Szybki kontakt

  Pokrzywa

  (Urtica dioica L.)

  Pokrzywa zwyczajna przez większość osób (zwłaszcza dzieci) kojarzona jest negatywnie, jako roślina powodująca nieprzyjemne efekty kontaktu z jej liśćmi.

  Niemniej jednak pokrzywa w medycynie ludowej znana jest ze swoim antybakteryjnych właściwości i zwana jest naturalnym antybiotykiem. Zawiera ona wiele cennych witamin, mikroelementów i soli mineralnych, które pomagają przy leczeniu kamicy nerkowej czy artretyzmu.

  Składniki zawarte w pokrzywie: makro i mikroelementy (magnez, fosfor, wapń, siarka, żelazo, potas, jod, krzem, sód), witaminy (A, K, B2. B5 i C). związki aminiowe i garbnikowe, kwasy organiczne, olejki eteryczne, sole mineralne, chlorofil, serotonina, histamina, acetylocholina, karotenoidy, fitosterole oraz flawonoidy.

  Do celów leczniczych wykorzystuje się liście pokrzywy, zbierane przed kwitnieniem, a także korzenie, które wykopywane są jesienią lub wczesną wiosną.
  Najczęściej pokrzywa spożywana jest pod postacią soku lub herbatki do zaparzania. Niemniej jednak kiedyś bardzo popularna była zupa z pokrzywy, a jej liście podawane były nawet zwierzętom.

  Działanie

  • obniża poziom cholesterolu
  • obniża poziom mocznika
  • zmniejsza alergie
  • redukuje stany zapalne
  • łagodzi ból
  • hamuje wypadanie włosów
  • obniża ciśnienie krwi
  • rozszerza naczynia krwionośne

  Właściwości

  Pokrzywa wykazuje właściwości moczopędne, dzięki czemu stosowana jest podczas leczenia kamicy nerkowej, a także innych schorzeń układu moczowego. Ponadto pokrzywa zapobiega zatrzymywaniu płynów w organizmie, ułatwia przemianę materii i wzmaga apetyt. Oczyszcza układ pokarmowy oraz korzystnie wpływa na pracę trzustki, wątroby i żołądka.

  Jest ona również znana jako roślina łagodząca ból. Pomaga przy zapaleniu stawów i kości a także koi ból powstały w wyniku urazów mechanicznych. Ponadto stosowanie pokrzywy jest również polecane przy anemii i osłabieniu, ponieważ korzystnie wpływa na produkcję krwinek czerwonych oraz obniża poziom cukru we krwi.

  W kosmetyce pokrzywa stosowana jest w formie szamponów i płukanek do włosów, ponieważ wykazuje lecznicze działanie w chorobach skóry głowy, przy łupieżu i łojotoku, a także zmniejsza wypadanie włosów.

  W naszym sklepie internetowym można znaleźć pokrzywę w postaci soku: https://produktybonifraterskie.pl/produkt/sok-z-pokrzywy/