Szybki kontakt

  Kozłek lekarski

  (Valeriana officinalis)

  Kozłek lekarski – występuje także pod inną nazwą – waleriana. To bardzo popularne ziele które posiada bardzo liczne właściwości lecznicze. Kozłek lekarski posiada charakterystyczny mało przyjemny zapach co nie ujmuje mu absolutnie w jego właściwościach leczniczych i szerokim zastosowaniu. W lecznictwie wykorzystuje się korzeń i kłącze kozłka lekarskiego.

  Kozłek lekarski pomimo iż jest to zioło stosunkowo niedawno dokładnie zbadane to posiada bardzo szerokie spektrum zastosowań. W szczególności jako pierwsza została w nim dointerpretowania funkcja przeciwdziałania na bezsenność. Dodatkowym atutem tego zioła jest to iż nie powoduje on skutków ubocznych tak jak zażywane leki na bezsenność miedzy innymi nie powoduje uzależnienia i nie wchodzi w reakcje z alkoholem.

  Przeciwwskazania

  • podeszły wiek
  • ciąże
  • karmienie piersią
  • prowadzenie pojazdów mechanicznych
  • łączenie z innymi lekami: środkami uspokajającymi, preparatami nasennymi, preparatami przeciwgrzybicznymi, itp.

  Zalecenia

  Jest szczególnie zalecany nie tylko tym którzy nie mogą zasnąć ale także w skuteczny sposób poprawia jakość snu. Dzięki regularnemu zażywaniu rano wstajemy rześcy i wypoczęci. Leczy nerwowość, zdenerwowanie. Może być dodawany do środków na wysokie ciśnienie, które jest spowodowane napięciem nerwowym oraz nerwicą.

  Kozłek pomaga opanować pochodne nerwicy takie jak palpitacje serca czy pocenie się. Jeżeli cierpisz na bezsenność i chcesz znaleźć coś na sen, sięgnij po kozłka lekarskiego. Jego właściwości podziałają kojąco i uciszająco.