Żylaki i pajączki stanowią problem wielu osób, a zwłaszcza kobiet. Nie tylko są one nieestetyczne, ale i powodują inne problemy, takie jak na przykład opuchnięte nogi. Dlaczego żylaki i pajączki pojawiają się na nogach? Jak im przeciwdziałać? Jakie są sposoby ich leczenia?
Czym są żylaki i pajączki?
Żylaki to powiększone i poskręcane żyły, które mogą wystąpić dosłownie wszędzie, ale najczęściej można je zauważyć na nogach. Nie stanowią poważnego stanu medycznego, jednak powodują one dyskomfort. Żylaki powstają z powodu zwiększonego ciśnienia krwi w żyłach. A nieleczone żylaki mogą prowadzić do poważniejszych schorzeń. Natomiast pajączki to łagodniejszy rodzaj żylaków – są od nich mniejsze i przypominają pajęczynę. Mogą mieć niebieski lub czerwony kolor i występują najczęściej na twarzy i nogach. Nie do końca wiadomo, dlaczego powstają pajączki, ale zwykle wiąże się je ze zmianami hormonalnymi, przyjmowaniem środków antykoncepcyjnych czy z ciążą.
Jak zapobiegać żylakom i pajączkom na nogach?
Leczenie zachowawcze polega na zmianie stylu życia, stosowaniu odzieży uciskowej czy też unikaniu długotrwałego stania w miejscu. Zaleca się również unikać odzieży, która krępuje ruchy oraz unikać czynników przyczyniających się do wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Do zabiegów interwencyjnych zalicza się termiczną ablację laserem, termiczną ablację endovenous, skleroterapię czy chirurgię.
Aktywność fizyczna, a żylaki i pajączki
Aktywność fizyczna sprzyja zapobiega powstawaniu żylaków, pajączków, zmniejsza obrzęki i bóle nóg, a także jest najlepszą profilaktyką zapaleń żył powierzchniowych i zakrzepicy żył głębokich.
Zdecydowanie najbardziej wskazana jest aktywność umiarkowana, która długo i nieprzerwanie aktywuje pompę stawowo-mięśniową, czyli wtedy, gdy zginamy stopę w stawie skokowym i uruchamiamy mięsnie łydki do pracy.
Najlepsze ćwiczenia to przede wszystkim: spacery, biegi, jazda na rowerze, nordic walking i golf.
Ćwiczenia w basenie i pływanie dodatkowo odciążają stawy, co ma niebagatelne znaczenie u osób starszych, które są szczególnie narażone na niewydolność żylną. Przebywanie w wodzie ma jeszcze dodatkowy efekt hydroterapeutyczny – ciśnienie hydrostatyczne, jakie oddziałuje na tkanki powoduje szybszy przepływ krwi żylnej z naczyń tuż pod skóra do głębiej położonych i przyśpiesza powrót żylny.
To działanie jest podobne jak w wyrobach kompresyjnych, które są najlepszą profilaktyką niewydolności żylnej. To taka kompresjoterapia wodna.
Czy wszystkie dyscypliny sportu są jednakowo korzystne dla naszych żył?
Dyscypliny sportowe, które mogą powodować utrudnienie przepływu krwi żylnej charakteryzują się blokadą stawu skokowego i usztywnieniem pracy mięśni łydki. Tak dzieje się np. w narciarstwie, nartach wodnych, jeździe na koniu, kajakarstwie, czy sportach motorowych. Dodatkowo nogi są długo zgięte w kolanach oraz stawie biodrowym i może to utrudniać odpływ krwi żylnej z nóg.
Osoby posiadające problem z żylakami powinny również unikać silnych podskoków, czy aktywności podnoszącej ciśnienie w jamie brzusznej. Aktywności, które mogą do tego prowadzić to: podnoszeniu ciężarów, gra w tenisa, czy koszykówka, czyli tam gdzie jest wymagany nagły i szybki ruch. To może blokować przepływ krwi i zwiększać nadciśnienie w żyłach nóg.
Sporty zespołowe, czy dyscypliny walki bardziej narażają nas na urazy i uszkodzenia żył. Każdy uraz to wzrost ryzyka tworzenia się skrzepów. Dodatkowo każda interwencja lekarza i poddanie się zabiegom ortopedyczne, czy chirurgicznym zwiększają ryzyko powstania zakrzepicy.
Wybierając odpowiednią dyscyplinę sportową, najważniejsze jest, aby wybrać, to co lubimy robić. Regularność ćwiczeń jest najważniejsza, a regularnie ćwiczymy, kiedy mamy z tego po prostu przyjemność.
Czy żylaki mogą być niebezpieczne dla zdrowia?
Gdy pacjent odczuwa silny ból i dyskomfort powinien udać się szybko na wizytę do specjalisty.
Powikłania nieleczenia żylaków
Nieleczone żylaki mogą powodować owrzodzenia, przebarwienia skóry, krwawienia itd. Mogą również być objawem poważnej niewydolności żylnej, co może prowadzić do powstawania zatorów żylnych. Wtedy lekarz musi monitorować stan chorego, ponieważ może wystąpić – powierzchowne zakrzepowo-zarostowe zapalenie żył, zakrzepica żył głębokich czy zatorowość płucna.
Leczenie żylaków kończyn dolnych
W przypadku żylaków zaleca się wprowadzenie aktywności fizycznej oraz zbilansowanej i zdrowej diety. Warto sięgnąć również po suplement diety wspomagający krążenie, taki jak Venoczar. Zaawansowane żylaki wymagają leczenia, wtedy stosuje się:
- laserowe leczenie żylaków,
- operacja żylaków,
- kruroskopia,
- klejenie żylaków,
- skleroterapia żylaków,
- flebogrif,
- miniflebektomia,
- leczenie parą wodną,
- fale radiowe,
- metoda ClariVein,
- pończochy uciskowe.