Szybki kontakt

    Ziołowe odchudzanie

    Zbliża się lato i nieodłącznie związane z nim zmniejszanie ilości zakładanych ubrań oraz odsłanianie większych powierzchni naszego ciała. Często wielu z nas odkrywa po zimie, że gdy ograniczyliśmy aktywność fizyczną, jedliśmy obficiej i mniej zdrowo, przybyło nam w różnych miejscach dodatkowych centymetrów. Sprawdzając wagę stwierdzamy nadmiar kilku, a czasem kilkunastu niepotrzebnych kilogramów. Naturalną konsekwencją tych spostrzeżeń jest pojawienie się myśli o odchudzaniu.

    Do poradni ziołolecznictwa Zakonu Bonifratrów zgłasza się wielu pacjentów chcących się skutecznie, szybko i z niewielkim wysiłkiem odchudzić. Są wśród nich osoby młode obojga płci, dla których najistotniejsze jest uzyskanie czy utrzymanie szczupłej sylwetki i doskonałej sprawności fizycznej, jak i pacjenci starsi, którym zależy bardziej na ograniczaniu dolegliwości towarzyszących nadwadze. Oczywiście poza konsekwencjami dla naszego wyglądu, samopoczucia fizycznego i psychicznego nadwaga, czy będąca bardziej zaawansowanym stanem, otyłość, stanowią znaczne obciążenie dla zdrowia oraz zwiększają ryzyko powstania wielu chorób.

    Wśród schorzeń, których rozwojowi sprzyja nadmierna masa ciała na pierwszym miejscu znajduje się cukrzyca typu II . W pewnym uproszczeniu ten mechanizm wygląda następująco-nadmiar tkanki tłuszczowej powoduje osłabienie działania insuliny, zmniejszenie „spalania” i następnie wzrost poziomu cukru we krwi. Otyłości towarzyszą też inne zaburzenia metabolizmu jak podwyższony poziom cholesterolu, dna moczanowa. Nasz układ krążenia bardziej zagrożony jest rozwojem nadciśnienia tętniczego, a co za tym idzie, choroby wieńcowej i niewydolności serca. Osoby otyłe są bardziej narażone na udary mózgu, powstawanie żylaków kończyn dolnych, choroby zakrzepowo-zatorowej. Kości i stawy, zwłaszcza w obrębie kręgosłupa i kończyn dolnych, zmuszone do dźwigania nadmiernego ciężaru szybciej ulegają zmianom przeciążeniowym i zwyrodnieniom. To wszystko powoduje często istotne ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu – szybciej męczymy się, z większą trudnością wykonujemy niektóre czynności, leczenie chorób przebiega gorzej i wymaga większych wydatków. Odrębnym zagadnieniem jest ryzyko rozwoju zaburzeń depresyjnych związanych m.in. ze spadkiem jakości życia. Te najistotniejsze problemy wynikające z nadmiernej masy ciała pokazują, że walka o przywrócenie prawidłowej wagi nabiera dla wielu z nas olbrzymiego znaczenia.

    W skutecznej terapii nadwagi i otyłości niestety nie dysponujemy jednym i skutecznym środkiem. Leczenie musi być kompleksowe – uwzględniające dietę, aktywność fizyczną, wsparcie psychologiczne a w przypadku występowania powikłań i dolegliwości z nimi związanych odpowiednie ich leczenie farmakologiczne (np. kardiologiczne czy przeciwcukrzycowe). Fitoterapia może być elementem uzupełniającym wyżej wymienione działania ale też czynnikiem je spajającym, gdyż mamy możliwość zastosowania leków ziołowych niemal na każdym z wymienionych pól.

    W naszym tradycyjnym ziołolecznictwie osobom chcącym się odchudzać najczęściej polecamy mieszanki ziołowe do parzenia zawierające m.in. liść morwy białej, naowocnię fasoli, ziele rdestu ptasiego, liść borówki czernicy, kłącze perzu, korzeń mniszka lekarskiego, ziele karczocha, liść brzozy. Wyciągi z tych surowców stosowane w różnych połączeniach powodują: zmniejszanie wchłaniania cukrów i tłuszczów z przewodu pokarmowego, wspomagają trawienie i przyspieszają przemianę materii oraz spalanie nadmiaru kalorii, obniżają poziom cholesterolu. Dodatkowo wykazują działanie „odtruwające” np. wspomagają czynność wątroby oraz zwiększają wydalanie kwasu moczowego.

    Do wymienionych wyżej składników dodajemy zioła uspokajające czy poprawiające obniżony nastrój związany z narzucanymi sobie ograniczeniami. Najczęściej są to korzeń kozłka, liść melisy, ziele dziurawca, szyszki chmielu. Dzięki ich zastosowaniu liczymy też na zmniejszenie ryzyka „podjadania” będącego reakcją na stres i rujnującego nasze dietetyczne starania.

    Niejednokrotnie w preparatach odchudzających dostępnych bez recepty w aptekach czy sklepach zielarskich znajdują się zioła silnie przeczyszczające – liść senesu, kora kruszyny, kłącze rzewienia. Są one również obecne w niektórych mieszankach czy kroplach Zakonu Bonifratrów. Musimy jednak zaznaczyć, że mogą one być stosowane krótko np. tylko kilka tygodni i najlepiej pod kontrolą lekarza, by nie dopuścić do rozwoju objawów ubocznych – podrażnień śluzówki żołądka czy spowolnienia pracy jelita grubego.

    W przypadku współistniejących z nadwagą chorób, o których mówiliśmy wyżej, nasze mieszanki możemy wzbogacać o pojedyncze zioła, dodatkowe kompozycje ziół albo krople działające na konkretne objawy i dolegliwości. Np. przy nadciśnieniu dodajemy serdecznik czy głóg a w przypadku zmian zwyrodnieniowych stawów: korę wierzby i kwiat wiązówki.

    Na koniec warto przypomnieć, że każdy pacjent będzie chorował inaczej i może wymagać zastosowania zupełnie innych zestawów ziół. Dlatego ważna jest współpraca z lekarzem w prowadzeniu odchudzania, tak by było ono skuteczne a jednocześnie bezpieczne.

    Lek. med. Marcin Samosiej

    Poradnia Ziołolecznicza Konwentu Bonifratrów w Łodzi