Szybki kontakt

    Kadzidłowiec indyjski

    Boswellia serrata

    Kadzidłowiec jest rośliną, która pochodzi z Indii i często też jest nazywana indyjskim kadzidłem lub też po prostu jest określana swoją nazwą gatunkową – Boswellia serrata. Indie to, jednakże nie jedyne miejsce, w którym znajdziemy kadzidłowiec, gdzie występuje w swoim naturalnym środowisku.

    Oprócz Indii można go też spotkać w Pakistanie, na Półwyspie Arabskim oraz w części północno-wschodniej Czarnego Lądu.

    W swoim środowisku naturalnym roślina ta jest drzewem, które osiąga średnią wielkość, charakteryzuje się lekko szarą korą oraz posiada zielone liście. Jednakże, tak naprawdę najciekawsze jest to, że od setek lat roślina ta była wykorzystywana w medycynie azjatyckiej i afrykańskiej, a dodatkowo wykorzystywano ją jako składnik kadzidła (produkuje on wonną żywicę nazywaną olibanum).

    DZIAŁANIE

    • przeciwzapalne
    • przeciwbólowe
    • stymulujące układ odpornościowy
    • uspokakające
    • przecibakteryjne
    • obniżające poziom cholesterolu LDL
    • obniżające poziom trójglicerydów
    • wspomagające leczenie chorób oddechowych
    • antyalergiczne
    • przeciwnowotworowe

    WŁAŚCIWOŚCI

    Kadzidłowiec indyjski to roślina o wielu właściwościach prozdrowotnych. Ekstrakt z kadzidłowca działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, uspokajająco, a także przeciwnowotworowo – głównie za sprawą zawartych w nim kwasów bosweliowych.

    Wspomaga leczenie chorób oddechowych, ma prozdrowotne właściwości, które wspomogą nas w zmniejszaniu stanów zapalnych czy obrzęków zatok oraz oskrzeli.

    Wykazuje także właściwości antyalergiczne, z tego powodu zaleca się kadzidłowiec osobom zmagającym się z astmą. Wspiera walkę ze schorzeniami układu pokarmowego – m.in. z zespołem jelita drażliwego czy owrzodzeniami jelita grubego.

    Działa antydepresyjnie i przeciwlękowo – jeśli będziemy używać kadzidłowca w dłuższej perspektywie odczujemy jego kojące właściwości. Reguluje poziom cukru we krwi – istotna właściwość szczególnie dla diabetyków.

    Za wymienione właściwości w głównej mierze odpowiadają, zawarte w ekstrakcie z żywicy z kadzidłowca, kwasy bosweliowe. Szacuje się, że stanowią one około 30% czystej żywicy.

    ZASTOSOWANIE

    Kadzidłowiec i jego ekstrakty są powszechnie stosowane w trakcie obrzędów religijnych na całym świecie. Kadzidłowiec znajduje także zastosowanie w kosmetologii.

    Jego cechą charakterystyczną jest dość specyficzny zapach, ale w różnego rodzaju preparatach upiększających znajduje on zastosowanie dzięki temu, że pomaga redukować produkcję sebum, a także znacząco zwiększa elastyczność skóry.

    Możliwe skutki uboczne stosowania preparatów z wyciągiem z kadzidłowca to nudności, zgaga, biegunka czy wysypka. Może on również zwiększyć przepływ krwi w macicy, tym samym nasilając krwawienie podczas miesiączki lub przyczynić się do poronienia. Należy także zachować czujność w przypadku możliwych interakcji z lekami, zwłaszcza niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), jak ibuprofen czy aspiryna.