Szybki kontakt

    Przewlekła niewydolność żylna. Jak sobie z nią poradzić?

    Przewlekła niewydolność żylna jest dziś chorobą cywilizacyjną – dotyka nawet 40-60% kobiet (zwłaszcza w wieku rozrodczym) i 20-40% mężczyzn. Schorzenie to jest dziedziczne. Jeśli oboje rodziców borykają się z żylakami istnieje ryzyko na poziomie aż 90%, że i dziecko będzie miało z nimi problem. Natomiast, gdy zmiany zostały stwierdzone tylko u jednego z rodziców – istnieje 62% prawdopodobieństwa, że wystąpią one w przypadku córki i 25%, że u syna. Objawy tej choroby nasilają się z wiekiem. Jak sobie z nią radzić?

    niewydolnosc zylna

    Czym jest przewlekła niewydolność żylna i jakie ma objawy?

    Przewlekła niewydolność żylna to zespół objawów, które wynikają z długotrwałego poszerzenia naczyń żylnych oraz wzrostu ciśnienia żylnego (co jest bezpośrednio związane z poszerzeniem naczyń). Pierwszym objawem jest opuchlizna w okolicy kostek, która nasila się wieczorem. Następnie pojawiają się bóle i skurcze mięśni. Wtedy też żylaki stają się widoczne na skórze. Później twardnieje skóra i podskórna tkanka tłuszczowa, a także pojawiają się brunatne przebarwienia i powstają stany zapalne skóry. W przypadku zaawansowanej postaci niewydolności żylnej nad kostką może pojawić się owrzodzenie żylne, które trudno się goi.

    Jakie są przyczyny przewlekłej niewydolności żylnej?

    Przewlekła niewydolność żylna może być spowodowana przez:

    • zaawansowane i nieleczone żylaki kończyn dolnych;
    • niedrożność żył głębokich (także po zakrzepicy żył głębokich);
    • cofanie się krwi w żyłach głębokich (refluks żylny), co następuje zwykle po przebytej zakrzepicy żył głębokich w kończynach dolnych;
    • lub innych rzadkich schorzeń, takich jak ucisk żył biodrowych czy wrodzony brak zastawek żylnych.

    Przewlekła niewydolność żylna obejmuje: żylaki (chorobę żylakową) i zespół pozakrzepowy, który może się rozwijać po zakrzepicy żylnej w przypadku niektórych osób. Bez względu jednak na przyczynę – objawy bywają podobne. Bez wykonania pewnych badań, takich jak ultrasonografia, trudno jest stwierdzić pierwotną przyczynę dolegliwości. Warto zauważyć, że przewlekła niewydolność żylna jest uznawana za chorobę cywilizacyjną. Wielu chorych niestety bardzo późno lub wcale nie zgłasza się do lekarza – a nieleczone schorzenie prowadzi do poważnych uszkodzeń skóry kończyn dolnych oraz powstawania ran czy owrzodzeń, które trudno zagoić.

    Jak leczyć przewlekłą niewydolność żylną?

    Chorobę tę rozpoznaje się przy pomocy ultrasonografu, który pozwala stwierdzić zakrzepicę, określić wydolność żył i sprawdzić, czy zastawki żylne są uszkodzone. Jak leczyć tę dolegliwość? Leczenie przewlekłej niewydolności żylnej jest uzależnione od przyczyny choroby i obejmuje leczenie zachowawcze oraz inwazyjne, czyli zabiegi. Postępowanie zachowawcze polega na zmianie stylu życia (czyli zmianie nawyków żywieniowych, unikaniu zaparć, redukcji masy ciała czy uprawianiu aktywności fizycznej) oraz farmakologii (czyli stosowaniu różnych preparatów: hesperydyny, rutyny czy escyny i nie tylko). Stosuje się także leczenie uciskowe (m.in. specjalnymi elastycznymi podkolanówkami czy rajstopami). Natomiast leczenie inwazyjne, czyli zabiegowe, stosuje się ze wskazań kosmetycznych lub wtedy, kiedy metody zachowawcze nie dają zadowalających rezultatów. Do takich metod zalicza się różne metody polegające na ablacji (wyeliminowaniu) chorych naczyń.

    niewydolność żylnia

    Jak wspierać leczenie przewlekłej niewydolności żylnej?

    Podczas leczenie przewlekłej niewydolności żylnej warto wprowadzić w swoim życiu pewne zmiany, polegające na: zdrowym odżywianiu się, unikaniu zaparć (rezygnując z jedzenia, które może je powodować), spożywaniu odpowiedniej ilości płynów (2 litry wody mineralny na dzień), uprawianiu sportu, redukcji masy ciała (w przypadku nadwagi i otyłości). Można stosować także żele i suplementy diety, takie jak Venoczar.

    Suplement diety Venoczar jest przeznaczony dla osób o zwiększonym zapotrzebowaniu na składniki, które pomagają utrzymać w zdrowiu naczynia krwionośne oraz wspierają prawidłowe działanie naczyń żylnych. Suplement ten pomaga utrzymać właściwą cyrkulację krwi w mikronaczyniach, zmniejsza obrzęk, przynosi ulgę, zmniejsza uczucie ciężkości i chroni komórki przed uszkodzeniem oksydacyjnym, poza tym wzmacnia cały organizm. Natomiast żel Venoczar, stosowany regularnie, pielęgnuje skórę kończyn dolnych ze skłonnością do żylaków. Poprawia wygląd skóry, działa ściągająco i kojąco oraz wspomaga regenerację.