Szybki kontakt

    Co zrobić aby rodzinny urlop upłynął bez stresu?

    Choć stres nie kojarzy się z niczym dobrym, może być pozytywny. Podczas ekstremalnych sytuacji zmusza do większej aktywności, szybkiego podejmowania decyzji i szybkiego działania. Mobilizuje do „walki” i stawienia czoła temu, czego się obawiamy. Jednak jeśli stres występuje przewlekle, staje się stresem negatywnym, czyli dystresem. Osłabia organizm i sprawia, że pojawiają się niepokój, lęk, smutek, irytacja. Jak radzić sobie ze stresem, aby nie zniszczył nam urlopu z rodziną? Czy istnieją ziołowe leki na stres?

    stres1
    stres1

    Czym jest stres?

    Stres to reakcja fizjologiczna organizmu na sytuację, która nas przytłacza, zagraża nam lub wymaga szybkiego działania. Stres może pojawić się w każdym momencie, zarówno przed ważnym egzaminem, wzniosłym wydarzeniem takim jak ślub, czy… podczas wyjazdu z rodziną na wakacje. Organizm nie potrafi określić czy dana sytuacja rzeczywiście nam zagraża, dlatego zawsze reaguje w ten sam sposób, podpowiadając, że należy walczyć lub uciekać.

    Objawy – stres ostry, chroniczny i traumatyczny

    Amerykańscy psychologowie wyróżniają 3 typy stresu:

    • stres ostry – występuje w sytuacjach nagłego zagrożenia (bodziec może być fizyczny, psychiczny a nawet ekonomiczny);
    • stres chroniczny – dystres występuje, gdy człowiek odczuwa długotrwałe działanie stresorów. Objawy stresu w tym przypadku to stałe zmęczenie, napięcie czy zmniejszona zdolność do regeneracji;
    • stres traumatyczny – to reakcja na sytuacje, które zagrażają zdrowiu lub życiu.

    Najczęściej występujące na co dzień objawy (stres chroniczny): przyspieszone tętno, podwyższone ciśnienie krwi, zmęczenie, uporczywe myśli, trudności ze snem, bóle głowy i mięśni, nudności, skurcze, problemy z koncentracją, drażliwość, wycofanie, uczucie smutku, niepokoju, gniewu, frustracji, a nawet choroby serca, wypadanie włosów, niska odporność czy bóle w klatce piersiowej. Jak radzić sobie ze stresem tego rodzaju?

    stres
    stres

    Sposoby radzenia sobie ze stresem

    Stresujące, takie jak ciągłe kłótnie lub nieprzyjemna atmosfera w pracy to dla wielu osób codzienność. Istnieją jednak pewne sposoby radzenia sobie ze stresem, które polegają na zmianie nawyków lub zażywaniu suplementów diety z naturalnych składników.

    • zmiana diety – niektóre produkty spożywcze mogą zwiększać stres. Należą do nich: alkohol, nikotyna, kofeina czy cukry rafinowane, które można znaleźć w ostrych daniach, chlebie czy gotowych sosach do sałatek. Zamiast tego lepiej wybrać zdrowe artykuły BIO i produkty bez cukru, a do picia wodę czy herbatę ziołową;
    • leki na stres – lekarz może przepisać silne leki na uspokojenie, ale jeśli towarzyszy nam w życiu normalny poziom dystresu, warto sięgnąć po zioła na stres czy suplement diety, taki jak Nervina Antistres Forte;
    • wysiłek fizyczny – regularny sport zmniejsza napięcie i poprawia nastrój oraz sen. Już po pięciu minutach od rozpoczęcia ćwiczeń organizm zaczyna walczyć z lękiem i stresem. Warto zauważyć, że wysiłek fizyczny obniża też hormon stresu;
    • higiena snu – warto zadbać także o sen, stres powoduje bezsenność. Z tego powodu należy wieczorem odprężyć się i zrelaksować, unikać ekranu komputera czy telewizora, wziąć ciepłą kąpiel, wykonać kilka spokojnych ćwiczeń lub medytować przez chwilę. Tego rodzaju rozwiązania pozwalają wyciszyć się i przespać spokojnie całą noc;
    • rozmowa z bliskimi – stres można zredukować poprzez rozmowę z bliską osobą. Dystres sprawia, że człowiek nie jest w stanie ocenić jak poważny jest dany problem. Osoba, która może spojrzeć z dystansem na nasze życie, może nam też dobrze doradzić.

    Chroniczny stres może prowadzić do poważnych chorób – zarówno związanych z ciałem, jak i psychiką. Jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie go zwalczyć, najlepiej udać się do specjalisty – lekarza lub psychoterapeuty.

    Jak spakować się, aby urlop upłynął spokojnie?

    Pakowanie na wakacje wbrew pozorom często stanowi wielkie wyzwanie. Aby urlop spędzić spokojnie należy zabrać ze sobą wszystkie niezbędne przedmioty, aby nie tracić czasu na pranie czy zakup rzeczy, o których zapomnieliśmy. Przed spakowaniem się najlepiej stworzyć listę najbardziej potrzebnych rzeczy, a następnie dać sobie trochę czasu na przemyślenie każdego zapisanego punktu. Najlepiej spakować się na „raz” i odznaczać na liście, co już znalazło się w torbie. Ciężkie przedmioty powinny znaleźć się na dnie walizki, a ubrania warto rolować, aby w ten sposób zaoszczędzić miejsce. Każdą przestrzeń warto wykorzystać, np. do butów można włożyć skarpetki. Zamiast książki lepiej wziąć ze sobą cienki czytnik, a kosmetyki najlepiej przelać do niewielkich pojemników, np. takich, które są przeznaczone do samolotu. Zaś największe czy cięższe rzeczy warto mieć na sobie podczas podróży np. kapelusz, kurtkę, buty sportowe.

    Jak zapobiegać sytuacjom stresowym na urlopie?

    Aby uchronić się przed negatywnym działaniem stresu należy zdrowo się odżywiać, zadbać o aktywność fizyczną, dobry sen, wspomagać się ziołami, które koją nerwy, oraz rozmawiać o swoich problemach z innymi i nie kryć swoich emocji. Powyższe zalecenia pozwalają przetrwać stresujące sytuacje, ale najlepiej starać się ich po prostu unikać. Każdy dzień wakacji warto dokładnie zaplanować z całą rodziną lub przyjaciółmi, aby uniknąć kłótni i nieporozumień, kiedy okaże się, że ktoś miał inny pomysł spędzania czasu lub kiedy jedna grupa chce spędzić cały ranek na plaży, a inni po dwóch godzinach chcą już wracać do hotelu. Kiedy wizja wakacji bardzo się rozmija najlepiej iść na kompromis lub podzielić się na grupy – o ile to możliwe – i spędzać urlop tak, jak najbardziej nam pasuje. Natomiast już przed snem warto się zrelaksować, postawić na medytację, obejrzeć film czy poczytać książkę, co nastroi nas pozytywnie na kolejny dzień.