Szybki kontakt

    Czym jest prostata i jak naturalnie zapobiegać jej przerostowi?

    Wielu mężczyzn, mówiąc o przeroście prostaty, zaczyna obawiać się niekomfortowych badań, problemów z oddawaniem moczu czy potencją. Zanim jednak do takich objawów dojdzie, warto bliżej poznać „wroga”, jakim jest przerost gruczołu krokowego i sprawdzić, jak można, także naturalnie, zapobiegać rozrostowi prostaty.

    Czym jest prostata?

    Sama prostata nie jest absolutnie niczym złym – to narząd, określany jako gruczoł krokowy lub stercz, który występuje jedynie u mężczyzn.

    Prostata jest jednym z elementów męskiego układu płciowo-moczowego – przebiega przez nią cewka moczowa, a główną funkcją gruczołu jest produkcja płynu, który jest „bazą” dla spermy (to w nim plemniki mogą po wytrysku przetrwać drogę prowadzącą do komórki jajowej). Obkurczanie się mięśni wokół gruczołu pozwala, w trakcie męskiego orgazmu, na ejakulację – zatem prostata stanowi niezwykle istotny organ związany z prokreacją.

    Narząd ten jest wielkości orzecha włoskiego – dopiero jego rozrost zaczyna stanowić problem  wywołując przykre dolegliwości ze strony układu moczowego i może wpływać na potencję.

    Jak objawia się przerost gruczołu krokowego (przerost prostaty)?

    Mniej więcej po 45 roku życia może dochodzić do stopniowego, łagodnego przerostu prostaty. Pierwszym objawem tego zjawiska będą drobne problemy z oddawaniem moczu – parcie na pęcherz jest odczuwane częściej, zazwyczaj w porze nocnej. Naciskanie prostaty na cewkę moczową powoduje przy tym niemożność oddania moczu do końca czy też osłabienie strumienia pod koniec wydalania moczu.

    Niezdiagnozowany i przez to nieleczony przerost prostaty (gruczolak stercza) będzie z czasem prowadzić do poważniejszych objawów (gruczoł nie ulegnie samoistnemu obkurczeniu). W tej sytuacji dochodzi do zapalenia gruczołu krokowego.

    Stan zapalny przebiegać może w formie ostrej, gdy towarzyszy mu zwykle infekcja o podłożu bakteryjnym. Przewlekłe zapalenie prostaty jest natomiast schorzeniem, które może być związane z zaburzeniami układu hormonalnego. W obu przypadkach podjęcie leczenia jest niezbędne, by przywrócić pacjentowi komfort życia.

    Co zrobić, by zapobiec przerostowi prostaty?

    O zdrowie prostaty warto zadbać jeszcze przed pojawieniem się problemów lub też w razie wystąpienia pierwszych symptomów jej przerostu. O czym warto pamiętać?

    Bardzo ważna jest profilaktyka – od 40 roku życia warto regularnie poddawać się tak badaniom kontrolnym USG, jak i per rectum oraz wykonywać test PSA (Prostate Specific Antigen). Chociaż fizykalne badanie tego rodzaju nie kojarzy się mężczyznom najlepiej, stanowi najpewniejszą formę kontroli prawidłowego rozmiaru gruczołu.

    Bardzo dobrym pomysłem jest również samodzielne, domowe dbanie o zdrowie prostaty. Z pomocą przychodzi wówczas natura – warto sięgać po preparaty oparte na roślinnych wyciągach, które łagodnie wpływają na regulację gruczołu krokowego. Wśród ziół i roślin wspomagających zdrowie układu moczowo-płciowego prym wiodą: wierzbownica drobnokwiatowa, palma sabałowa, dynia zwyczajna. Na bazie tych roślin powstają suplementy diety oraz mieszanki do zaparzania i picia.Dbając o prawidłową pracę gruczołu krokowego nie można zapominać o całym układzie moczowo-płciowym. Przyjmowanie suplementów diety na bazie pokrzywy (odpowiadającej za pracę nerek), lubczyku (działającego moczopędnie) czy rdestu ptasiego to świetny i sprawdzony sposób na naturalną ochronę tak prostaty, jak i pęcherza moczowego oraz nerek.