Organizacja czasu wolnego i aktywizacja seniorów jest niezwykle ważna. Osoby starsze nie powinny być zostawiane same sobie, gdyż poczucie samotności ma na nich niezwykle negatywny wpływ. Z tego powodu rodzina i/lub opiekunka powinni zagwarantować wsparcie, pomoc i towarzystwo, a ponadto powinny również zachęcić do różnych aktywności. Jak zorganizować czas wolny seniorom?
Czas wolny a wiek osoby starszej
Warto zauważyć na wstępie, że starszy wiek nie oznacza, że dana osoba powinna przesiadywać całe dnie w fotelu i oglądać telewizję. W poniższym artykule podpowiadamy, jak można zorganizować czas wolny osobom starszym. W końcu to właśnie na emeryturze człowiek może cieszyć się dużą ilością wolnego czasu. Kiedy senior sam nie potrafi zdecydować się, jak korzystać z wolności, warto zasugerować mu kilka ciekawych rozwiązań. Istnieje wiele interesujących sposobów na organizację czasu wolnego takim osobom. Dzięki nim osoba starsza nie tylko upora się z nudą, ale i poczuje się lepiej.
Jak aktywizować osoby starsze?
Jeśli chodzi o aktywizację seniorów, bardzo ważne jest to, aby dopasować właściwą aktywność do ich możliwości i potrzeb. Najlepiej na początku zapytać osobę starszą o dawne hobby i sposób spędzania czasu wolnego w czasach młodości. Odpowiedź powinna wskazać kierunek, którym powinno się podążyć.
Co ważne, szczególnej uwagi wymagają osoby, które cierpią na demencję bądź chorobę Alzheimera. W przypadku takich osób należy wybierać aktywności, które spowalniają postęp choroby. W tym celu należy podopiecznemu zapewnić przede wszystkim sprawności umysłowe, ale także fizyczne i społeczne. Dzięki temu można nie tylko spowolnić, ale i zatrzymać na jakiś czas postęp choroby. Co ważne, odpowiednio dobrane aktywności zapobiegają także lękowi separacyjnemu oraz depresji.
Jak senior powinien spędzać czas wolny?
Jak już wspomnieliśmy powyżej – nie należy skupiać na jednym aspekcie i zaniedbać pozostałe. Osoba starsza powinna podejmować zarówno aktywności fizyczne, jak i intelektualne. Ponadto powinno również spotkać się z innymi osobami czy udzielać się towarzysko.
Aktywność fizyczna
Regularna aktywność fizyczna jest niezwykle istotna w każdym wieku. To ważne aby osoby starsze dbały o swoją kondycję. W tym celu warto nakłonić seniora do poniższych zajęć:
- spacery na świeżym powietrzu;
- proste i niemęczące ćwiczenia (wymachy, skłony, ćwiczenia dla stawów);
- wycieczki i podróże.
Warto zauważyć, że w podeszłym wieku zaczynają pojawiać się problemy z kośćmi i stawami. Aby poprawić ich stan i móc pozwolić sobie na sport i podróże, senior powinien sięgnąć na przykład po takie rozwiązanie jak Artremax. Suplement ten skutecznie wzmacnia układ mięśniowo-szkieletowy, stawy, kości i mięśnie. Ponadto preparat ten wspiera witalność organizmu.
Zajęcia pobudzające intelektualnie
Natomiast do najlepszych zajęć pobudzających intelektualnie zalicza się:
- granie w planszówki (co najmniej raz lub dwa razy w tygodniu);
- układanie puzzli;
- rozwiązywanie krzyżówek.
Zajęcia w domach kultury dla seniorów
Warto poszukać również dodatkowych atrakcji w okolicy, takich jak na przykład zajęcia w domach kultury i domach seniorów. W takich miejscach można znaleźć liczne zajęcia, warsztaty i kluby, które oferują takie aktywności jak malowanie, wyszywanie, gotowanie, taniec, teatr, nauka gry na instrumencie muzycznym czy ogrodnictwo.
Co ważne, wszelkie zajęcia grupowe nie tylko przyczyniają się do poprawy kondycji fizycznej, ale i mają dobry wpływ na psychikę osoby starszej. Podtrzymywanie aktywności fizycznej i intelektualnej i spotkanie się z innymi w podeszłym wieku jest niezwykle ważne.
Zdrowie starszych osób a aktywizacja
Należy zaznaczyć, że zdrowie seniora powinno determinować to, jaką wybierze się aktywność. Siedzący tryb życia nie ma dobrego wpływu na kondycję, dlatego też osoba starsza powinna być zachęcana do regularnej aktywności. Jednak jej rodzaj oraz natężenie powinny być jak najlepiej dostosowane do kondycji i zdrowia seniora.