Szybki kontakt

  Brzoza brodawkowata

  Betula L.

  Brzoza od wieków jest ceniona i stosowana w celach prozdrowotnych. Już Słowianie uważali brzozę za święte drzewo, symbolizujące życie, kobiecość, płodność, urodzaj i mądrość.

  Brzoza jest drzewem niezbyt wymagającym, jeśli chodzi o podłoże, bo występuje zarówno na glebach suchych, piaszczystych, ale też gliniastych czy wilgotnych. Najlepiej rozwija się na stanowiskach dobrze nasłonecznionych, przy czym dość dobrze znosi zmienność pogody – drzewa są odporne zarówno na mróz, jak i upały.

  Na całym świecie występuje kilkadziesiąt gatunków brzozy.

   

  W Polsce popularne są takie gatunki jak:

  – brzoza brodawkowata;

  – brzoza cukrowa;

  – brzoza omszona;

  – brzoza czarna.

   

  Brzozy zwykle osiągają wysokość od dziesięciu do nawet 30 metrów i można je spotkać zarówno w zagajnikach leśnych, okolicach pól, łąk czy parkach miejskich.

  Surowcem leczniczym brzozy są jej liście, kora, pąki oraz oczywiście sok z brzozy, pospolicie nazywany bzowiną (nazwa bzowina jest także wykorzystywana do określenia bzu czarnego) lub oskałą. Sok z brzozy posiada charakterystyczny słodkawy smak.

  DZIAŁANIE

  • moczopędne
  • odtruwające
  • napotne
  • pobudzające przemianę materii
  • wzmacniające

  Właściwości liści brzozy

  Liście brzozy zawierają szereg substancji leczniczych takich jak: flawonoidy, olejki eteryczne, kwas askorbinowy oraz garbniki. Poza typowymi dla brzozy cechami i działaniem leczniczym, warto wspomnieć, że liście brzozy znajdują zastosowanie w pielęgnacji włosów.

  Właściwości lecznicze kory brzozy

  Herbatka czy też napar z brzozy najczęściej robi się z kory tego drzewa. Ten surowiec działa napotnie i moczopędnie. W przypadku stosowania zewnętrznie w postaci okładów, brzoza (kora z brzozy) ma działanie odkażające.

  Właściwości pączków brzozy

  Co ciekawe, pączki brzozowe można stosować nawet na surowo, także do sałatek. W formie suszonej można zrobić z nich napar działający oczyszczająco na organizm, regulujący pracę gruczołów łojowych, polepszający stan włosów, skóry i błon śluzowych organizmu.

  Zastosowanie

  Z prozdrowotnych właściwości słynie nie tylko sok z brzozy, ale też jego liście, które można przygotować w formie naparu. Tak przygotowane liście brzozy stosowane wewnętrznie mają podobne właściwości zdrowotne jak sok z tego drzewa.

  Dodatkowo można stosować napar zewnętrznie, bo łagodzi on zmiany trądzikowe, stany zapalne i podrażnienia skóry, jednocześnie działa przeciwstarzeniowo, bo zwiększa produkcję kolagenu i elastyny.

  Można też stosować okłady pod oczy, bo zmniejszają cienie pod oczami i opuchliznę. Przestudzony napar z suszonych liści brzozy można stosować także na włosy, bo reguluje on pracę gruczołów łojowych, zapobiegając w ten sposób przetłuszczaniu się włosów i pojawieniu się łupieżu.

  Posiada również właściwości oczyszczające i odkażające, jednocześnie powoduje, że włosy stają się miękkie i mocniejsze. Stosowane regularnie tego typu płukanki przyspieszają także ich porost.