Szybki kontakt

    Brzoza brodawkowata

    Betula L.

    Brzoza od wieków jest ceniona i stosowana w celach prozdrowotnych. Już Słowianie uważali brzozę za święte drzewo, symbolizujące życie, kobiecość, płodność, urodzaj i mądrość.

    Brzoza jest drzewem niezbyt wymagającym, jeśli chodzi o podłoże, bo występuje zarówno na glebach suchych, piaszczystych, ale też gliniastych czy wilgotnych. Najlepiej rozwija się na stanowiskach dobrze nasłonecznionych, przy czym dość dobrze znosi zmienność pogody – drzewa są odporne zarówno na mróz, jak i upały.

    Na całym świecie występuje kilkadziesiąt gatunków brzozy.

     

    W Polsce popularne są takie gatunki jak:

    – brzoza brodawkowata;

    – brzoza cukrowa;

    – brzoza omszona;

    – brzoza czarna.

     

    Brzozy zwykle osiągają wysokość od dziesięciu do nawet 30 metrów i można je spotkać zarówno w zagajnikach leśnych, okolicach pól, łąk czy parkach miejskich.

    Surowcem leczniczym brzozy są jej liście, kora, pąki oraz oczywiście sok z brzozy, pospolicie nazywany bzowiną (nazwa bzowina jest także wykorzystywana do określenia bzu czarnego) lub oskałą. Sok z brzozy posiada charakterystyczny słodkawy smak.

    DZIAŁANIE

    • moczopędne
    • odtruwające
    • napotne
    • pobudzające przemianę materii
    • wzmacniające

    Właściwości liści brzozy

    Liście brzozy zawierają szereg substancji leczniczych takich jak: flawonoidy, olejki eteryczne, kwas askorbinowy oraz garbniki. Poza typowymi dla brzozy cechami i działaniem leczniczym, warto wspomnieć, że liście brzozy znajdują zastosowanie w pielęgnacji włosów.

    Właściwości lecznicze kory brzozy

    Herbatka czy też napar z brzozy najczęściej robi się z kory tego drzewa. Ten surowiec działa napotnie i moczopędnie. W przypadku stosowania zewnętrznie w postaci okładów, brzoza (kora z brzozy) ma działanie odkażające.

    Właściwości pączków brzozy

    Co ciekawe, pączki brzozowe można stosować nawet na surowo, także do sałatek. W formie suszonej można zrobić z nich napar działający oczyszczająco na organizm, regulujący pracę gruczołów łojowych, polepszający stan włosów, skóry i błon śluzowych organizmu.

    Zastosowanie

    Z prozdrowotnych właściwości słynie nie tylko sok z brzozy, ale też jego liście, które można przygotować w formie naparu. Tak przygotowane liście brzozy stosowane wewnętrznie mają podobne właściwości zdrowotne jak sok z tego drzewa.

    Dodatkowo można stosować napar zewnętrznie, bo łagodzi on zmiany trądzikowe, stany zapalne i podrażnienia skóry, jednocześnie działa przeciwstarzeniowo, bo zwiększa produkcję kolagenu i elastyny.

    Można też stosować okłady pod oczy, bo zmniejszają cienie pod oczami i opuchliznę. Przestudzony napar z suszonych liści brzozy można stosować także na włosy, bo reguluje on pracę gruczołów łojowych, zapobiegając w ten sposób przetłuszczaniu się włosów i pojawieniu się łupieżu.

    Posiada również właściwości oczyszczające i odkażające, jednocześnie powoduje, że włosy stają się miękkie i mocniejsze. Stosowane regularnie tego typu płukanki przyspieszają także ich porost.