Szybki kontakt

    Pękające pięty – jak pielęgnować skórę stóp zimą?

    Zima może mieć bardzo negatywny wpływ na stopy. Pod jej wpływem skóra na stopach staje się sucha, szorstka i podrażniona, pięty pękają i tym sposobem wzrasta podatność na infekcje. Aby uniknąć tych nieprzyjemnych dolegliwości, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry, dzięki której stopy będą nie tylko zdrowe, ale i jedwabiście miękkie przez cały rok. W poniższym artykule wyjaśniamy dlaczego pękają pięty, czym smarować pękające pięty i nie tylko. Zapraszamy do lektury.

    Pękające pięty

    Wiele osób pieczołowicie dba o swoją skórę – kupuje najlepsze i nierzadko najdroższe kremy do twarzy i ciała, stosuje odżywcze maseczki i serum, ponadto coraz popularniejsze stają się zabiegi w gabinetach medycyny estetycznej. Podobnie jest z włosami – nikogo nie dziwi fakt, że ktoś stosuje podczas mycia głowy szampon, odżywkę czy maskę lub serum. Nie jest również niczym zaskakującym, że osoby, którym zależy na estetycznym wyglądzie częściej udają się do fryzjera na specjalne zabiegi, dzięki którym włosy są silne i piękne.

    Ze stopami jest jednak inaczej – choć większość osób każdego dnia wykonuje pewne pielęgnacyjne rytuały, często zapomina się właśnie o stopach. Jednak one także potrzebują pielęgnacji, zwłaszcza jesienią i zimą, gdy są narażone na bardzo niskie temperatury, ale i uszkodzenia powodujące suchość, pęknięcia i odmrożenia. Dlaczego pękają pięty? Czym je smarować?

    Pękające pięty – przyczyna

    W przypadku takiego schorzenia jak pękające pięty, przyczyna może być tylko jedna. Jesienią i zimą występują niskie temperatury, ponadto czas ten charakteryzuje się wyjątkowo suchym powietrzem. Te dwa czynniki sprawiają, że skóra, zwłaszcza ta na piętach, jest przesuszona, a to z kolei może spowodować uciążliwe i nieestetyczne pęknięcia.

    Co na pękające pięty?

    Zastanawiasz się, co na pękające pięty jest najlepszym rozwiązaniem? Istnieje wiele interesujących rozwiązań, które warto zastosować w przypadku suchych i popękanych stóp. Do takich rozwiązań należy krem do pękających pięt, maseczki, pielęgnacja w postaci peelingu, ciepłe kąpiele, prawidłowa higiena i stosowanie odpowiednich skarpet.

    Jak wyleczyć pękające pięty?

    Jak wspomniano powyżej, istnieje wiele sposobów na to, jak właściwie pielęgnować stopy aby pożegnać problem pękających pięt.

    Nawilżający krem do pękających pięt

    Aby skóra stóp nie była szorstka i sucha należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie nawilżenie. Podrażnienia, suchość i pęknięcia stóp powstają w wyniku braku wilgoci. Z tego powodu należy stosować odpowiednie kremy. A czym smarować pękające pięty? Jaki preparat na pękające pięty będzie najlepszy? Warto sięgać po preparaty z mocznikiem, który ma działanie złuszczające i eliminuje powstałe zrogowacenia. Ponadto mocznik przywraca prawidłowy poziom nawilżenia i pozostawia skórę miękką i gładką. Wybierając odpowiedni preparat należy zwrócić uwagę na % stężenia w preparacie.

    W składzie dobremu kremu do pielęgnacji stóp należy poszukiwać również naturalnych olejów np. migdałów, drzewa arganowego oraz oliwy z oliwek czy też Masła Shea. Nie ma również przeciwskazań aby kremy czy też olejki łączyć ze sobą.

    Maseczki nawilżające

    Jeśli zastanawiasz się, jaki krem na pękające pięty zakupić, dobierz do niego maseczki nawilżające. Można kupić gotowe maseczki (często w zestawie posiadają specjalne skarpetki, które zakłada się po nałożeniu maski) bądź zrobić ją samodzielnie na przykład z banana, miodu i oleju. Można także nałożyć grubą warstwę kremu nawilżającego przed snem, następnie założyć bawełniane skarpetki iść spać.

    Pękające pięty - jak pielęgnować skórę stóp zimą

    Inne sposoby na pękające stopy

    Aby stopy były gładkie i pięty nie pękały należy stosować również peelingi. Dobrze sprawdzają się zarówno mechaniczne np. z solą morską jak również enzymatyczne. Po peelingu należy osuszyć dokładnie stopy zwracając szczególną uwagę na przestrzenie między palcami, a następnie nałożyć na nie krem zmiękczający.

    Częstotliwość wykonywania peelingu zależy od naszych preferencji, najbardziej optymalnie będzie stosowanie raz w tygodniu. Dobrym pomysłem jest również stosowanie ciepłych kąpieli dla stóp po ciężkim dniu. Do miski z wodą można dodać olejek z drzewa herbacianego czy sól morską. Nogi warto moczyć przez około 10 minut, po wszystkim należy nałożyć krem, maseczkę czy olejek, a następnie należy nałożyć na stopy bawełniane skarpetki, a następnie iść spać. Całą zimę warto nosić bawełniane skarpetki (nie tylko w nocy, po nałożeniu kremu), najlepiej unikać skarpet wykonanych ze sztucznych materiałów. Dzięki bawełnie skóra się mniej poci, ponieważ materiał ten przepuszcza powietrze, a dzięki temu zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia zakażeń. Ważne jest również to, aby dbać o prawidłową higienę, aby zapobiegać grzybicy stóp i paznokci. Należy również nosić odpowiednie obuwie – nie powinny obcierać i być zbyt ciasne, ponadto powinny być wysokiej jakości, a skóra powinna w nich oddychać.