Szybki kontakt

    Lukrecja

    Glycyrrhiza

    Lukrecja to rodzaj bylin należących do rodziny bobowatych (Fabaceae). Obejmuje około trzydziestu gatunków, z których największe znaczenie i najszersze zastosowanie ma lukrecja gładka (Glycyrrhiza glabra). Pochodzi z Europy Południowej i Azji, a jej największe uprawy znajdują się w Hiszpanii, Iraku, Turcji, Rosji, Japonii i w północnych Chinach. Korzenie lukrecji gładkiej to jeden z najstarszych leków pochodzenia naturalnego

    W korzeniu lukrecji znajduje się ok. 400 składników chemicznych, z czego w największej ilości występują flawonoidy, kumaryny, saponiny triterpenowe i polisacharydy. Olejek eteryczny lukrecji zawiera blisko 30 substancji m.in. linalol, fenchon i aldehyd benzoesowy. To właśnie dzięki temu bogatemu składowi aktywnych związków wykazuje ona właściwości zdrowotne i lecznicze.

    DZIAŁANIE

    • łagodzenie skutków osteoporozy
    • odbudowę śluzówki układu pokarmowego
    • regulowanie wydzielania trzustkowego
    • redukcję objawów zgagi
    • łagodzenie rumienia, który powstał przez nadmierną ekspozycję na słońce
    • zmniejszanie obrzęków i cellulitu
    • ochronę i pielęgnację jamy ustnej
    • zapobieganie rozwijaniu się stanów zapalnych
    • rozświetlanie i wybielanie skóry
    • tonizowanie i odświeżanie

    WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE

    Właściwości korzenia lukrecji są często niedoceniane. Jednak ta niepozorna roślina może pomóc Ci uporać się z wieloma problemami.  Lukrecja wywiera pozytywny wpływ na działanie układu oddechowego. Wykazano, że substancje czynne zawarte w korzeniu lukrecji, mogą zmniejszać lepkość śluzu, który zalega w drogach oddechowych. Ekstrakt z lukrecji działa rozkurczowo i wykrztuśnie poprzez pobudzanie funkcji wydzielniczej błon śluzowych górnych dróg oddechowych oraz ruchów nabłonka rzęskowego. Glicyryzyna zawarta w korzeniu lukrecji działa przeciwwirusowo, bakteriostatycznie i immunosupresyjne. Dzięki tym właściwościom może być stosowana pomocniczo w przeziębieniach, schorzeniach górnych dróg oddechowych, astmie oraz przewlekłej chrypce.

    Korzystne działanie lukrecji zauważono również w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Lukrecja łagodzi dolegliwości trawienne, a dzięki właściwościom przeciwzapalnym regeneruje śluzówkę żołądka i jelit. Ekstrakt z lukrecji może hamować również rozwój bakterii Helicobacter pyroli, która jest jednym z czynników wywołujących chorobę wrzodową oraz nowotwory żołądka i dwunastnicy. Lukrecja chroni także przed stłuszczeniową chorobą wątroby oraz przyspiesza regenerację błon śluzowych układu pokarmowego po zatruciach, urazach i nadkwasocie.

    Kolejną dobroczynną właściwością lukrecji jest wpływ na układ hormonalny. Zawiera ona bowiem fitoestrogeny, które u kobiet mogą łagodzić objawy menopauzy i zespołu napięcia przedmiesiączkowego (obniżony nastrój, zatrzymanie wody w organizmie, drażliwość). Lukrecja stosowana jest również pomocniczo w leczeniu osteoporozy pomenopauzalnej u kobiet.

    Przeciwwskazania

    Preparatów z lukrecją nie powinny stosować osoby z chorobami wątroby połączonymi z zastojami żółci, osoby z marskością wątroby, z ciężką niewydolnością nerek, z chorobami układu sercowo-naczyniowego (dotyczy to głównie osób z nadciśnieniem).