Szybki kontakt

    Lawenda wąskolistna

    Lavandula angustifolia

    Lawenda to roślina pochodząca z obszaru śródziemnomorskiego, choć rośnie także na terenie Afryki i Azji.

    Wyróżnia się około 40 gatunków tej rośliny, jednak najczęściej uprawiana i najbardziej rozpowszechniona jest lawenda wąskolistna, nazywana zwyczajowo lawendą lekarską. W Polsce uprawiana jest głównie na południu kraju, jest chętnie sadzona w ogrodach ze względu na swoje walory estetyczne.

    To roślina zimozielona dorastająca do około 50 cm wysokości., która daje drobne, fioletowe kwiaty o charakterystycznym i intensywnym zapachu.

     

    DZIAŁANIE

    • łagodzi objawy astmy
    • łagodzi biegunki
    • pomaga w chorobie infekcyjnej
    • pomaga w dolegliwościach dróg oddechowych
    • pomaga w silnych zawrotach głowy
    • pomaga w zapaleniach pęcherza moczowego
    • pomaga w kaszlu napadowym
    • pomaga przy nadciśnieniu

    WŁAŚCIWOŚCI

    Związki aromatyczne, zawarte w olejku lawendowym, wpływają tonująco na układ nerwowy. To oznacza, że zapach tego olejku uspokaja, łagodzi skutki stresu emocjonalnego i napięcia nerwowego, ułatwia zasypianie.

    Substancje zawarte w kwiatach i liściach lawendy są pomocne przy różnych kłopotach z układem trawiennym – pobudzają wydzielanie soków żołądkowych i żółci, poprawiają apetyt, przyśpieszają trawienie, łagodzą kolki i wzdęcia, przyśpieszają ruchy perystaltyczne jelit. Tym samym pomagają w leczeniu zaparć i dolegliwości powodowanych niestrawnością.

    Pijąc napary z kwiatów lawendy, które działają rozluźniająco na mięśnie, można złagodzić np. bóle miesiączkowe i bóle brzucha, spowodowane nagromadzeniem się gazów. Natomiast zapach tej rośliny jest skutecznym środkiem zwalczającym fizyczne objawy wywołane stresem, np. napięciowe bóle głowy czy migrenę. Można więc pomasować skronie kroplą olejku lawendowego albo zapalić kominek aromaterapeutyczny.

    Masaże z użyciem olejku lawendowego doskonale złagodzą zaś napięciowe bóle mięśni, a także reumatyczne bóle stawów i mięśni. Podobny skutek dają także okłady bądź kąpiele z użyciem olejku lub naparu – drażnią nieco skórę i rozszerzając naczynka krwionośne, działają przeciwbólowo.

    ZASTOSOWANIE

    Lawenda posiada bardzo szerokie spektrum zastosowania. Wykorzystywana jest zarówno w przemyśle jak i ziołolecznictwie. Szczególnie ceniony jest olejek lawendowy. Stosuje się go coraz częściej, raczej jako lek pomocniczy w zakażeniach oskrzeli, nieżycie oskrzeli z rozedmą, nieżycie u palaczy tytoniu i w początkowym okresie ropnia płuc. Jest wykorzystywany do produkcji wszelkiego rodzaju kosmetyków, w przemyśle farmaceutycznym, do wyrobu które mają za zadanie odstraszać rożnego rodzaju niepożądane owady oraz mole.

    Lawenda posiada także szerokie zastosowanie zewnętrzne. Stosowana jest do różnego rodzaju ran wrzodach na nogach, w walce z przetoką odbytu, ugryzieniach zwierząt, żmij, wszawicy, świerzbu, łysieniu, zapaleniu korzonków nerwowych, do inhalacji lub w aerozolu w nieżycie jamy ustnej, gardła, oskrzeli i przewodów nosowych.

    Olejek lawendowy lub suszone gałązki i kwiaty można dodawać do kąpieli. Taka kąpiel odpręża, uspokaja, pomaga zasnąć. Kwiat lawendy ma działanie odkażające, przeciwskurczowe i uspokajające.

    Zalety lawendy doceniono również w kuchni.