Szybki kontakt

    Wypadanie włosów – jak zapobiegać i wspierać kondycję włosów?

    Wypadanie włosów to naturalne zjawisko, które ma związek z cyklem rozwoju włosa, na który składają się fazy: wzrostu, inwolucji i spoczynku. Człowiek ma na głowie około 100 tys. włosów, a każdego dnia traci od 50 do 100 pojedynczych włosków. Problem pojawia się, gdy zaczyna się tracić ich więcej. Warto znaleźć przyczynę tego stanu rzeczy, a następnie dobrać właściwe rozwiązanie.

    wypadanie włosów

    Jakie są przyczyny nadmiernego wypadania włosów?

    Na włosy ma wpływ wiele czynników – od uwarunkowań genetycznych po styl życia, zdrowia i metody pielęgnacyjne. Nadmierne wypadanie lub wręcz przerzedzenie się fryzury może być spowodowane zwykłym stresem, złą dietą, ale i czymś znacznie bardziej poważnym. Warto udać się do lekarza rodzinnego, który przeprowadzi wywiad, zleci podstawowe badania i pomoże znaleźć przyczynę problemu. Wypadanie włosów może być spowodowane przez:

    • nieprawidłową pielęgnację (stosowanie silnych kosmetyków do stylizacji i urządzeń takich jak prostownica, częste farbowanie, zbyt ciasne związywanie włosów);
    • niewłaściwą dietę (zbyt mała ilość białka minerałów, takich jak cynk i żelazo, oraz aminokwasów);
    • radykalną dietę odchudzającą (parę miesięcy po schudnięciu włosy mogą zacząć wypadać);
    • silny stres, nerwicę;
    • choroby skóry (łupież, łuszczyca czy grzybica skóry głowy);
    • palenie papierosów;
    • długotrwałą chorobę zakaźną (przeziębienie, grypa czy zakażenie);
    • przyjmowanie niektórych leków (przeciwzakrzepowych, przeciwtarczycowych czy antykoncepcyjnych);
    • zatrucie toksynami (arsenem, rtęcią, talem, bizmutem czy kwasem bornym);
    • choroby tarczycy (niedoczynność i nadczynność tarczycy);
    • łysienie androgenowe;
    • anoreksję lub bulimię;
    • spadek poziomu estrogenów w organizmie po porodzie.

    Gdzie udać się, gdy włosy wypadają?

    Kiedy wypadanie włosów staje się niepokojące warto udać się do lekarza rodzinnego, który przeprowadzi diagnozę wstępną, czyli przeprowadzi wywiad (by poznać stan zdrowia, dietę pacjenta, jego przebyte choroby i przyjmowane leki) i zleci badania. Gdy przyczyną wypadania włosów są hormony – koniecznie będzie wizyta u specjalisty endokrynologa. Lekarz może również zlecić wizytę u dermatologa, który wykona takie badania jak trichoskopia lub pobierze wycinek skóry głowy do dalszej analizy. 

    Leczenie nadmiernego wypadania włosów

    Bardzo często najlepszym rozwiązaniem jest eliminacja podstawowej choroby lub też zmiana złych nawyków, co po pewnym czasie wpływa na poprawę kondycji włosów. Kiedy już zostanie poznana przyczyna problemu – należy szybko wprowadzić rozwiązanie, do których może należeć:

    • właściwa dieta – złe nawyki żywieniowe mogą być przyczyną niedoboru witamin i składników mineralnych, co wpływa na ogólny stan organizmu ludzkiego, a w tym i na kondycję włosów oraz skóry. W przypadku nadmiernego wypadania włosów ważna jest witamina H (czyli biotyna), którą można znaleźć w wątróbce, jajkach, marchewce i szpinaku. Istotna jest także witamina A, która jest odpowiedzialna za metabolizm komórek włosa. Można ją znaleźć w pomidorach, mleku i serach. Warto uzupełnić dietę również o produkty zawierające witaminę B (która ma wpływ na stan włosów oraz ich grubość – znajduje się w jajkach, orzechach i fasoli), witaminę C (która wspiera produkcję kolagenu) i witaminę E (która wspomaga transport odżywczych składników do mieszków włosowych – można ją znaleźć w orzechach, pestkach i tłustych rybach). Nie bez znaczenia są mikroelementy, takie jak cynk i żelazo, które można znaleźć w podrobach, czerwonym mięsie, jajkach, kakao, nabiale, orzechach, kaszy jaglanej, jęczmiennej i gryczanej, fasoli szparagowej czy brokułach;
    • odpowiednie pielęgnacja – wypadanie włosów może być również spowodowane zbyt częstym farbowaniem, traktowaniem włosów wysokimi temperaturami (używając prostownicy, lokówki czy zbyt gorącej wody podczas płukania ich pod prysznicem), używaniem silnych kosmetyków do stylizacji. Warto zmienić te nawyki, a także postawić na produkty przeznaczone dla osłabionych, łamliwych i wypadających włosów, takich jak Alchemia Drzew Szampon przeciw wypadaniu włosów czy Alchemia Drzew Eliksir przeciw wypadaniu włosów. W przypadku, gdy problemem jest łupież można sięgnąć po np. Alchemia Drzew Szampon normalizujący do włosów ze skłonnościami do łupieżu;
    • zioła – do najbardziej skutecznych ziół należy skrzyp polny, chmiel, pokrzywa, dziurawiec zwyczajny, korzeń łopianu, nasturcja czy brzoza. Można je pić w formie soku (jak sok z pokrzywy) czy herbatki ziołowej, stosować do mycia skóry głowy albo zażywać w formie suplementu diety w tabletkach. Istotne jest to, że taka ziołowa kuracja powinna trwać minimum 2 tygodnie, inaczej nie zauważymy żadnych efektów.
    dieta na wypadanie włosów