Melisa lekarska
(Melissa officinalis L.)
Melisa lekarska to charakterystyczne zioło, które charakteryzuje się wieloletnością. Jego wysokość dochodzi do 0,8 metra wysokości. Melisa posiada dość sztywną budowę, czterograniastą, pokryta jest niewielkimi, szarymi włoskami.
Zastosowanie melisy lekarskiej jest bardzo szeroki, dlatego wykorzystuje się ją w walce z wieloma niedogodnościami zdrowotnymi.
Działanie
- łagodząco w stanach nadmierne pobudzenia układu nerwowego
- zalecany w depresji
- usprawnia pracę układu pokarmowego
- wzmaga trawienie
- pobudza apetyt
- stosowana u osób cierpiących na bezsenność
- odprężająco
- reguluje prace żołądka itp.
Zalety
Lista zalet melisy lekarskiej jest bardzo szeroka dlatego trudno jest wymienić je wszystkie. Dzięki melisie trawienie zostaje bardziej pobudzone, wydziela się także więcej soku żołądkowego, regulując poziom metabolizmu. Badania nad melisą lekarską potwierdzają jej ogromny wpływ na łagodzenie objawów alergii oraz astmy. Dlatego osobom cierpiącym na z powodu alergii zaleca się w szczególności wykonywanie inhalacji co powoduje łagodzenie ataków tych chorób i działają profilaktycznie.
Bardzo ważna jest informacja iż melisa jest całkowicie bezpieczna dla kobiety w ciąży dlatego mogą one bez przeszkód pić melisę. Dzięki temu znacznej redukcji powinny uleć mdłości o poranku, ponadto melisa lekarska ma działanie uspokajające, dzięki czemu pomoże nam w wyciszeniu się, a także przy relaksie po ciężkim dniu.
Znane jest także działanie melisy przeciwbakteryjnie oraz przeciwwirusowe. Ze względu na swoje szeroki zastosowanie melisa stosowana jest także do użytku zewnętrznego. W szczególności zaleca się ją do wykorzystania w łagodzeniu zranień oraz ukąszeń owadów.