Szybki kontakt

  Pietruszka zwyczajna

  Petroselinum sativum

  Pietruszka zwyczajna jest dwuletnią rośliną o liściach przypominających selera naciowego. Zielonkawe do żółtawych kwiaty zebrane są, jak zwykle w rodzinie selerowatych, w złożone baldachy. Do spożycia nadaje się również białej barwy korzeń o twardym miąższu.

  Warto wiedzieć, że wyróżnia się dwa rodzaje pietruszki – naciową, z której pozyskuje się natkę pietruszki (a jej twardy korzeń jest bezużyteczny), oraz odmianę korzeniową, z której zbiera się korzenie i liście.

  Oprócz kulinarnego zastosowania pietruszka zasłużyła sobie też na miano rośliny leczniczej. Liczne składniki mineralne, jak żelazo, cynk, potas i magnez, a także witaminy A, B i C czynią z pietruszki wyjątkowo zdrowe pożywienie. U starożytnych Greków była świętą rośliną, stosowaną dla wzmocnienia żołnierzy, a także jako afrodyzjak. W średniowieczu zaś używano pietruszki przeciwko krwotokom z nosa oraz dolegliwościom żołądkowym.

  Czy wiesz, że?

  Nać pietruszki jest jednym z najzdrowszych produktów roślinnych jakie można znaleźć na talerzu. 100 g świeżej zielonej pietruszki zawiera ponad trzykrotnie więcej witaminy C niż owoce cytrusowe. 40–50 g pozwoli wypełnić całodobowe zapotrzebowanie na ten związek u dorosłego człowieka. Ponadto natka jest bardzo dobrym źródłem fiolianów oraz betakarotenu.

  DZIAŁANIE

  • chroni wątrobę i jelita
  • ułatwia trawienie
  • działa żółciopędnie i odtruwająco
  • chroni przed kamieniami nerkowymi
  • wykazuje działanie antyoksydacyjne
  • jest pomocna w różnych problemach skóry
  • zaopatruje organizm w witaminy i minerały
  • wzmacnia układ odpornościowy

  WŁAŚCIWOŚCI

  Pietruszka to doskonałe źródło witaminy C, zalecane osobom anemicznym oraz rekonwalescentom.

  Działa moczopędnie i pobudzająco, obniża gorączkę, reguluje miesiączkę, oczyszcza organizm z toksyn, ułatwia trawienie, wzmacnia żołądek. Łagodzi zaburzenia krążenia i problemy oddechowe.

  Stosowana zewnętrznie leczy stłuczenia i skręcenia oraz stany zapalne oczu.

  Pietruszkę najczęściej w kuchni dodajemy do zup, sosów, sałatek czy ziemniaków. Niemniej jednak zarówno ze świeżych liści jak i korzeni pietruszki można przygotować napar.

  PRZECIWWSKAZANIA

   

  Natka pietruszki spożywana w niedużych ilościach nadaje się do spożycia u większości osób. Większe ilości niewskazane będą dla osób z chorobami nerek – poza swoimi właściwościami prozdrowotnymi zawiera pewne ilości kwasu szczawiowego mogącego zwiększać ryzyko powstawania kamieni nerkowych. Pamiętać jednak trzeba, że nawet u osób z kamicą, szczypta natki dodana do rosołu nie powinna stanowić problemu.