Szałwia
Salvia officinalis
Szałwia
DZIAŁANIE
- antyseptyczne
- antibakteryjne
- rozkurczowe
- przeciwzapalne
- przeciwgrzybicze
- wzmacniające włosy
- wyksztuśne
- ściągające
WŁAŚCIWOŚCI I ZASTOSOWANIE
Szałwia ma zastosowanie w łagodzeniu różnych dolegliwości, szczególnie podczas miesiączki czy menopauzy, dzięki zawartości fitoestrogenów i olejku eterycznego, które działają rozkurczowo i przeciwzapalnie. Preparaty i napary z suszonych liści tej rośliny łagodzą objawy obfitych miesiączek czy uderzeń gorąca.
Dzięki swoim silnym właściwościom antyseptycznym i antibakteryjnym, szałwia znajduje zastosowanie w produktach do pielęgnacji skóry z problemami trądzikowymi i tłustymi. Ponadto, olejek z szałwii poprawia kondycję skóry, pomagając w leczeniu łuszczycy i grzybicy, a także odżywia włosy i wspomaga ich zagęszczanie.
W przypadku przeziębienia lub innych infekcji górnych dróg oddechowych, napar z szałwii jest nieoceniony. Posiada właściwości wykrztuśne i ściągające, co wspomaga usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych i łagodzi objawy gorączki. Preparaty z szałwii także wspierają układ pokarmowy, pomagając przy niestrawności i regulując działanie jelit.
PRZECIWWSKAZANIA
Mimo łagodnego charakteru ziół, szałwia posiada pewne przeciwwskazania. Nie jest zalecana osobom regularnie przyjmującym leki antydepresyjne, wpływające na układ nerwowy, a także kobietom w ciąży i karmiącym piersią, gdyż może ograniczać laktację. Może także osłabiać działanie leków przeciwzakrzepowych.