Szybki kontakt

    zielnik zielnik

    Olej buriti

    Buriti oil – co to jest?

    Ten składnik wydobywa się z miazgi owoców palmy Mauritia Vinifera, zwaną potocznie „drzewem życia”.

    Owoce palmy moriche są zdecydowanie jadalne i wyróżniają się znakomitymi wartościami odżywczymi. Ich miąższ zawiera aż 12% oleju, a pozostałą część stanowią skrobia, cukry, białko oraz bogate ilości wartościowych związków, takich jak beta-karoten, będący prekursorem witaminy A oraz tokoferol, czyli prekursor witaminy E.

    Olej buriti

    Palmy moriche to majestatyczne, eleganckie drzewa, dorastające do 35 metrów wysokości. Ich regularna, rozłożysta korona od grudnia do kwietnia ozdobiona jest drobnymi żółtymi kwiatami, które po przekwitnięciu zmieniają się w kasztanowate owoce. Buriti mają formę kulistą lub owalną o średnicy 4-5 cm i zwykle ważą około 75 g. W ich wnętrzu znajduje się jedna pestka otoczona soczystym, gąbkowatym miąższem o żółto-czerwonym kolorze. Dojrzałość, przypadająca na styczeń do czerwca, oznaczona jest przez ciemnobrązową skórkę zewnętrzną, która ma skłonność do pękania.

    Wyciskanie oleju buriti

    Olej buriti, wbrew pozorom, pozyskiwany jest nie z pestek, ale właśnie z miazgi owoców palmy Mauritia flexuosa. W Brazylii dojrzałe owoce gotuje się w wodzie przez około 20 minut, co umożliwia oddzielenie frakcji olejowej od wodnej. W nowoczesnym przemyśle kosmetycznym coraz częściej stosuje się jednak metodę zimnego tłoczenia, co pozwala zachować najwięcej składników odżywczych.

    Zaleca się używanie oleju nierafinowanego, tłoczonego na zimno, który zachowuje więcej wartości odżywczych.

    DZIAŁANIE

    • wygładza i uelastycznia skórę,
    • redukuje przebarwienia,
    • wspiera walkę z wolnymi rodnikami,
    • opóźnia procesy starzenia,
    • działa antyoksydacyjnie,
    • chroni przed stresem oksydacyjnym,
    • nawilża skórę,
    • łagodzi podrażnienia.

    WŁAŚCIWOŚCI

    Olej buriti jest skarbnicą antyoksydantów i innych cennych składników. Zawiera między innymi:

    • witaminę A, która wygładza i uelastycznia skórę, redukuje przebarwienia,
    • witaminę E, zwaną „witaminą młodości”, wspomagającą walkę z wolnymi rodnikami i spowalniającą starzenie się,
    • witaminę C, będącą naturalnym antyoksydantem, uczestniczącą w syntezie kolagenu,
    • beta-karoten, chroniący komórki przed stresem oksydacyjnym.

    Olej buriti wykazuje działanie przeciwstarzeniowe i wspomaga regenerację skóry, dodatkowo uelastyczniając, wzmacniając i intensywnie nawilżając. Pomaga również chronić przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym oraz łagodzić skutki zbyt intensywnego opalania.

    Należy pamiętać, że mimo licznych zalet, olej buriti nie zastąpi odpowiednio dobranego filtra SPF.

    Ze względu na zawartość witamin A i C, olej buriti może łagodzić podrażnienia skóry wynikające zarówno z reakcji kontaktowych, jak i chorób systemowych. Zalecany jest przy problemach takich jak egzema, łuszczyca, pokrzywka czy nadwrażliwość.

    Badania nad tym olejem koncentrują się głównie na jego możliwościach w przemyśle spożywczym, w celu wzbogacania ubogiej w substancje odżywcze żywności przetworzonej. Oczekuje się, że jako składnik diety może znacząco wpływać na profil lipidowy krwi, obniżając poziom ogólnego cholesterolu, frakcji LDL oraz trójglicerydów, co pomaga zapobiegać chorobom sercowo-naczyniowym. Antyoksydacyjne właściwości również chronią serce i naczynia krwionośne.

    STOSOWANIE

    Jak stosować olej buriti?

    Chociaż ten składnik jest znakomitym sprzymierzeńcem zdrowej skóry, nie należy aplikować go bezpośrednio na skórę w nierozcieńczonej formie, ze względu na jego intensywny kolor, który może zabarwić naskórek. Zalecamy stosowanie oleju buriti jako dodatek do ulubionego kremu do twarzy lub maski do włosów. Można go również mieszać z innymi olejami i stosować na końcówki włosów lub dodawać kilka kropli do odprężającej kąpieli.

    Olej buriti w kosmetyce

    Olej buriti, dzięki swoim wielofunkcyjnym właściwościom, znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce, choć nie jest jeszcze tak popularny jak np. oliwa z oliwek. Zawarty jest w kosmetykach przeciwstarzeniowych, do cery suchej i odwodnionej, cery tłustej i trądzikowej, a także do skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień, alergicznej i z atopowym zapaleniem. Jego zdolność absorbowania promieniowania UV sprawia, że jest skutecznym składnikiem wspomagającym działanie filtrów przeciwsłonecznych.

    Kto powinien stosować olej buriti?

    Jego wyjątkowe właściwości docenią osoby z cerą dojrzałą, skłonną do podrażnień i narażoną na częsty stres. Idealnie sprawdzi się również dla osób cierpiących na AZS lub mających bardzo suchą skórę.