Mydlnica lekarska
Saponaria officinalis
DZIAŁANIE
- diuretyczne
- potopędne
- wykrztuśne
- przeczyszczające
- pobudzające przemianę materii
- żółciopędne
WŁAŚCIWOŚCI
W ziołolecznictwie stosuje się ją głównie do wspierania leczenia dolegliwości układu oddechowego, takich jak kaszel, zapalenie górnych dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli, tchawicy i astma. Aktywne składniki rośliny zwiększają produkcję śluzu, ułatwiając jego odkrztuszanie przez rozrzedzenie wydzieliny.
Mydlnica ma także korzystny wpływ na układ pokarmowy, stymuluje wydzielnicze funkcje żołądka, trzustki i wątroby. Dzięki zawartości naturalnych detergentów, emulguje tłuszcze, ułatwia ich trawienie oraz pomaga w absorpcji trudno przyswajalnych substancji.
Zewnętrznie stosowana w formie nasiadówek i kąpieli, wspomaga leczenie kobiecych schorzeń. Pomocna w leczeniu różnych problemów skórnych, w tym trądziku, łuszczycy oraz pomaga łagodzić objawy reumatyczne poprzez ciepłe kąpiele z jej odwarem.
ZASTOSOWANIE
Składniki zawarte w kłączach mydlnicy są wykorzystywane w produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych dla wrażliwej skóry i włosów, a także w produktach do higieny jamy ustnej. Obecna jest w szamponach, płynach do kąpieli, pastach do zębów i maseczkach do twarzy.
Mydlnica lekarska jest skuteczna w leczeniu różnych chorób skóry, w tym łuszczycy, łojotokowego zapalenia skóry, wypadania włosów, łupieżu, trądziku, opryszczki i egzem.
Przeciwwskazania do wewnętrznego stosowania obejmują krwawienia i ostre stany zapalne układu pokarmowego.