Szybki kontakt

    zielnik zielnik

    Lukrecja

    Glycyrrhiza

    Lukrecja to gatunek wieloletnich roślin należący do rodziny bobowatych (Fabaceae). Wśród około trzydziestu gatunków tej rośliny, najbardziej znaczącym i powszechnie wykorzystywanym jest lukrecja gładka (Glycyrrhiza glabra). Ta roślina jest rodzima dla Południowej Europy i Azji, z głównymi obszarami upraw w Hiszpanii, Iraku, Turcji, Rosji, Japonii oraz północnych Chinach. Korzeń lukrecji gładkiej jest jednym z najstarszych środków leczniczych pochodzenia roślinnego.

    Lukrecja

    W korzeniu lukrecji gładkiej można znaleźć około 400 składników chemicznych, z dominującą obecnością flawonoidów, kumaryn, saponin triterpenowych i polisacharydów. Olejek eteryczny lukrecji zawiera m.in. około 30 różnych substancji, takich jak linalol, fenchon i aldehyd benzoesowy, co przyczynia się do jej licznych korzyści zdrowotnych i leczniczych.

    DZIAŁANIE

    • łagodzi objawy osteoporozy,
    • wspiera regenerację błony śluzowej przewodu pokarmowego,
    • reguluje funkcje wydzielnicze trzustki,
    • zmniejsza symptomy zgagi,
    • uspokaja rumień spowodowany długim przebywaniem na słońcu,
    • redukuje obrzęki i cellulit,
    • chroni i pielęgnuje jamę ustną,
    • zapobiega rozwojowi stanów zapalnych,
    • rozjaśnia i wybiela skórę,
    • tonizuje i odświeża.

    WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE

    Mimo że często niedoceniane, właściwości korzenia lukrecji są niezwykle korzystne. Ta roślina pozytywnie wpływa na układ oddechowy, zmniejszając lepkość śluzu w drogach oddechowych. Ekstrakt z lukrecji działa rozkurczowo i wykrztuśnie, stymulując funkcje wydzielnicze błon śluzowych oraz ruchy nabłonka rzęskowego. Glicyryzyna w korzeniu lukrecji ma działanie przeciwwirusowe, bakteriostatyczne i immunosupresyjne, co czyni ją pomocną w leczeniu przeziębienia, schorzeń dróg oddechowych, astmy oraz chronicznej chrypki.

    Lukrecja ma również pozytywny wpływ na układ pokarmowy. Łagodzi dolegliwości żołądkowe, działa przeciwzapalnie, regenerując śluzówkę żołądka i jelit. Może hamować rozwój bakterii Helicobacter pylori, odpowiedzialnej za chorobę wrzodową i nowotwory żołądka i dwunastnicy. Ponadto, lukrecja chroni przed stłuszczeniową chorobą wątroby i wspomaga regenerację błon śluzowych po zatruciach, urazach i nadkwasocie.

    Korzystne efekty lukrecji obserwowano także w funkcjonowaniu układu hormonalnego. Zawarte w niej fitoestrogeny mogą łagodzić objawy menopauzy i zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Lukrecja jest stosowana również pomocniczo w leczeniu osteoporozy pomenopauzalnej u kobiet.

    Przeciwwskazania

    Osoby z chorobami wątroby, w tym z marskością wątroby i zastojem żółci, osoby z ciężką niewydolnością nerek oraz z chorobami układu sercowo-naczyniowego, szczególnie te z nadciśnieniem, powinny unikać stosowania preparatów z lukrecją.