Szybki kontakt

    ABC turysty górskiego – bezpieczeństwo w górach

    Bezpieczeństwo w górach – zarówno latem, jak i zimą – jest niezwykle ważne. Wszelkie wycieczki wymagają odpowiedniego przygotowania. Nawet najkrótsza wyprawa może wiązać się z podejmowaniem decyzji, które mają związek ze zmniejszeniem ryzyka związanego z poruszaniem się po tak niezwykłym i specyficznym terenie, jakim są góry.

    gory1

    Jak się przygotować do wypraw górskich?

    Wbrew pozorom zadbanie o bezpieczeństwo w górach wcale nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy zapoznać się i przestrzegać niepisane zasady poruszania się w górach. Kilka prostych do zapamiętania praktyk sprawią, że każdy turysta stanie się bardziej świadomy i odpowiedzialny na szlaku. Co prawda nie istnieje żaden kodeks, ale można powiedzieć, że istnieją pewne uniwersalne zasady bezpieczeństwa w górach, które każdy powinien znać.

    Najpierw wybierz swój cel

    Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić przed wyruszeniem w góry, jest wybranie właściwego celu. Powinno to być miejsce i teren, które są odpowiednie dla poziomu kondycji, predyspozycji psychicznych oraz doświadczenia górskiego danej osoby. Warto z czasem nieco podnosić poprzeczkę i tym samym rozwijać swoją górską karierę. Tylko wtedy można czerpać przyjemność z gór i unikać niebezpiecznych sytuacji.

    Przed wyjściem w góry należy najpierw ocenić swoją kondycję – co ważne, trzeba o nią dbać każdego dnia, aby móc swobodnie poruszać się po górskich szlakach. Należy również ustalić, czy dany cel nie wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu (na przykład takiego jak raki) czy pewnych predyspozycji (brak lęku wysokości) i doświadczenia. Warto zainteresować się takim rozwiązaniem jak kursy dla turystów z przewodnikiem górskim, który wyjaśni nie tylko zasady bezpieczeństwa w górach latem i zimą, ale i pokaże jak praktycznie radzić sobie na szlaku.

    Zaplanuj szczegółowo trasę

    Kolejnym krokiem na liście „Zasady bezpieczeństwa w górach” jest szczegółowe zaplanowanie trasy swojej wycieczki. Ważne jest to, aby uwzględnić kilka istotnych informacji:

    • standardowy czas przejścia trasy można sprawdzić na różnych portalach internetowych czy w aplikacjach;
    • różnice wzniesień – 100 metrów różnicy między obszarami to dodatkowe 15 minut chodzenia, warto o tym pamiętać i sprawdzać zawsze czas przejścia szlaku, a nie odległość w kilometrach;
    • umiejscowienie schronisk i wiat – warto dowiedzieć się, gdzie można odpocząć, kupić coś do picia, skorzystać z toalety lub schronić się przed deszczem i burzą;
    • alternatywne szlaki – warto znać różne trasy, aby w razie potrzeby (kontuzji, złego samopoczucia, wypadku czy nieprzewidzianej zmiany pogody) ją po prostu zmienić i szybciej znaleźć się w bezpiecznym miejscu. Najlepiej dowiedzieć się o danej trasie jak najwięcej, dzięki czemu wyprawa będzie bezpieczniejsza.

    Sprawdź prognozę pogody

    Bardzo ważne jest również to, aby sprawdzić prognozę pogody – najlepiej dzień przed wyprawą, a także i tuż przed wyruszeniem w góry. Pogoda ma ogromny wpływ na takie wycieczki. Zasady bezpieczeństwa podczas wycieczki w góry mówią jasno – to pogoda decyduje, czy w ogóle należy wyruszyć na wyprawę albo czy należy zmienić szlak. Warto sprawdzać również, czy pogoda nie ulegnie zmianie za kilka godzin – jeśli tak, najlepiej wybrać najkrótszą trasę, aby zejść z gór, nim rozpęta się burza lub śnieżyca. Osoby wybierające się w góry powinny korzystać ze stron internetowych i aplikacji z prognozami w górach – a nie dla miast. W górach jest chłodniej (100 metrów w górę to jeden stopień Celsjusza mniej). Co ważne, zmiany w górach zdarzają się często i zachodzą gwałtownie. Zasady bezpieczeństwa w górach zimą zalecają sprawdzać również komunikaty lawinowe.

    Odpowiedni strój i bagaż

    Wybierając ubiór i rzeczy do plecaka należy wziąć pod uwagę: porę roku oraz długość i rodzaj szlaku. Należy zadbać o odpowiedni zapas wody, a także jedzenia. Koniecznie zabierz ze sobą mapę, naładowany telefon i apteczkę pierwszej pomocy. Po wyczerpującym marszu możemy wspomóc swoje stawy wykorzystując  naturalną maść rozgrzewającą oraz Olej żywokostowy z Boswellią. Możemy w ten sposób przynieść ulgę zmęczonym mięśniom i przygotować się do dalszych wędrówek. Co do ubrania – powinno być dostosowane do pogody. W górach najlepiej ubierać się na tak zwaną cebulkę. Warto mieć przy sobie zawsze kurtkę przeciwdeszczową czy cieplejszą bluzę w razie zmiany pogody. Zasady bezpieczeństwa w górach zimą i latem dotyczą przede wszystkim obuwia – musi być ono dostosowane do wybranej trasy i warunków pogodowych.

    Trzymaj się wybranej trasy

    Zasady bezpieczeństwa w górach zimą i latem mówią również o tym, aby trzymać się planowanego szlaku i poinformować bliskich, jaką wybrało się trasę. Jeśli z jakiegoś powodu została ona zmieniona, najlepiej dać znać osobom, które wiedzą o naszej wyprawie, że obrało się inną drogę. Dzięki temu w razie nieoczekiwanych problemów, pomoc zjawi się o wiele szybciej.

    Rozpocznij wyprawę rano

    Górskie wycieczki, zwłaszcza zimą, warto rozpoczynać z samego rana. Rano pogoda jest zwykle stabilniejsza, rzadziej ulega zmianom niż po południu. Poranne wyjścia to również gwarancja, że uda się wrócić przed zmierzchem. Zasady bezpieczeństwa podczas wycieczki w góry biorą również pod uwagę to, że nie powinno się spacerować po górach nocą. Ważne jest też to, aby iść pewnym tempem, by uniknąć mroku czy spóźnienia.

    Zasady bezpieczeństwa w górach dla dzieci

    Jeśli chodzi o zasady bezpieczeństwa w górach dla dzieci – są one takie same, jak w przypadku osób dorosłych. Dodatkowo warto zaznaczyć, że nieletni nie powinni decydować się na samodzielne wędrówki lub wybierać się z kimś w swoim wieku. Najlepiej, aby zawsze towarzyszył im ktoś dorosły, kto będzie wiedział jak zareagować w chwili zagrożenia.