Nagietek lekarski
Calendula officinalis
DZIAŁANIE
- przeciwzapalne
- antyseptyczne
- przeciwgrzybicze
- antybakteryjne
- przyspieszające gojenie ran
- rozkurczowe
- moczopędne
- oczyszczające wątrobe
- wspierające trawienie
ZASTOSOWANIE
Ze względu na duże właściwości lecznicze nagietek można stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Najczęściej stosowany jest pod postaciami: naparów, herbatek i maści.
Zewnętrzne stosowanie nagietka pomaga na takie dolegliwości jak: stłuczenia i kontuzje skóry, uszkodzenie naskórka, oparzenia, odmrożenia czy wysypki skórne.
Z kolej nagietek wewnętrznie stosowany jest w przypadkach: problemów żołądkowych, zapalenia dróg żółciowych czy dysfunkcji wątroby (np. po przebytym wirusowym zapaleniu).
Niemniej jednak należy pamiętać, żeby przed rozpoczęciem kuracji należy skonsultować się z lekarzem, który zarekomenduje odpowiedni sposób leczenia.
W kosmetyce nagietek stosowany jest w wielu produktach, np. paście do zębów, szamponach, mleczkach do demakijażu, tonikach, kremach czy maściach.
PRZECIWWSKAZANIA
Nagietek jak każda inna roślina stosowana w medycynie ma także przeciwwskazania do jej użytkowania. Dotyczy to między innymi stosowania produktów z nagietkiem przez osoby uczulone na rośliny z rodziny astrowatych.