Burak
Beta vulgaris
Wiele osób uprawia buraki w swoich przydomowych ogródkach. Po posadzeniu w ziemi, buraki rozwijają zielono-bordowe liście. Po wyrwaniu, burak przypomina ziemniaka, jednak po przekrojeniu ukazuje się charakterystyczny, intensywny czerwony kolor.
Burak jest skarbnicą składników mineralnych. Zawiera magnez, potas, cynk, żelazo i fosfor. Ponadto jest bogaty w witaminy z grupy B, witaminę C, A, E, K oraz błonnik i kwas foliowy.
WŁAŚCIWOŚCI
- Działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze
- Zapobieganie infekcjom i przeziębieniom
- Korzystny wpływ na układ krwionośny i mięśniowy
- Poprawa pamięci
- Wyrównanie gospodarki wodnej organizmu
- Wsparcie dla kości i wzmocnienie zębów
- Wspomaganie funkcjonowania mózgu
- Obniżenie poziomu cholesterolu
- Ochrona wątroby przed toksynami
- Zapobieganie udarom mózgu i zawałom serca
- Łagodzenie napięcia emocjonalnego, objawów nerwic i depresji
WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE
Wartości odżywcze i właściwości lecznicze buraka są znane nie tylko w Polsce. Na przykład w regionie Morza Śródziemnego buraki znane są od co najmniej 4000 lat. W czasach Napoleona buraki cukrowe zyskały na znaczeniu, ponieważ brakowało cukru z trzciny cukrowej i poszukiwano nowych źródeł. W Polsce buraki pojawiły się na stołach około XIV wieku.
ZASTOSOWANIE
Burak może być spożywany na różne sposoby, zarówno korzenie, jak i liście są jadalne. Często robi się z niego kiszonki na zimę, a ostatnio popularność zdobywa sok z buraka, który zawiera najwięcej wartości odżywczych. Sok z buraka jest szczególnie polecany osobom z anemią ze względu na wysoką zawartość żelaza i witamin z grupy B, które wspierają układ krwionośny i produkcję czerwonych krwinek.
Dodatkowo, burak jest zalecany kobietom w trakcie menopauzy, gdyż pomaga dotlenić serce, zmniejsza migreny, łagodzi uderzenia gorąca i obniża ciśnienie krwi. Picie soku z buraka zmniejsza również ryzyko osteoporozy.
W naszym sklepie internetowym Czarny Bez znajdziecie sok z buraka pod tym linkiem:
Sok z buraka.