Szybki kontakt

    Czosnek pospolity

    Allium sativum L.

    Czosnek pospolity jest jedną z najstarszych roślin uprawnych. Czosnek pochodzi z Azji Centralnej.  Naukowcy uważają, że został udomowiony ok. 4000 lat temu.

    Dotarł najpierw do Chin i Indii, a potem także na Bliski Wschód i do Europy. Do Polski trafił w średniowieczu za sprawą Tatarów.

    Na całym świecie jest około 300 odmian czosnku. Czosnek pospolity, migrując z rejonów upraw, dziczeje.

    Czosnek to roślina cebulowa o wysokości 20-100 cm. Przekształcona łodyga ma postać piętki, z której wyrastają zachodzące na siebie mlecznobiałe cebulki potomne (ząbki), będące pąkami o funkcji spichrzowej. Cebulki rozrastając się, uciskają na siebie wzajemnie i stają się kanciaste. Zewnętrzna powierzchnia ząbków jest wypukła, wewnętrzna – wklęsła. Cała główka ma kształt kulisty, lekko spłaszczony.

    Czosnek pospolity jest uprawiany w klimacie łagodnym jako roślina jednoroczna lub wieloletnia, natomiast w klimacie chłodniejszym najczęściej jako dwuletnia.

    Głównym atutem czosnku są jego właściwości zdrowotne. Surowcem leczniczym są ząbki czosnku oraz olejek czosnkowy. Czosnek spożywa się zarówno na surowo, jak i po obróbce. Przydatny jest między innymi w walce z infekcjami, gdyż wzmacnia odporność, a także skutecznie zwalcza wirusy, bakterie i grzyby jako naturalny antybiotyk. Można go stosować także jako środek obniżający ciśnienie i cholesterol.

    DZIAŁANIE

    • przeciwzakrzepowe
    • antyseptyczne
    • antybiotyczne
    • przeciwgrzybicze

    WŁAŚCIWOŚCI

    Naukowcy udowodnili, że czosnek skutecznie wspomaga leczenie infekcji wirusowych układu oddechowego. Wykorzystuje do tego lotne związki siarkowe i olejki eteryczne. Dlatego właśnie czosnek powinien stać się stałym elementem naszego menu w okresie jesienno-zimowym. Nie inaczej powinno być podczas choroby lub przeziębienia. Wtedy można stosować zmiażdżony czosnek z ciepłym mlekiem, który ułatwi odkrztuszanie wydzieliny, rozgrzeje, wzmocni potliwość, co obniży gorączkę, a także udrażnia drogi oddechowe.

    Czosnek wykazuje właściwości przeciwzakrzepowe, działając podobnie jak aspiryna, zmniejszając lepkość krwi. Wpływa na działanie śródbłonka naczyniowego, powodując rozkurcz naczyń krwionośnych, w wyniku czego można zapobiec zawałowi serca i udarowi.

    Czosnek dodatkowo zmniejsza zmiany miażdżycowe. Badania wykazały, że regularne spożywanie czosnku poprawia elastyczność naczyń krwionośnych, usprawniając przepływ krwi.

    ZASTOSOWANIE

    Główki czosnku zbiera się latem i przechowuje w chłodnym, suchym i przewiewnym pomieszczeniu.

    Czy wiesz, że? Czosnek nie nadaje się do zamrażania, ponieważ traci wtedy walory smakowe.

    Roślina ta stosowana jest od wieków jako składnik wielu potraw, ze względu na swoje walory smakowe i zapachowe. Czosnek doskonale wpływa na działanie układu trawiennego. Przyspiesza on i nasila wydzielanie żółci, przyspiesza pracę jelit, dzięki czemu zapobiega tworzeniu nieprzyjemnych wzdęć. Dlatego właśnie powinno się go stosować jako dodatek do mięs i pozostałych tłustych i ciężkostrawnych potraw.