Szybki kontakt

  Ortosyfon groniasty

  Orthosiphon aristatus

  Ortosyfon groniasty, z łac. Orthosiphon aristatus, to niewysoki krzew z rodziny jasnotowatych, o charakterystycznych kwiatostanach z bardzo długimi pręcikami.

  Naturalnym środowiskiem dla tej zimozielonej rośliny są zarośla i brzegi strumieni na terenie Azji Południowo-Wschodniej. Klimat i warunki panujące w rejonach tropikalnych sprzyjają jej uprawie ogrodowej oraz przemysłowej.

  Hodowany jest w Indonezji, na Jawie i Sumatrze. Krzew znany jest w całej Azji ze swoich prozdrowotnych właściwości, dlatego stosowany jest w fitoterapii. Posiada czterokanciastą łodygę zabarwioną na bordowo, sięgającą 1,5 m wysokości. Roślina uprawiana w warunkach domowych osiąga do 60 cm wzrostu. Pędy porastają jasnozielone liście, ząbkowane na brzegach. W okresie kwitnienia na szczytach łodyg rozwijają się groniaste kwiatostany. Pojedyncze kwiaty są niewielkie, w kształcie kielicha, wybarwione na biało lub jasnofioletowo. Z każdej korony wystają bardzo długie, liczne pręciki, przypominające kocie wąsy.

   

  DZIAŁANIE

  • przeciwzapalne
  • przeciwutleniające
  • przeciwbakteryjne
  • hepatoprotekcyjne
  • przeciwnadciśnieniowe
  • hipolipidemiczne
  • wspomagające leczenie otyłości
  • gastroprotekcyjne
  • diuretyczne
  • antyproliferacyjne
  • cytotyksyczne

  WŁAŚCIWOŚCI

  Badania wykazały, że roślina zawiera sporą ilość flawonów, polifenoli, biologicznie aktywnych białek, glikozydów i lotnych olejków. Co więcej, znajdziemy w niej także wysokie stężenie potasu.

  Za właściwości lecznicze zioła odpowiadają: flawonoidy, kwasy, estry diterpenowe, triterpeny, alpha- i beta-karoten, beta-zeakaroten i neo-beta-karoten, kwas oleanowy, kwas ursolowy i kwas betulinowy, fitosterole, olejek eteryczny.

  Zastosowanie lecznicze

  Wewnętrznie: W celu pobudzenia zwiększonego oddawania moczu podczas leczenia przewlekłego i nawracającego zapalenia pęcherza, nerek i miedniczek nerkowych. W kamicy nerkowej, w podrażnieniu dróg moczowych na tle bakteryjnym lub wywołanych substancjami toksycznymi.

  Lek pochodzenia naturalnego o następującym działaniu: Wspomaga diurezę Wspomaga leczenie stanów zapalnych dróg moczowych Wspomaga leczenie zakażeń bakteryjnych dróg moczowych Wspomaga leczenie podrażnień spowodowanych obecnością piasku w drogach moczowych
  Liść ortosyfonu groniastego zalecany jest w przypadku: Bakteryjnych skażeń dróg moczowych Stanów zapalnych dróg moczowych Kamicy nerkowej Obecności piasku w drogach moczowych

  Stosowanie Ortosyfonu groniastego może następować pod różnymi jego postaciami, od naparów, odwarów itp. Dlatego też, napary z ortosyfonu stosowane są w ostrych i przewlekłych chorobach nerek np.: przy występowaniu piasku w nerkach, ale także wszędzie tam, gdzie jest konieczna jest zwiększona diureza (dna moczanowa, nadciśnienie tętnicze).

  Przeciwwskazania: Nie stosować przy obrzękach spowodowanych ograniczeniem czynności serca i/lub nerek.