Nawłoć pospolita
Solidago virgaurea
Nawłoć pospolita
DZIAŁANIE
- przyspiesza proces gojenia się ran,
- działa ściągająco,
- przyjmowana doustnie łagodzi stany zapalne,
- wzmacnia ściany naczyń krwionośnych,
- posiada działanie moczopędne,
- łagodzi stany zapalne,
- indukuje pocenie,
- wspiera produkcję soków trawiennych,
- poprawia jędrność skóry.
WŁAŚCIWOŚCI
Surowiec z nawłoci stymuluje sekrecję soków trawiennych i żółci, pomaga w leczeniu zaburzeń trawiennych takich jak gazy, wzdęcia, niestrawności oraz inne problemy żołądkowe i jelitowe. Odwar z nawłoci można stosować do przemywania ran na skórze oraz miejsc podrażnionych, co przyspiesza gojenie przez redukcję krwawienia i ściąganie rany. Może być również używany do płukania jamy ustnej i gardła. Zawarte w niej flawonoidy i saponiny nadają jej właściwości moczopędne. Obecność garbników i fenolokwasów korzystnie wpływa na przewód pokarmowy i zapobiega nadmiernej łamliwości naczyń włosowatych.
ZASTOSOWANIE
Napar z nawłoci pospolitej jest skuteczny w przemywaniu cery tłustej, trądzikowej, przy zapaleniu mieszków włosowych. Czyści skórę, zmniejsza pory i rozjaśnia cerę. Ma właściwości osuszające, przeciwzapalne, ściągające i antyseptyczne. Często stosuje się go również przy schorzeniach dróg moczowych, nerek, kolce nerkowej, a nawet przy dolegliwościach stawowych. Efektywnie działa na kaszel, ataki astmy, nieżyt oskrzeli. Poza tym ziele nawłoci wykazuje silne właściwości przeciwgrzybicze, delikatnie uspokaja, rozgrzewa, działa napotnie i stymuluje układ odpornościowy. W połączeniu z innymi ziołami, nawłoć jest używana w leczeniu grypy, a jej ekstrakty alkoholowe są skuteczniejsze niż napary.
Przeciwwskazania:
Podobnie jak inne zioła, nawłoć może wywoływać efekty uboczne, które zazwyczaj szybko ustępują po zaprzestaniu stosowania. Są jednak sytuacje, kiedy stosowanie nawłoci jest niewskazane, w tym:
- występowanie obrzęków,
- niewydolność serca,
- niewydolność nerek,
- wiek poniżej 12 lat,
- ciąża,
- karmienie piersią.