Szybki kontakt

    Przetłuszczanie włosów, przyczyny, objawy i jak je zmniejszyć. Poznaj naturalne metody na zmniejszenie przetłuszczania włosów

    Ciągle przetłuszczające się włosy są zmorą wielu osób – zwłaszcza kobiet z długimi fryzurami. Problem ten dotyczy zarówno nastolatek, które zmagają się z hormonami, jak i o wiele starszych pań, które dojrzewanie mają już dawno za sobą. Jak radzić sobie z tą przypadłością stosując wyłącznie naturalne metody?

    przetłuszczające się włosy

    Przetłuszczające się włosy

    Każdy rodzaj włosów musi być regularnie odświeżany, inaczej staną się one tłuste i nieestetyczne. Jednak czasami już kilka godzin po myciu włosy tracą świeżość. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są naturalne sposoby radzenia sobie z szybko przetłuszczającymi się włosami?

    Nadmierne przetłuszczanie się włosów – powody

    Wyróżnia się kilka przyczyn nadmiernego przetłuszczania włosów. Do najpopularniejszych należą:

    • problemy hormonalne – nadmierne przetłuszczanie się włosów może powodować burza hormonalna, jaka ma miejsce podczas okresu dojrzewania. Hormony przyczyniają się do nadprodukcji łoju, czego efektem jest szybsze przetłuszczanie włosów, ale i trądzik młodzieńczy. Przyczyną przetłuszczania włosów może być również wysokie stężenie testosteronu bądź problemy z tarczycą;
    • choroby skóry głowy – czasami przyczyną nadmiernego przetłuszczania włosów jest choroba, taka jak na przykład łojotokowe zapalenie skóry gdzie częstym objawem jest łupież czy łuszcząca się skóra głowy;
    • źle dobrane kosmetyki do mycia – nieodpowiednie szampony mogą powodować wysuszenie skóry głowy, a to z kolei prowadzi do nadmiernej produkcji łoju i problemu szybko przetłuszczających się włosów;
    • nieprawidłowa pielęgnacja skóry głowy – niestaranne i niedokładne mycie skóry głowy sprawia, że na jej powierzchni oraz na włosach pozostaje warstwa łoju, przez co włosy wyglądają niekorzystnie nawet zaraz po myciu.

    W przypadku podejrzenia, że przetłuszczanie włosów może być spowodowane chorobą, należy udać się na wizytę do lekarza. Naturalne, domowe sposoby radzenia sobie z nadmiernym przetłuszczaniem włosów nie sprawdzą się, jeśli problem jest spowodowany chorobą lub osiągnięty efekt będzie krótkotrwały. Kluczem do sukcesu w takim wypadku jest ustalenie źródła problemu oraz zlikwidowanie go.

    Naturalne sposoby na przetłuszczające się włosy

    Jeśli nadmierne przetłuszczanie włosów nie jest spowodowane chorobą, warto sięgnąć po któryś z poniższych, całkowicie naturalnych i bezpiecznych sposobów.

    Zmiana kosmetyków

    Kiedy pojawia się problem szybko przetłuszczających się włosów należy działać. Pierwszym krokiem powinna być analiza stosowanych kosmetyków do mycia głowy. Powinno się zrezygnować z preparatów, które zawierają alkohol (gdyż mocno przesusza skórę i przyczynia się do nadprodukcji sebum), a także silikony, olejki i proteiny. Powinno się natomiast wybierać delikatne produkty z naturalnych składników, które są przeznaczone do włosów z tendencją do przetłuszczania. Warto wybierać szampony, odżywki i maski z dodatkiem hydrolatu z malin, trawy cytrynowej, melisy, mięty, owoców figi, ekstraktu z sosny bądź białej herbaty. Raz w tygodniu warto użyć szamponu z substancjami peelingującymi, który skutecznie oczyszcza skórę z nadmiaru zanieczyszczeń oraz sebum. Przy wyborze odpowiedniego kosmetyku warto zwrócić uwagę na obecność substancji łagodzących uczucie swędzenia np. polidokanol, a także naturalnych prebiotyków (np. alfa glukan, inulina) które stymulują przywracanie prawidłowej flory bakteryjnej na skórze.

    W codziennej pielęgnacji warto zastosować Szampon normalizujący do włosów ze skłonnością do łupieżu z linii Alchemia drzew, który ze względu na swoje właściwości daje uczucie regeneracji, nawilża oraz poprawia kondycję włosów. Regularne stosowanie sprawi, że skóra głowy będzie delikatnie oczyszczona z nadmiaru sebum, a włosy po umyciu staną się puszyste i lekko uniesione u nasady. Ponieważ zależy nam aby zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym prezentować estetyczny wygląd zadbajmy o to, aby włosy zawsze były świeże i  bez łupieżu.

    Właściwe nawyki

    Aby włosy były dłużej świeże należy stosować szczotki i grzebienie z naturalnych materiałów. Ponadto nie powinny one zawierać ostrych końcówek. Nie wolno również zbyt często ich dotykać, ani przeczesywać palcami. Podobnie jest w przypadku częstego szczotkowania – powoduje ono przetłuszczanie i rozprowadzanie łoju po całej powierzchni włosów. Warto pić również regularnie sok z pokrzywy, który przeciwdziała przetłuszczaniu się włosów i wspomaga w przypadku chorób skóry głowy. 

    Dokładne mycie włosów

    Niewłaściwe oczyszczanie może sprawić, że na włosach i skórze głowy pozostanie sebum – z tego powodu bezpośrednio po myciu włosy nie będą wyglądać dobrze. Podczas mycia należy zatem pamiętać o dokładnym masażu głowy (po nałożeniu szamponu). Następnie należy dokładnie spłukać szampon. Natomiast odżywkę i maskę powinno się stosować jedynie na końcówki włosów. Można zastosować również dwie techniki – przed nałożeniem szamponu wymieszać go w kubeczku z wodą bądź umyć włosy najpierw odżywką, potem nałożyć szampon i potem znów zastosować odżywkę bądź maskę.

    Temperatura wody

    Do płukania włosów najlepiej używać letniej bądź chłodnej wody. Zbyt ciepła przesusza skórę głowy i pobudza gruczoły łojowe do nadmiernej pracy, czyli nadprodukcji sebum.

    Stylizacja włosów

    Należy również ograniczyć, a najlepiej całkowicie rezygnować ze stosowania produktów do stylizacji włosów, takich jak lakiery, żele czy pianki. Na wygląd włosów i nadmiar sebum najbardziej wpływają preparaty z zawartością alkoholu. Nie zaleca się również stosować przez dłuższy czas suchego szamponu.

    Inne sposoby na szybko przetłuszczające się włosy

    Warto stosować także ziołowe płukanki czy maski (z drożdży, octu jabłkowego lub cytryny). Warto spróbować zmniejszyć częstotliwość mycia włosów. Należy zauważyć, że zaleca się, aby osoby, którym włosy naturalnie się kręcą myły głowę nawet co 3 dni. Kondycję włosów może poprawić również dieta składająca się z produktów bogatych w cenne składniki odżywcze.