Szybki kontakt

    Skóra wrażliwa, alergiczna, jak ją właściwie pielęgnować?

    Delikatna i wrażliwa oraz skłonna do alergii skóra może powodować duży dyskomfort, negatywnie wpływać na naszą psychikę i oddziaływać na naszą urodę. Zaczerwienienia, wypryski, świąd, popękana skóra czy przebarwienia powodują ból i skutecznie obniżają samopoczucie – właśnie z tego powodu należy stosować regularnie działania, które mają na celu łagodzić podrażnienia oraz minimalizować uczulenie. Jak właściwie pielęgnować problematyczną skórę?

    Skóra wrażliwa, alergiczna, jak ją właściwie pielęgnować?

    Skóra wrażliwa i alergiczna

    Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że cera alergiczna jest również cerą wrażliwą, natomiast skóra wrażliwa nie zawsze jest alergiczna. Wrażliwość to cecha nabyta i pojawia się z jakiegoś powodu, na przykład niewłaściwej pielęgnacji, zaś skłonność do alergii jest genetycznie uwarunkowana.

    Reakcje skóry wrażliwej i alergicznej są niemal takie same i obejmują rumień, uczucie pieczenia, wysypkę czy świąd. Często w obu przypadkach występują również na skórze wyraźnie widoczne drobne naczynka krwionośne. Ponadto cera wrażliwa i alergiczna, w odróżnieniu od skóry zdrowej, mają uszkodzoną barierę lipidową naskórka i nierzadko warstwę rogową, różni się jednak sposób powstawania tychże zmian. Skóra wrażliwa reaguje niemal natychmiast po zetknięciu się z drażniącym czynnikiem, którym może być wszystko, nawet twarda woda. Natomiast cera alergiczna może zareagować dopiero po kilku lub kilkunastu godzinach, a nawet paru dniach od momentu kontaktu z alergenem. Pierwszy kontakt z substancją uczulającą zwykle nie powoduje żadnych objawów – dopiero przy kolejnym kontakcie zaobserwujemy zmiany na skórze.

    Jak rozpoznać skórę wrażliwą?

    • reaguje na zmiany temperatury (czerwieni się, piecze)
    • reaguje na zmiany kosmetyków (może być podrażniona, przesuszona, ściągnięta)
    • reaguje na zmianę wody
    • na czole może występować drobna kaszka––
    • dłonie są suche
    • pięty się łuszczą

    Należy zauważyć, że objawy skórne w przypadku cery alergicznej dotyczą nie tylko twarzy, ale i dekoltu, brzuchu i rąk. Poza zaczerwienieniem czy pokrzywką mogą pojawić się również obrzęki. W przypadku wystąpienia zmian czasami konieczne jest zastosowanie leków antyhistaminowych lub wapna. Z tego powodu jeśli podejrzewamy u siebie skórę alergiczną – należy udać się do lekarza dermatologa, który postawi diagnozę, wyjaśni jak unikać reakcji alergicznych i jak sobie z nimi radzić, kiedy już wystąpią.

    Skóra wrażliwa, alergiczna, jak ją właściwie pielęgnować?

    Jakich substancji unikać w przypadku skóry wrażliwej i alergicznej?

    W przypadku, gdy nasza skóra jest podatna na podrażnienia lub alergie skórne należy zwracać uwagę na skład kosmetyków. Najlepszym wyborem będą kosmetyki roślinne wysokiej jakości, które nie zawierają: parabenów, konserwantów, niektórych tłuszczów (takich jak np. lanolina) i składników zapachowych. Warto wiedzieć, że reakcje alergiczne mogą być spowodowane również przez preparaty z witaminą C, retinolem, kwasami owocowymi. Należy unikać również SLS czy SLES. Nie powinno się także stosować mydła o działaniu złuszczającym. Jeśli jest to możliwe unikajmy również Powinno się także twardej i chlorowanej wody. Droga do określenia czynnika drażniącego może być długa i skomplikowana. Natomiast w przypadku, kiedy podejrzewamy, że alergię skórną powoduje produkt spożywczy – należy wyeliminować go ze swojego codziennego menu.

    Kosmetyki roślinne dla cery wrażliwej i alergicznej

    Delikatna skóra podatna na podrażnienia i alergie wymaga odpowiedniego podejścia. Warto stosować kosmetyki roślinne, które są wykonane z ziół i nie zawierają substancji, które mogą powodować zaczerwienienia czy reakcje alergiczne. Dostępne w naszym sklepie kosmetyki roślinne zawierają ziołowe ekstrakty, które mają zbawienne działanie na skórę, włosy i paznokcie. Oferujemy kosmetyki roślinne do włosów, skóry głowy, stóp, całego ciała itd.

    Zawsze jednak warto przeprowadzić test alergiczny i małym obszarze skóry, gdyż alergie są bardzo indywidualną kwestią.