Szybki kontakt

  Łopian

  Arctium

  Łopian to roślina zaliczana do rodziny astrowatych. W kosmetyce i medycynie wykorzystuje się szczególnie właściwości łopianu większego i mniejszego, który dziko porasta tereny na wszystkich szerokościach geograficznych. Dawniej na wsi, łopian nazywany był “dziadem”, a znany przede wszystkim z kwiatów, które przyczepiały się do odzieży.

  Łopian zbierany jest jesienią lub wiosną, z punktu widzenia medycyny i kosmetyki, najcenniejszy jest korzeń łopianu, który jest oczyszczany i suszony, następnie podlega dalszej obróbce. Czasami w celach medycznych wykonuje się także wywary z liści łopianu.

  DZIAŁANIE

  • wspomaga wydzielanie żółci
  • oczyszcza organizm
  • zmniejsza stany zapalne
  • pomaga w zwalczaniu reumatyzmu
  • ułatwia proces trawienia

  WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE

  Składniki zawarte w korzeniu łopianu wpływają na zwiększenie wydzielania soku żołądkowego, żółci oraz wspomagają wydzielanie enzymów trawiennych, dlatego roślina polecana jest w kuracji wszelkich dolegliwości związanych z procesem trawienia.

  Dzięki zawartości inuliny i kwasu arktygenowego łopian stosowany jest także w terapii cukrzycy. Inulina pozwala znormalizować glikemię, natomiast kwas arktygenowy wspomaga wydzielanie naturalnej insuliny.

  Picie soku z łopianu wzmaga wydzielanie moczu, dlatego spożywanie łopianu polecane jest w terapiach oczyszczających organizm. Łopian wzmaga także potliwość, dlatego jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które szybką chcą się pozbyć toksyn z organizmu.

  Obecne w łopianie lignany to substancje, które wykazują właściwości zmniejszające stany zapalne, a co za tym idzie – ból. Dawniej medycyna ludowa zalecała przykładanie korzenie łopianu na złamania lub zwichnięcia, obecnie w stanach bólowych poleca się raczej picie soków i wywarów z łopianu. Wywar z łopianu pomoże także zwalczyć bóle reumatyczne.

  Łopian pozytywnie wpływa na pracę nerek, dlatego też znajdziemy go w Nerki – mieszance ziół dostępnej na Medonet Market.