Szybki kontakt

    Lubczyk lekarski

    Levisticum officinale

    Lubczyk jest ziołem i rośliną wieloletnią, która w systematyce należy do tej samej rodziny co seler i wiele innych gatunków znanych w zielarstwie – rodziny selerowatych.

    Potrafi dorastać nawet do półtora metra wysokości, wytwarzając jedną, prostą łodygę główną, w górnej części nieznacznie rozgałęzioną i pustą w środku. Na całej jej długości pokazują się dość ciekawe i duże, połyskujące kolorem ciemnej zieleni liście o wydłużonym, jajowatym kształcie, pierzaste i nieraz ostro powcinane.

    W najcieplejszych miesiącach letnich (lipiec i sierpień), pojawiają się bardzo drobne, jasnożółte kwiaty, które zebrane są baldachy, składające się z kilku szypułek każdy.

    Lubczyk na terenie Europy nigdy nie występował naturalnie. Podobnie jak do reszty świata, do Polski przywędrował aż z obecnych terenów Iranu i Afganistanu. Popularność swą zdobył za sprawą wielu właściwości oraz bardzo szerokiemu zastosowaniu. Już w średniowieczu znane były jego aromaty, które wykorzystywano w kuchni.

    DZIAŁANIE

    • oczyszcza organizm z toksyn
    • przeciwdziała zakrzepom
    • wspomaga organizm podczas kaszlu
    • pomaga przy leczeniu łuszczycy
    • wspomaga w radzeniu sobie z dolegliwościami wywołanymi przez wrzody żołądka
    • przeciwdziała miażdżycy
    • pomaga w walce ze wzdęciami i niestrawnością
    • wspiera organizm przy nieżytach układu moczowego

    WŁAŚCIWOŚCI

    W ziołolecznictwie zastosowanie znajduje korzeń lubczyku. Zawiera do 1 proc. olejku eterycznego o bogatym składzie chemicznym.

    Znany jest przede wszystkim ze swojego działania moczopędnego i wspomagającego w chorobach układu moczowego. Działa też rozluźniająco na mięśnie jelit. Właściwości lubczyku wspomagają organizm w pozbywaniu się toksyn. Oprócz tego, dzięki zawartości kumaryny, wykazuje działanie przeciwzakrzepowe.

    Zawiera sterole roślinne, czyli fitosterole, które pomagają organizmowi w walce z miażdżycą i zapobiegają jej powstawaniu.

    Dzięki potwierdzonemu działaniu wykrztuśnemu może być stosowany również w przypadku suchego i uporczywego kaszlu. Lubczyk wspomaga organizm, zwiększając jego wydolność fizyczną i umysłową.

    Jest pomocny w uciążliwych dolegliwościach spowodowanych wrzodami żołądka i łuszczycą.

    ZASTOSOWANIE

    Lubczyk to ziele, które ma ogromne zasługi dla zdrowia naszego organizmu. Wykorzystuje się go między innymi w kuchni najczęściej przygotowywany pod postacią naparu.

    Ponadto lubczyk stosowany jest także w kosmetyce jako dodatek do olejków do kąpieli (zwiększa ich aromatyczność), a także jako jeden ze składników perfum.

     

    Przeciwwskazania:

    Lubczyk, tak samo, jak wszystkie zioła i suplementy, ma również przeciwwskazania do stosowania. O ile jego interakcje z innymi lekami nie są znane, o tyle wiadomo, że naparów na jego bazie i suplementów z dodatkiem lubczyku nie mogą stosować osoby, które wykazują cechy nadwrażliwości na jego korzeń lub na inne rośliny z rodziny apiaceae.