Szybki kontakt

    Nowoczesne technologie w medycynie

    Jak postęp technologiczny zmienia sektor zdrowia? Nowoczesne technologie w medycynie przynoszą wiele korzyści zarówno pacjentom, jak i pracownikom służby zdrowia. Sztuczna inteligencja, telemedycyna czy narzędzia do monitorowania zdrowia sprawiają, że pacjenci są szybciej diagnozowani i skuteczniej leczeni.

    medycyna1
    medycyna1

    Telemedycyna

    Telemedycyna to nic innego jak wykorzystanie technologii telekomunikacyjnych i informatycznych do świadczenia usług medycznych na odległość. Tego rodzaju rozwiązanie polega między innymi na konsultacji wideo przez komunikator, obrazowanie cyfrowe czy też zdalną diagnostykę medyczną. To idealne rozwiązanie dla tych pacjentów, którzy z różnych powodów nie mogą zjawić się na wizycie osobiście. Dzięki telemedycynie dostarczenie usług zdrowotnych jest szybsze, tańsze i o wiele wygodniejsze. Co ważne, podczas teleporady lekarz ma dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej swojego pacjenta, a także może korzystać z różnych oprogramowań czy rozwiązań rozliczeniowych i diagnostyki AI. Dzięki telemedycynie lekarz może w szybko sposób uzyskać również opinię od innego specjalisty, co jest niezwykle ważne podczas krytycznych sytuacji.

    medycyna
    medycyna

    Narzędzia do monitorowania stanu zdrowia

    Nowe technologie w medycynie, które odmieniły już służbę zdrowia, to także urządzenia do monitorowania zdrowia, takie jak specjalne kombinezony czy czujniki. W ostatnich latach stały się one niezwykle popularne. Dzięki nim lekarz może monitorować stan zdrowia pacjenta, gdy ten przebywa w domu. Taka nowoczesna technologia w medycynie pozwala monitorować niemal każdy parametr, dzięki czemu pacjenci mogą z łatwością samodzielnie radzić sobie ze swoim schorzeniem. Przykładami takich urządzeń są:

    • urządzenia do pomiaru aktywności fizycznej – to zwykle opaska na nadgarstek z czujnikiem, który pozwala monitorować stale tętno, ilość kroków czy aktywność pacjenta. Co ważne, taka technologia w medycynie nie tylko monitoruje stan zdrowia, ale i przesyła użytkownikowi przypomnienia, na przykład, aby się więcej ruszał;
    • ubieralne monitory EKG – tego rodzaju urządzenia śledzą rytm bicia serca i sygnały elektryczne z serca. Jeśli dzieje się coś niepokojącego, dane można przesłać do lekarza;
    • urządzenia ubieralne CGM – to urządzenia do ciągłego monitorowania poziomu glukozy we krwi dla osób z cukrzycą (zarówno w dzień, jak i w nocy);
    • biosensory – to specjalne plastry, które pacjent nosi podczas ruchu. Dzięki nim gromadzone są informacje na temat tętna, ruchu, temperatury ciała czy rytmu oddechowego;
    • urządzenie do monitorowania UV – to urządzenie, które przypina się do ubrania. Dzięki niemu można śledzić pogodę czy też intensywność promieniowania UV. Co ważne, takie urządzenie ostrzega przed silnym promieniowaniem, dzięki któremu użytkownik uniknie nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne;
    • urządzenia do monitorowania płodności – taka nowoczesna technologia w medycynie ma zwykle formę bransoletki i pozwala monitorować tętno, temperaturę czy też rytm oddechowy i sen, co pozwala kobietom śledzić swój cykl oraz płodność.

    Tego rodzaju technologia w medycynie pozwala pacjentom monitorować stan swojego zdrowia w domu. Dzięki temu użytkownicy mogą lepiej sobie radzić ze swoimi schorzeniami bez profesjonalnej opieki. Co więcej, raporty tworzone przez urządzenia do monitorowania zdrowia, stanowią również cenne informacje podczas wizyt u lekarza.

