Czosnek pospolity
Allium sativum L.
Czosnek pospolity
Jest to roślina cebulowa osiągająca wysokość od 20 do 100 cm. Jej przekształcona łodyga, zwana piętką, wytwarza pokrywające się nawzajem mlecznobiałe cebulki potomne, czyli ząbki, pełniące funkcję magazynu substancji odżywczych. W miarę rozrostu cebulki te zaczynają na siebie naciskać, przez co stają się kanciaste, z wypukłą zewnętrzną powierzchnią oraz wklęsłą wewnętrzną. Główka czosnku ma kształt kulisty, lekko spłaszczony.
W klimacie łagodnym czosnek pospolity jest uprawiany jako roślina jednoroczna lub wieloletnia, a w chłodniejszych warunkach zazwyczaj jako dwuletnia.
Jego główne zalety to korzyści zdrowotne. Ząbki czosnku oraz olejek czosnkowy są używane w medycynie naturalnej. Spożywanie czosnku, zarówno surowego, jak i przetworzonego, wspiera odporność organizmu i jest skutecznym naturalnym antybiotykiem, który pomaga zwalczać wirusy, bakterie oraz grzyby. Czosnek jest także stosowany do obniżania ciśnienia krwi oraz poziomu cholesterolu.
DZIAŁANIE
- przeciwzakrzepowe
- antyseptyczne
- antybiotyczne
- przeciwgrzybicze
WŁAŚCIWOŚCI
Naukowcy potwierdzili, że czosnek skutecznie wspiera leczenie infekcji wirusowych układu oddechowego dzięki zawartości lotnych związków siarkowych i olejków eterycznych. Czosnek jest szczególnie zalecany w diecie jesienno-zimowej oraz podczas przeziębień, kiedy jego stosowanie z ciepłym mlekiem może ułatwić odkrztuszanie, rozgrzać, wspomagać potliwość, co obniża gorączkę i udrażnia drogi oddechowe.
Czosnek również wykazuje działanie przeciwzakrzepowe, podobne do aspiryny, obniżając lepkość krwi. Działa rozkurczowo na naczynia krwionośne, co pomaga zapobiegać zawałom serca i udarom.
Regularne spożywanie czosnku poprawia elastyczność naczyń krwionośnych, co sprzyja lepszemu przepływowi krwi i zmniejsza zmiany miażdżycowe.
ZASTOSOWANIE
Czosnek zbiera się latem, a przechowuje w chłodnym, suchym i przewiewnym miejscu.
Czy wiesz, że? Czosnku nie należy zamrażać, gdyż traci swoje smakowe i zapachowe właściwości.
Czosnek od stuleci jest stosowany jako składnik licznych potraw, poprawiając funkcjonowanie układu trawiennego, intensyfikuje wydzielanie żółci i przyspiesza pracę jelit, co pomaga zapobiegać wzdęciom. Z tego względu warto go dodawać do mięs i innych ciężkostrawnych potraw.