Szybki kontakt

    Kasztanowiec

    Aesculus hippocastanum

    Kasztanowiec zwyczajny to drzewo z rodziny Sapindaceae, czyli mydleńcowatych. Każda część drzewa kasztanowego jest użytecznym surowcem zielarskim: kora i liść kasztanowca, kasztany, kwiaty, pączki i gałązki kasztanowca. Zawierają one substancje aktywne o różnej wrażliwości na działanie temperatury, dlatego należy je suszyć w temperaturze nie wyższej niż 50 stopni Celsjusza

    Kasztanowiec to potężne drzewo, powszechnie znane ze względu na swoje piękne kwiaty tradycyjnie zwiastujące nadejście czasu matur oraz kształtne gładkie owoce, będące symbolem nadejścia jesieni. Ale kasztanowiec ma do zaoferowania zdecydowanie więcej.

    Kwiaty oraz kora kasztanowca zawierają: witaminę K, flawonoidy, alantoinę, garbniki, żywicę, kumaryny oraz fenol kwasy.

    DZIAŁANIE

    • przeciwobrzękowe
    • przeciwzakrzepowe
    • uszzelniające naczynia krwionośne
    • zapobiegające powstawaniu żylaków i hemoroidów
    • łagodzące obrzęki nóg
    • usprawniające proces trawienia
    • łagdzące przebieg zatruć pokarmowych
    • rozkurczające
    • eliminujące wzdęcia i kolki jelitowe

    WŁAŚCIWOŚCI

    Kasztanowiec działa przeciwobrzękowo i przeciwzakrzepowo. Uszczelnia naczynia krwionośne, zapobiegając powstawaniu żylaków i hemoroidów. Łagodzi obrzęki nóg spowodowane stojącą pracą. Leczy również odmrożenia, oparzenia i łagodzi stany zapalne skóry.

    Kasztanowiec pomaga również usprawnić proces trawienia i złagodzić przebieg zatruć pokarmowych. Działa też rozkurczająco, eliminując wzdęcia i kolki jelitowe.

    Kora kasztanowca, jego pędy, nasiona i owoce zawierają saponiny oleananu, które mają dużą wartość udowodnioną licznymi badaniami w kontekście leczenia zakrzepicy oraz żylaków.

    ZASTOSOWANIE

    Preparaty z kasztanowca mogą być stosowane zarówno wewnętrznie (doustnie), jak i zewnętrznie. Miejscowo zastosowanie znajdują produkty w postaci maści z kasztanowca, żeli z kasztanowca, okładów, płukanek, intraktu do nacierania i płynu do irygacji.

    Maści i żele z kasztanowca oraz preparaty doustne są wskazane przy problemach z krzepliwością krwi, przy łatwo pękających naczynkach oraz pomocniczo przy stanach zapalnych skóry, gałek ocznych i spojówek. Można wspomagająco stosować je w przypadku trudno gojących się ran, którym towarzyszy stan zapalny.

    Preparaty z wyciągiem z kory kasztanowca są stosowane przy: stanach zapalnych stawów; reumatyzmie; pomocniczo przy kontuzjach sportowych takich jak stłuczenia i krwiaki a także – w postaci kropli – przy stanach zapalnych siatkówki, naczyniówki, białkówki i spojówek.

    Z pączków kasztanowca robi się syrop, napary i nalewkę. Mają one działanie przeciwzapalne, wykrztuśne, przeciwalergiczne, moczopędne i przeciwzakrzepowe. Wzmacniają naczynia krwionośne i pomagają usunąć z organizmu toksyny. Zwiększają też elastyczność skóry.

    PRZECIWWSKAZANIA

    Liście kasztanowca zawierają substancje, które zwiększają krzepliwość krwi.

    Ostrożnie powinny zatem stosować je osoby ze skłonnością do powstawania zakrzepów.

    Natomiast pączki, owoce i nasiona kasztanowca mają działanie przeciwzakrzepowe – zmniejszają krzepliwość krwi, więc nie powinny ich stosować osoby z problemami z krzepliwością i ze skłonnością do podskórnych wylewów.