Melisa lekarska
(Melissa officinalis L.)
Melisa lekarska to charakterystyczne zioło wieloletnie, osiągające do 0,8 metra wysokości. Roślina ta ma sztywną, czterokątną łodygę, pokrytą małymi, szarymi włoskami.
Melisa lekarska
Melisa lekarska ma szerokie zastosowanie w medycynie, dlatego jest wykorzystywana w leczeniu wielu dolegliwości zdrowotnych.
Działanie
- Łagodzenie stanów nadmiernego pobudzenia układu nerwowego.
- Zalecana w depresji.
- Usprawnia pracę układu pokarmowego.
- Wzmacnia trawienie.
- Pobudza apetyt.
- Stosowana u osób cierpiących na bezsenność.
- Działa odprężająco.
- Reguluje pracę żołądka.
Zalety
Lista zalet melisy lekarskiej jest bardzo obszerna, dlatego trudno wymienić je wszystkie. Dzięki melisie trawienie jest bardziej pobudzone, a wydzielanie soku żołądkowego zwiększa się, co reguluje metabolizm. Badania potwierdzają, że melisa ma znaczący wpływ na łagodzenie objawów alergii i astmy. Dlatego osobom cierpiącym na alergie zaleca się inhalacje, które łagodzą ataki choroby i działają profilaktycznie.
Warto wspomnieć, że melisa jest całkowicie bezpieczna dla kobiet w ciąży, które mogą ją bez obaw pić. Dzięki temu mogą zmniejszyć się poranne mdłości, a melisa swoim działaniem uspokajającym pomoże w relaksacji po ciężkim dniu.
Melisa ma także działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Ze względu na swoje szerokie zastosowanie jest stosowana również zewnętrznie, zwłaszcza w łagodzeniu zranień i ukąszeń owadów.