    Sztuczna inteligencja w diagnostyce medycznej

    Nowe technologie w medycynie to także sztuczna inteligencja, w skrócie AI. Odnosi się ona do programów komputerowych, które pomagają lekarzom podejmować decyzje, diagnozować pacjenta czy też rozpoznawać mowę i percepcję wzrokową na podstawie różnych danych. Sztuczna inteligencja przetwarza ogromne ilości informacji, dzięki czemu znacznie skraca się czas potrzebny do diagnozowania poważnych chorób, co jest niezwykle przydatne zwłaszcza w przypadku schorzeń neurologicznych, takich jak na przykład padaczka. Programy AI w takim wypadku porównują skany zdrowych pacjentów z skanami osób, u których podejrzewa się epilepsję, aby zidentyfikować wszelkie nieprawidłowe obszary znajdujące się w mózgu. Szybka diagnostyka pozwala wprowadzić szybkie leczenie.

    Sztuczna inteligencja wywiera również bardzo duży wpływ w przypadku odkrywania nowych leków. Dzięki niej można szybko porównać cząsteczki leków z informacjami znajdującymi się w bibliotece danych czy też uzyskać podpowiedź w postaci sugestii modyfikacji chemicznej leku. Taka technologia w medycynie znakomicie usprawnia podejście do badań, diagnostyki czy rozwoju leków. Co więcej, AI ma również wpływ na szybkość oraz czas trwania wizyt w poradni czy szpitalu, co poprawia wydajność placówki i skutkuje lepszą i szybszą obsługą.

    Nowe technologie w medycynie i zaawansowane metody leczenia

    Do grupy „Nowoczesne technologie w medycynie” można również zaliczyć rzeczywistość rozszerzoną, czyli AR. Oferuje ona interaktywne doświadczenia, które są oparte na świecie realnym, w którym to przedmioty używane na co dzień są wzbogacone o dodatkowe informacje, które generuje oprogramowanie. Dzięki AR można zapewnić efektywne praktyki dla pracowników, poprawić szkolenia i edukację medyczną, a także polepszyć doświadczenia pacjentów.

    Nanotechnologia to kolejna nowoczesna technologia w medycynie. Pozwala ona na postęp w takich dziedzinach, jak: zbieranie danych medycznych z organizmu ludzkiego za pomocą bezprzewodowych „inteligentnych” pigułek z czujnikami i kamerą. Nanotechnologia pozwala również stworzyć terapię, która będzie ukierunkowana na konkretne komórki, np. rakowe i jednocześnie nie będzie miała negatywnego wpływu na zdrowe komórki w ciele. Taka technologia jest również pomocna w diagnostyce – czujniki w nanoskali można wszczepić wtedy, kiedy istnieje duże ryzyko stanu zapalnego bądź infekcji po operacji. Dzięki nanotechnologii problem ten może zostać szybko wykryty i usunięty.

    Z kolei robotyka poprawia opiekę nad pacjentem. Egzoszkielety należące do tej grupy pozwalają sparaliżowanym osobom znów się poruszać. Zaś roboty usługowe, które pomagają w codziennych zadaniach, monitorują stan zdrowia i przypominają o przyjmowaniu leków, mają pozytywny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne pacjentów. Roboty pomagają także podczas operacji i zwiększają możliwości chirurgów. Ponadto odgrywają również ważną rolę w przypadku prostych badań krwi czy rejestrowaniu temperatury.

    Warto wspomnieć również o drukowaniu 3D. Technologia ta pozwala na tworzenie obiektów z pliku cyfrowego. Dzięki niej można tworzyć precyzyjne i niezwykle dokładne implanty oraz protezy. Drukarka 3D służy również do tworzenia modeli anatomicznych przed planowaną operacją. Takie modele sprawdzają się też doskonale w ramach edukacji przyszłych chirurgów i podczas konsultacji z pacjentem do wyjaśnienia schorzenia czy przebiegu operacji.