Lawenda wąskolistna
Lavandula angustifolia
Lawenda wąskolistna
DZIAŁANIE
- łagodzi objawy astmy
- łagodzi biegunki
- Pomaga w chorobach infekcyjnych
- Wspiera układ oddechowy
- Łagodzi silne zawroty głowy
- Pomaga w zapaleniu pęcherza moczowego
- Łagodzi kaszel napadowy
- Pomaga przy nadciśnieniu
WŁAŚCIWOŚCI
Związki aromatyczne zawarte w olejku lawendowym działają kojąco na układ nerwowy. Zapach olejku lawendowego uspokaja, łagodzi stres i napięcie nerwowe, ułatwia zasypianie.
Substancje zawarte w kwiatach i liściach lawendy pomagają w problemach z układem trawiennym – stymulują wydzielanie soków żołądkowych i żółci, poprawiają apetyt, przyspieszają trawienie, łagodzą kolki i wzdęcia, oraz wspomagają ruchy perystaltyczne jelit. Dzięki temu wspomagają leczenie zaparć i problemów związanych z niestrawnością.
Picie naparów z kwiatów lawendy, które mają działanie rozluźniające na mięśnie, może złagodzić bóle miesiączkowe i bóle brzucha spowodowane nagromadzeniem się gazów. Zapach lawendy pomaga także w zwalczaniu fizycznych objawów stresu, takich jak napięciowe bóle głowy czy migreny. Można masować skronie kroplą olejku lawendowego lub korzystać z kominka aromaterapeutycznego.
Masaże z użyciem olejku lawendowego doskonale łagodzą napięciowe bóle mięśni oraz reumatyczne bóle stawów i mięśni. Podobne efekty przynoszą okłady czy kąpiele z dodatkiem olejku lub naparu – działają one przeciwbólowo, drażniąc skórę i rozszerzając naczynia krwionośne.
ZASTOSOWANIE
Lawenda ma bardzo szerokie zastosowanie. Używana jest zarówno w przemyśle, jak i ziołolecznictwie. Szczególnie ceniony jest olejek lawendowy, który stosowany jest jako lek pomocniczy w zakażeniach oskrzeli, nieżytach oskrzeli z rozedmą, u palaczy tytoniu oraz w początkowym stadium ropnia płuc. Olejek ten jest używany do produkcji kosmetyków, w przemyśle farmaceutycznym oraz w środkach odstraszających owady i mole.
Lawenda znajduje również szerokie zastosowanie zewnętrzne. Jest stosowana w leczeniu ran, wrzodów na nogach, w walce z przetoką odbytu, ukąszeniami zwierząt, żmij, wszawicą, świerzbem, łysieniem, zapaleniem korzonków nerwowych, a także do inhalacji w nieżycie jamy ustnej, gardła, oskrzeli i przewodów nosowych.
Olejek lawendowy lub suszone gałązki i kwiaty można dodawać do kąpieli, które odprężają, uspokajają i pomagają zasnąć. Kwiaty lawendy mają działanie odkażające, przeciwskurczowe i uspokajające.
Lawenda jest również doceniana w kuchni jako przyprawa.