Szybki kontakt

    Łysienie androgenowe – co to?

    Łysienie androgenowe jest jedną z częściej wskazywanych przyczyn utraty włosów – zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Staje się przez to powodem wielu kompleksów i wpływa na obniżenie samooceny. Z czego wynika tego rodzaju schorzenie i w jaki sposób można z nim walczyć?

    Łysienie androgenowe
    lysienie

    Łysienie androgenowe i jego przyczyny

    Codziennie każdy człowiek traci pewną ilość włosów – i jest to całkowicie naturalne. Niestety, w wielu przypadkach nie zawsze jest to zwykłe wypadanie włosów, a schorzenie znacznie poważniejsze. Łysienie androgenowe, dotykające nawet 70% mężczyzn i około 35% kobiet, jest dolegliwością, która może mieć kilka przyczyn. Zasadniczo jednak wynika z nadwrażliwości ludzkich mieszków włosowych na działanie hormonów (androgenów).

    Do głównych czynników wywołujących łysienie tego rodzaju należy testosteron i jego pochodna – DHT. I chociaż są to hormony typowo męskie, występują naturalnie również u kobiet. U obu płci testosteron i jego pochodne pełnią funkcje regulujące w układzie rozrodczym. Jak jednak obecność tego hormonu przekłada się na występowanie łysienia androgenowego?

    W komórkach mieszków włosowych funkcjonuje enzym 5-alfa reduktaza. W przypadku nadwrażliwości mieszków, enzym ten wykształca z testosteronu wspomnianą pochodną DHT (dihydrotestosteron). To ona prowadzi do zmniejszania się mieszków, a w konsekwencji do ich zanikania, co z kolei wiąże się z utratą wyrastających z nich włosów. 

    U kobiet łysienie androgenowe może być powiązane ze zmianami hormonalnymi towarzyszącymi menopauzie oraz schorzeniom jajników czy nadnerczy (na przykład PCOS).

    Jak objawia się łysienie androgenowe u kobiet i mężczyzn?

    Jak wspomnieliśmy, łysienie androgenowe dotyka tak mężczyzn, jak i kobiety. Zasadniczo jednak objawy wyglądają nieco inaczej, stąd też zawsze niezbędna jest szczegółowa diagnostyka, by możliwe było prawidłowe określenie powodu utraty włosów.

    W przypadku mężczyzn łysienie androgenowe objawia się znacznym przerzedzeniem włosów w dwóch miejscach – na skroniach, gdzie tworzą się tak zwane zakola oraz na czubku głowy. Warto przy tym wiedzieć, że u panów ten rodzaj łysienia może z czasem doprowadzić do całkowitej utraty włosów lub też tak znacznego ich wypadania, że owłosiona pozostaje jedynie okolica potyliczna głowy. 

    Specjaliści zwracają ponadto uwagę na pewnego rodzaju powiązania między uwrażliwieniem mieszków włosowych na DHT, a występowaniem, nawet łagodnego, przerostu prostaty. Część środków farmakologicznych stosowanych w terapii łysienia u mężczyzn wykazuje zresztą działanie łagodzące także na rozrost gruczołu krokowego.

    Łysienie androgenowe u kobiet wygląda nieco inaczej – w wypadku pań dochodzi do przerzedzania się włosów na środku głowy – widać to, chociażby, po poszerzaniu się przedziałka, który stopniowo rozchodzi się aż do czubka głowy.

    Zapobieganie i leczenie łysienia androgenowego

    Obecnie leczenie łysienia androgenowego pozostaje skuteczne dzięki skoncentrowanej farmakoterapii oraz specjalistycznym zabiegom trychologicznym. Bardzo istotna jest przy tym również profilaktyka i prawidłowa pielęgnacja tak włosów, jak i skóry głowy. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie do codziennej diety takich składników, które w naturalny sposób wzmacniają skórę, włosy i paznokcie. Mogą to być suplementy diety zawierające skrzyp polny, pokrzywę, ale też żelazo oraz cynk. Zwraca się ponadto uwagę na stosowanie łagodnych środków myjących, których działanie uzupełniane może być poprzez regularne używanie wcierek ziołowych pobudzających mikrokrążenie czy naparów na bazie ziół, które łagodzą podrażnienia skóry głowy.