniżające poziom glukozy we krwi
    • przeciwutleniające
    • przeciwzapalne
    • rozkurczające
    • wspomagające przy chorobach jelit

    WŁAŚCIWOŚCI

    Rozmaryn jest ziołem o bardzo silnych właściwościach prozdrowotnych. Wiąże się to z zawartością wielu składników aktywnych zawartych w jego olejkach eterycznych. Należą do nich między innymi: kwas kawowy, karnozowy, chlorogenowy, oleanolowy, rozmarynowy, ursolowi, kamfora, borneol, cyneol, karnozol, eukaliptol, rozmanol, rozmachinon, pochodne eugenolu oraz diosmina.

    Wyżej wymienione związki pomagają łagodzić astmę, kolkę nerkową czy choroby zapalne. Zapobiegają chorobie niedokrwiennej serca, obniżają ciśnienie tętnicze, poziom glukozy we krwi, poprawiają profil lipidowy. Wykazują bardzo silne działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne – zmiatają wolne rodniki, zmniejszając jednocześnie prawdopodobieństwo pojawienia się nowotworów.

    Rozmaryn lekarski jest znany również ze swojego działania rozkurczającego, dzięki czemu wykorzystuje się go w chorobach przewodu pokarmowego. Łagodzi skurczowe bóle żołądka, wspomaga leczenie chorób jelit i pęcherzyka żółciowego (działanie żółciopędne i żółciotwórcze) oraz poprawia trawienie.

    Rozmaryn w postaci świeżych lub suszonych liści wykorzystywany jest jako przyprawa w kuchni – świetnie komponuje się z dziczyzną, drobiem, a nawet rybami. Fantastycznie wzbogaca smak i aromat pieczonych warzyw oraz świeżo upieczonego chleba. Często wykorzystywany jest także do produkcji napojów gorących (jako dodatek do zimowej herbaty), zimnych (na przykład ginu) i co ciekawe dobrze komponuje się także z owocami.

    Używa się go do aromaterapii oraz w produkcji kosmetyków. Jest jednym z bardziej trwałych ziół po zerwaniu, dlatego często wykorzystywany jest do dekoracji stołu i nie tylko.

    Rozmaryn uważany jest za bezpieczne zioło, jeśli stosowany jest jako przyprawa. W przypadku stosowania olejku mogą pojawić się reakcje alergiczne, powinny więc na niego uważać osoby ze skłonnościami do reakcji uczuleniowych. Duże dawki rozmarynu mogą powodować poronienie, nie powinny więc spożywać suplementów z rozmarynem kobiety w ciąży. Bezpieczne jest jednak spożywanie rozmarynu jako przyprawy.