Szybki kontakt

    Mydlnica lekarska

    Saponaria officinalis

    Mydlnica lekarska jest gatunkiem rośliny wieloletniej, należącej do rodziny goździkowatych. Nazwa wywodzi się z łacińskiego słowa sapo, czyli mydło.

    Naturalny obszar występowania to Europa, Azja oraz Afryka Północna, ale rozpowszechniła się także i w innych rejonach świata. Dorasta do 80 cm i cechuje się ładnymi, białymi lub różowymi kwiatkami.

    Jest rośliną użytkową, której pożytki i właściwości znano już od wieków. Surowcem leczniczym są kłącza (podziemna łodyga) wraz z korzeniami. Mydlnica lekarska jest rośliną, która jest również chętnie uprawiana w przydomowych ogródkach ze względu na ozdobny charakter kwiatów.

    DZIAŁANIE

    • moczopędne
    • napotne
    • wykrztuśne
    • przeczyszczające
    • stymulujące przemianę materii
    • żółciopędne

    WŁAŚCIWOŚCI

    W ziołolecznictwie zioło to stosuje się głównie do wspomagania leczenia chorób związanych z układem oddechowym: kaszlu, zapalenia górnych dróg oddechowych, zapalenia oskrzeli, tchawicy oraz astmie. Związki aktywne tej rośliny zwiększają produkcję śluzu w drogach oddechowych, rozrzedzając wydzielinę i ułatwiając jej odkrztuszanie.

    Ma również pozytywny wpływ na układ pokarmowy, wspomaga funkcje wydzielnicze żołądka, trzustki i wątroby. Ze względu na zawartość związków o charakterze naturalnych detergentów, emulguje tłuszcze i ułatwia ich trawienie, wspomaga również wchłanianie różnego rodzaju trudno przyswajalnych związków.

    Mydlnica jako zioło lecznicze może być stosowana również zewnętrznie. W postaci nasiadówek i kąpieli wspomoże leczenie chorób kobiecych. Zastosowana zewnętrznie na skórę w postaci kąpieli, okładów, przemywań jest bardzo pomocna w leczeniu różnego rodzaju zmian skórnych, w tym trądziku. Poza tym świetnie nadaje się do łagodzenia zmian łuszczycowych. Ciepłe kąpiele z dodatkiem odwaru z mydlnicy wspomagają również leczenie schorzeń reumatycznych.

    ZASTOSOWANIE

    Związki zawarte w kłączach tego gatunku wykorzystywane są przy produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych do włosów, do skóry wrażliwej, a także preparatów do higieny jamy ustnej. Można ją zatem spotkać w składzie szamponów, płynów do kąpieli, past do zębów czy maseczek do twarzy.

    Mydlnica lekarska jest niezwykle skuteczna w leczeniu licznych chorób skóry, w tym łuszczycy. Odwar z rośliny stanowi doskonały środek pomocniczy przy łojotokowym zapaleniu skóry, wypadaniu włosów, łupieżu, trądziku, opryszczce i egzemach.

    Przeciwwskazaniem do stosowania mydlnicy wewnętrznie są krwawienia i ostre stany zapalne układu pokarmowego.