Szybki kontakt

    Ortosyfon groniasty

    Orthosiphon aristatus

    Ortosyfon groniasty, z łac. Orthosiphon aristatus, to niewysoki krzew z rodziny jasnotowatych, o charakterystycznych kwiatostanach z bardzo długimi pręcikami.

    Naturalnym środowiskiem dla tej zimozielonej rośliny są zarośla i brzegi strumieni na terenie Azji Południowo-Wschodniej. Klimat i warunki panujące w rejonach tropikalnych sprzyjają jej uprawie ogrodowej oraz przemysłowej.

    Hodowany jest w Indonezji, na Jawie i Sumatrze. Krzew znany jest w całej Azji ze swoich prozdrowotnych właściwości, dlatego stosowany jest w fitoterapii. Posiada czterokanciastą łodygę zabarwioną na bordowo, sięgającą 1,5 m wysokości. Roślina uprawiana w warunkach domowych osiąga do 60 cm wzrostu. Pędy porastają jasnozielone liście, ząbkowane na brzegach. W okresie kwitnienia na szczytach łodyg rozwijają się groniaste kwiatostany. Pojedyncze kwiaty są niewielkie, w kształcie kielicha, wybarwione na biało lub jasnofioletowo. Z każdej korony wystają bardzo długie, liczne pręciki, przypominające kocie wąsy.

     

    DZIAŁANIE

    • przeciwzapalne
    • przeciwutleniające
    • przeciwbakteryjne
    • hepatoprotekcyjne
    • przeciwnadciśnieniowe
    • hipolipidemiczne
    • wspomagające leczenie otyłości
    • gastroprotekcyjne
    • diuretyczne
    • antyproliferacyjne
    • cytotyksyczne

    WŁAŚCIWOŚCI

    Badania wykazały, że roślina zawiera sporą ilość flawonów, polifenoli, biologicznie aktywnych białek, glikozydów i lotnych olejków. Co więcej, znajdziemy w niej także wysokie stężenie potasu.

    Za właściwości lecznicze zioła odpowiadają: flawonoidy, kwasy, estry diterpenowe, triterpeny, alpha- i beta-karoten, beta-zeakaroten i neo-beta-karoten, kwas oleanowy, kwas ursolowy i kwas betulinowy, fitosterole, olejek eteryczny.

    Zastosowanie lecznicze

    Wewnętrznie: W celu pobudzenia zwiększonego oddawania moczu podczas leczenia przewlekłego i nawracającego zapalenia pęcherza, nerek i miedniczek nerkowych. W kamicy nerkowej, w podrażnieniu dróg moczowych na tle bakteryjnym lub wywołanych substancjami toksycznymi.

    Lek pochodzenia naturalnego o następującym działaniu: Wspomaga diurezę Wspomaga leczenie stanów zapalnych dróg moczowych Wspomaga leczenie zakażeń bakteryjnych dróg moczowych Wspomaga leczenie podrażnień spowodowanych obecnością piasku w drogach moczowych
    Liść ortosyfonu groniastego zalecany jest w przypadku: Bakteryjnych skażeń dróg moczowych Stanów zapalnych dróg moczowych Kamicy nerkowej Obecności piasku w drogach moczowych

    Stosowanie Ortosyfonu groniastego może następować pod różnymi jego postaciami, od naparów, odwarów itp. Dlatego też, napary z ortosyfonu stosowane są w ostrych i przewlekłych chorobach nerek np.: przy występowaniu piasku w nerkach, ale także wszędzie tam, gdzie jest konieczna jest zwiększona diureza (dna moczanowa, nadciśnienie tętnicze).

    Przeciwwskazania: Nie stosować przy obrzękach spowodowanych ograniczeniem czynności serca i/lub nerek.