W dniu dzisiejszym w kalendarzu świąt Bonifraterskich przypada wspomnienie św. Jana Bożego – zakonnika i fundatora Zakonu Szpitalnego.
Postać św. Jana Bożego
Urodził się 8 marca 1495 roku w portugalskiej mieścinie Montemayor El Nuevo. W wieku ośmiu lat pod wpływem opowieści pewnego pielgrzyma uciekł z domu i udał się do Hiszpanii. Po opieką zarządcy trzód zyskał wykształcenie a następnie rozpoczął pracę.
Po 20 latach wstąpił do wojska, a po powrocie z misji wojennej postanowił odwiedzić swoje rodzinne strony. Wtedy też dowiedział się, iż jego matka zmarła ze zgryzoty a ojciec po stracie bliskich wstąpił do klasztoru franciszkanów, w którym dożył swoich dni. Wtedy też Jan Boży nie tylko zaczął czytać książki religijne, ale także rozpoczął ich rozpowszechnianie. Podczas jednej z wędrówek z koszem wypełnionym książkami spotkał zmęczonego bosego chłopca. Kiedy okazało się, że buty, które dał mu św. Jan Boży są na chłopca za duże, posadził go na koszu i niósł dalej. Zatrzymali się przy źródle, gdzie postanowili odpocząć. Wtedy też Jan zauważył, że dziecko w swoich dłoniach trzyma otwarty do połowy owoc granatu, z którego wystawał krzyż. Następnie dziecko powiedziało „Janie Boży, Granada będzie dla Ciebie krzyżem!”.
Po tych słowach chłopiec zniknął. Granada przede wszystkim stała się dla Jana miejscem przemiany, za sprawą kazania Jana z Avili. Poruszyło ono Jana tak bardzo, że tego samego dnia zaczął na ulicy rozdawać książki religijne i inne przedmioty, które były jego własnością. Ludzie stwierdzili, że postradał on zmysły, dlatego został umieszczony w szpitalu na oddziale osób chorych psychicznie. Cierpienia jakich tam doświadczył sprawiły, że postanowił założyć własny szpital, w którym chorzy będą traktowani z godnością. Po opuszczeniu szpitala Jan poświęcił się służbie chorym. Dzielił się z ubogimi tym co miał, a gdy otrzymał środki na zakup ziemi, postawił w tym miejscu przytułek dla bezdomnych. W miejscu tym w przeciwieństwie do innych dbano o pacjentów, higienę, o to, aby byli traktowali z godnością a także, żeby nie brakło im pożywienia. W zwyczaju miał także mycie nóg chorym, którzy trafiali do szpitala.
Św. Jan Boży istotę działalności dobroczynnej zamknął w słowach „Bracia czyńcie dobro”, które stały się misją Zakonu Bonifratrów a symbolem Zakonu został owoc granatu zwieńczony krzyżem, nad którym znajduje się sześcioramienna gwiazda.
Pewnego dnia Jan chciał wyciągnąć tonącego chłopca z rzeki. Skok do lodowatej wody skończył się dla niego ciężką chorobą. Zmarł w 1550 roku, a jego ciało zostało złożone bocznej kaplicy kościoła Matki Bożej Zwycięskiej. W 1690 roku odbyła się kanonizacja Jana Bożego. Pośmiertnie został ogłoszony patronem chorych i szpitalnictwa.
Źródło: https://bonifratrzy.pl/swiety-jan-bozy-ojciec-ubogich-i-chorych/