Aloes
(Aloe)
Aloes jest roślina należącą do grupy sukulentów. Przeważnie spotykany jest na terenach pustynnych i półpustynnych, a także sawannach. Rozpowszechnił się jednak na całym świecie w rejonach o zbliżonych warunkach klimatycznych. Aby przetrwać w miejscach, gdzie dostęp do wody jest ograniczony, aloes wyposażony jest w tkankę wodą, która służy do gromadzenia wilgoci.
Mnogość związków czynnych biologicznie sprawia, że aloes jest cennym surowcem zarówno w medycynie, jak i kosmetyce. Choć w Polsce, z uwagi na
niesprzyjające warunki atmosferyczne, nie jest uprawiany, z powodzeniem można jego hodowlę prowadzić w domu. Mając do dyspozycji świeże liście
można w każdej chwili skorzystać z dobrodziejstwa tej rośliny.
Działanie
- przeciwbakteryjne
- żółciopędne
- przeczyszczające
- poprawia apetyt
- wspomaga mechanizmy obronne organizmu
- pobudza przemianę materii
Właściwości lecznicze
Dzięki wysokiej zawartości polisacharydów aloes może wspomagać leczenie takich schorzeń układu trawiennego, jak różne stany zapalne, czy wrzody żołądka i dwunastnicy. Aloes działa bowiem przeciwzapalnie. Jest także pożywką dla baterii synbiotycznych, dzięki czemu sprzyja namnażaniu korzystnej mikroflory jelitowej. Zawarte w aloesie antrachinony stymulują jelita do pracy, wspomagając metabolizm i zapobiegając zaparciom. Właściwości przeciwzapalne aloesu wykorzystuje się jako wsparcie w leczeniu zespołu jelita drażliwego, choroby Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.
Wyciąg z aloesu wzmaga produkcję żółci, dlatego może być stosowany wspomagająco przy zaburzeniach wątroby. Zwiększa również produkcję soku żołądkowego, zatem może być skutecznym środkiem na pobudzenie łaknienia. Spożywanie wyciągu z aloesu może wspomagać gospodarkę węglowodanowo-tłuszczową, pomagając utrzymać prawidłowy poziom glukozy i cholesterolu we krwi.
Aloes w kosmetyce
Właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i regeneracyjne wyciągu z aloesu szeroko wykorzystuje się kosmetyce i dermatologii. Zawarty w nim kwas salicylowy zmniejsza stan zapalny i łagodzi ból. Polisacharydy stymulują produkcję włókien kolagenowych, dzięki czemu przyspiesza gojenie ran i regenerację uszkodzonej skóry. Aloes łagodzi również podrażnienia, a także nawilża i ujędrnia skórę.