Karczoch zwyczajny
(Cynara scolymus)
Karczochy to wieloletnie rośliny zielne z rodziny astrowatych, które wywodzą się z północnej Afryki i południowej Europy. Mają korzystny wpływ na funkcjonowanie wątroby, wspomagając wydzielanie żółci, co przyspiesza usuwanie szkodliwych substancji z organizmu i reguluje procesy trawienne. Ponadto, pomagają w walce z podwyższonym poziomem cholesterolu.
Przeciwwskazania
- Osoby z nadwrażliwością na rośliny z rodziny astrowatych
- Osoby cierpiące na niedrożność dróg żółciowych
- Osoby z kamicą żółciową powinny skonsultować się z lekarzem przed jego spożyciem
działanie
Wartość odżywcza karczochów nie jest znaczna, ale są cenione ze względu na obecność inuliny, cukru, który mogą spożywać osoby chore na cukrzycę. Jest również polecany dla osób z chorobami wątroby.
Karczoch jest także źródłem flawonoidów, takich jak luteolina i apigenina. Ekstrakt z liści karczocha wykazuje właściwości hepatoprotekcyjne, przeciwdrobnoustrojowe oraz obniżające poziom cholesterolu.
Wyciąg z karczocha zwyczajnego może ograniczać rozwój komórek nowotworowych. Jest to również afrodyzjak, który wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Duża zawartość błonnika sprawia, że jest cennym składnikiem diety osób odchudzających się, gdyż pomaga w utrzymaniu uczucia sytości po posiłku na dłużej. Spożywanie karczochów zaleca się także osobom borykającym się z zaparciami.
Karczochy nie tylko korzystnie wpływają na zdrowie wątroby i układu trawiennego, ale także dostarczają cennych składników mineralnych. Są wszechstronnym dodatkiem do zdrowej diety, wspomagającym utrzymanie zdrowia i dobrej kondycji organizmu.