Szybki kontakt

    Olej buriti

    Olej buriti – co to takiego?

    Składnik ten pozyskiwany jest z miąższu owoców palmy Mauritia Vinifera, która jest nazywana „drzewem życia”.

    Owoce plamy moriche są jak najbardziej jadalne i odznaczają się wysokimi walorami odżywczymi. Owocnia środkowa aż w 12% składa się z oleju, a resztę stanowią skrobia, cukry, białko, a także duże ilości cennych związków, takich jak beta-karoten będący prekursorem witaminy A oraz tokoferol, czyli prekursor witaminy E.

    Palmy moriche to drzewa bardzo dostojne i eleganckie, które osiągają do 35 metrów wysokości. Ich regularna, szeroka korona w okresie od grudnia do kwietnia pokrywa się drobnym żółtym kwieciem, które po przekwitnięciu przekształca się w kasztanowate owoce. Buriti mają kształt kuli bądź owalu o średnicy sięgającej 4-5 cm i ważą zwykle ok. 75 g. Wewnątrz znajduje się jedna pestka otoczona soczystym, gąbkowatym miąższem o żółto-czerwonej barwie. W stanie dojrzałości, przypadającej na miesiące od stycznia do czerwca, zewnętrzna skórka osiąga ciemnobrązową barwę i ma tendencję do pękania.

    Wytłaczanie oleju buriti

    Paradoksalnie, olej buriti pochodzi nie z pestek owocu palmy Mauritia flexuosa, ale z samego miąższu. W Brazylii zebrane dojrzałe owoce gotowane są w wodzie przez ok. 20 minut, co pozwala na oddzielenie frakcji olejowej od frakcji wodnej. Na potrzeby współczesnego przemysłu kosmetycznego coraz częściej olej buriti wytwarza się jednak techniką zimnego tłoczenia, która gwarantuje zachowanie najwyższego poziomu składników odżywczych.

    Warto wybierać olej nierafinowany, pochodzący z tłoczenia na zimno, dzięki czemu zachowuje on najwięcej wartości odżywczych.

    DZIAŁANIE

    • wygładzające i uelastyczniające skórę
    • niwelujące przebarwienia
    • wspierające organizm w walce z wolnymi rodnikami
    • spowalniające procesy starzenia
    • antyoksydacyjne
    • chroniące organizm przed stresem oksydacyjnym
    • nawilżające skórę
    • łagodzące podrażnienia

    WŁAŚCIWOŚCI

    Właściwości oleju buriti

    Olej buriti to prawdziwa bomba antyoksydantów i innych niezwykle cennych składników. Znaleźć w nim można m. in.:

    • witaminę A, która wygładza i uelastycznia skórę, a dodatkowo pomaga zniwelować przebarwienia
    • witaminę E, zwaną także „witaminą młodości”, która wspiera organizm w walce z wolnymi rodnikami i spowalnia procesy starzenia
    • witaminę C, która jest naturalnym antyoksydantem i bierze udział w syntezie kolagenu
    • beta-karoten, który chroni komórki przed stresem oksydacyjnym

    Takie połączenie sprawia, że olej buriti wykazuje działanie przeciwstarzeniowe i wspiera regenerację skóry. To jednak nie wszystko, bo dodatkowo uelastycznia ją, wzmacnia i głęboko nawilża. Dodatkowo wspomaga ochronę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym oraz przynosi ukojenie po zbyt intensywnym opalaniu.

    Uwaga! Należy jednak pamiętać, że mimo wszystkich swoich zalet, nasz olej nie zastąpi odpowiednio dobranego filtra SPF.

    Dzięki obecności witamin A i C olej buriti ma potencjał łagodzenia podrażnień skóry wynikających tak z reakcji kontaktowych, jak i z chorób systemowych. Poleca się go więc przy egzemie, łuszczycy, pokrzywce czy nadwrażliwości.

    Badania nad olejem buriti w dużej mierze skoncentrowane są na możliwościach wykorzystania go w przemyśle spożywczym – w celu wzbogacania ubogiej w substancje odżywcze żywności przetworzonej. Oczekuje się, że jako składnik codziennej diety może znacząco wpływać na profil lipidowy krwi, obniżając poziom ogólnego cholesterolu, frakcji LDL oraz trójglicerydów, a tym samym zapobiegając chorobom krążenia. Antyoksydacyjna moc również pomaga chronić serce i naczynia krwionośne.

    STOSOWANIE

    Jak stosować olej buriti?

    Chociaż opisywany przez nas składnik jest fantastycznym sprzymierzeńcem zdrowej skóry, to lepiej nie nakładać go na nią w nierozcieńczonej formie. Jednym z powodów jest jego intensywny kolor, który czasami wpada nawet w czerwień i potrafi zabarwić naskórek.

    Z tego powodu zalecamy, by olej buriti stosować jako wzbogacenie ulubionego kremu do twarzy lub maski do włosów. Śmiało można wymieszać go z innym olejem i aplikować na końcówki włosów lub dodać kilka kropli do odprężającej kąpieli.

    Olej buriti w kosmetyce

    Olej buriti, ze względu na swoje wielofunkcyjne działanie, ma bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce, mimo że nie jest jeszcze tak popularny jak np. oliwa z oliwek. Zawierają go w kosmetyki:

    • przeciwstarzeniowe – zwalcza wolne rodniki, wspomaga produkcję kolagenu i elastyny,
    • do cery suchej i odwodnionej – intensywnie nawilża i łagodzi podrażnienia,
    • do cery tłustej i trądzikowej – reguluje wydzielanie sebum, ma właściwości kojące,
    • do skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień, alergicznej i z atopowym zapaleniem – koi i łagodzi,
    • przeciwsłoneczne – ma zdolność absorbowania promieniowania widzialnego UV, dzięki czemu uważany jest za skuteczny składnik wspomagający działanie filtrów przeciwsłonecznych.

    Kto powinien stosować olej buriti?

    Jego niezwykłe właściwości sprawiają, że olej buriti docenią przede wszystkim osoby z cerą dojrzałą, skłonną do podrażnień i narażoną na częsty stres. Sprawdzi się także w przypadku osób cierpiących z powodu AZS lub bardzo suchej skóry.