Szybki kontakt

    Babka lancetowata

    (Plantago lanceolata L.)

    Babka to jedna z najczęściej spotykanych roślin na naszej planecie. Należy do rodziny babkowatych. W stanie dzikim występuje w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej, ale z czasem rozprzestrzeniła się także na inne kontynenty.

    Na całym świecie opisano około 200 gatunków tej rośliny. W Polsce można znaleźć dwie dziko rosnące odmiany: babkę zwyczajną, znaną również jako szerokolistną (Plantago maior), oraz babkę lancetowatą, czyli wąskolistną (Plantago lanceolata). Dodatkowo, uprawia się tu babkę płesznik (Plantago psyllium). Ze względu na swoje liczne właściwości lecznicze, rośliny te są od wieków wykorzystywane w medycynie naturalnej do leczenia różnych schorzeń.

    Zastosowanie

    • na rany
    • nieżyt żołądka
    • zespół jelita drażliwego
    • wrzody żołądka
    • biegunka
    • przeziębienie

    Jako surowiec leczniczy wykorzystuje się liście i nasiona

    Do celów leczniczych wykorzystuje się liście oraz nasiona babki.

    Świeże ziele babki ma cierpki, gorzki i słony smak. Jego zapach jest delikatny i trudny do określenia. Mimo to, w wielu krajach Europy młode liście babki są spożywane jako dodatek do sałatek lub gotowane jak szpinak. Oczywiście muszą być świeżo zerwane. Świeże liście można stosować na zwichnięcia, rany oraz owrzodzenia. Sok wyciśnięty z liści ma działanie bakteriobójcze.

    Napary z wysuszonych liści babki pomagają oczyścić organizm z toksyn, obniżyć gorączkę i złagodzić stany zapalne. Wpływają korzystnie na układ trawienny, moczowy i oddechowy. Napary z nasion tworzą ochronną powłokę na błonach śluzowych, chroniąc je przed przekrwieniem i nadmierną przepuszczalnością naczyń krwionośnych.