Szybki kontakt

    Szałwia

    Salvia officinalis

    Szałwia jest jedną z najszerzej wykorzystywanych roślin leczniczych. Jej najpopularniejszą i najczęściej spotykaną w lecznictwie odmianą jest szałwia lekarska. Już sama etymologia łacińskiej nazwy mówi wiele o jej właściwościach – łacińskie “salvere” oznacza “ratować”, “leczyć”.

    Najczęściej wykorzystuje się liście szałwii, znacznie rzadziej jest to korzeń lub kwiaty. W liściach tej rośliny znajduje się olejek eteryczny, znajdujący zastosowanie w leczeniu przeróżnych dolegliwości. Szereg dobroczynnych substancji gwarantuje szerokie zastosowanie, np. flawonoidy, wykazujące działanie przeciwzapalne. Szałwia to również doskonałe źródło kwasów organicznych i witamin: dostarcza m.in. witaminy A, C, B oraz składników mineralnych: wapnia, magnezu, potasu, żelaza, cynku i sodu. Szałwia, ze względu na wszechstronne działanie, może być stosowana zarówno profilaktycznie, jak i w celach leczniczych.

    DZIAŁANIE

    • odkażające
    • preciwbakteryjne
    • rozkurczowe
    • przeciwzapalne
    • przeciwgrzybicze
    • odżywiające włosy
    • wyksztuśne
    • ściągające

    WŁAŚCIWOŚCI I ZASTOSOWANIE

    Szałwia wykorzystywana jest w leczeniu wielu dolegliwości i łagodzeniu ich objawów. Bardzo powszechne jest stosowanie preparatów z jej zawartością podczas miesiączki bądź w okresie menopauzy. O jej dobroczynnym wpływie na kobiecy organizm przesądza obecność fitoestrogenów i olejku eterycznego, które działają rozkurczowo i przeciwzapalnie. Preparaty lub napary z suszonych liści szałwii przynoszą ukojenie w przypadku obfitych miesiączek lub uderzeń gorąca.

    Z powodu silnego działania odkażającego i przeciwbakteryjnego, dodatek szałwii powinien znaleźć się w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej i tłustej z tendencją do powstawania niedoskonałości.

    Oprócz trądziku, szałwia pomaga w leczeniu łuszczycy i grzybicy w różnych obszarach ciała. Olejek szałwiowy pozytywnie wpływa na włosy – odżywia i pomaga zagęścić fryzurę.

    Szałwia może stanowić wsparcie w walce z przeziębieniem lub infekcją, szczególnie górnych dróg oddechowych. W takich przypadkach szczególnie zbawienny jest napar z szałwii – ma właściwości wykrztuśne i ściągające, pomaga w wydalaniu krztuszącej wydzieliny z oskrzeli i zwalczaniu gorączki. Picie preparatów z szałwii to wsparcie dla układu pokarmowego: przynosi ukojenie w niestrawności, reguluje pracę jelit.

    PRZECIWWSKAZANIA

    Wydawać by się mogło, iż działanie ziół jest na tyle delikatne, że nie powoduje żadnych negatywnych skutków. Niemniej jednak istnieją pewne przeciwwskazania, gdy szałwia nie powinna być wykorzystywana. Przykładem jest regularne przyjmowanie leków antydepresyjnych, oddziałujących na układ nerwowy. Nie należy przyjmować szałwii podczas ciąży i karmienia piersią, ze względu ograniczanie laktacji. Szałwia może wpływać na obniżenie działania leków przeciwzakrzepowych.