Szybki kontakt

    Owocowe wtorki – porzeczka

    Porzeczki w naszej kuchni trudno by było zastąpić. Znakomicie komponują się z serami typu cememmbert na ciepło, równie dobrze o ile nie lepiej niż żurawina. Można z nich robić soki, kompoty, octy oraz galaretki, a także suszyć. Polska jest krajem znanym na świecie z produkcji właśnie czarnej porzeczki. Ten wspomagający regulację ciśnienia owoc zyskał sobie uznanie wielu. Mało kto jednak wie, że porzeczka pochodzi z naszych lasów szczególnie popularnie porasta tereny o wysokim stanie wód gruntowych. Porzeczka jest bardzo łatwa w uprawie i w przydomowych ogrodach nie wymagają oprysków. Również w uprawie towarowej nie są używane duże ilości chemicznych środków ochrony roślin. Porzeczki są nie tylko smaczne, ale też zdrowe. Zawierają około 8 razy więcej witaminy C niż cytryna. Do tego cennym składnikiem zawartym w owocach czarnej porzeczki są ciemne barwniki antocyjany, które świetnie sprawdzają się jako oksydanty. 

    Porzeczki to owoce z rodzin agrestowatych, są roślinami naturalnie występującymi na obszarze Europy i Azji. Szacuje się, że na obszarach o klimacie umiarkowanym na całej półkuli północnej występuje w stanie dzikim około 150 gatunków tych krzewów, z czego w Polsce można spotkać 6 z nich, a najbardziej popularne są porzeczki czerwone i czarne.

    Porzeczki są bardzo zdrowe i bogate w witaminy i mikroelementy. Najzdrowszymi z wszystkich porzeczek są czarne porzeczki, które są bogate w witaminę A (beta-karoten), witaminy B1, B2, B5, B6 oraz witaminę E. W składzie znajdują się również składniki mineralne, takie jak wapń, magnez, fosfor, potas, miedź oraz żelazo. Czarne porzeczki są bogate również w antyoksydanty oraz błonnik pokarmowy.

    Zdrowotne właściwości czarnej porzeczki to zasługa ogromnej ilości witaminy C. 100 g owoców pokrywa prawie 241 proc. naszego zapotrzebowania na tę witaminę.

    Czerwona porzeczka jest podobnie jak czarna, choć w mniejszych ilościach, źródłem witamin z grupy B, składników mineralnych oraz witaminy C. Czerwone porzeczki bogate są, w odróżnieniu od czarnej, w witaminę K1 oraz są mniej kaloryczne, co może być istotne w przypadku osób będących na diecie.

    Porzeczka ma wspaniałe właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Wpływa na spowolnienie procesów starzenia, nadaje skórze blask i zdrowy wygląd. Podnosi odporność organizmu, działa przeciwwirusowo i antybakteryjnie, pomaga oczyszczać organizm z toksyn.

    W medycynie naturalnej od dawna stosuje się owoce czarnej porzeczki oraz preparaty wykonane z części składowych tej rośliny jako pomoc w leczeniu i profilaktyce wielu chorób.

    Lista dolegliwości, na które pomoże porzeczka jest długa. Są to: choroby układu krążenia (regulacja ciśnienia krwi, wzmocnienie naczyń krwionośnych, żylaki), wyrównanie poziomu cholesterolu, cukrzyca typu 2, artretyzm, reumatyzm, kaszel, biegunka, nerwica żołądka, zapalenie pęcherza moczowego i kłębuszkowe zapalenie nerek, zaćma, jaskra, migrena, niedokrwistość itd.

    Owoce czarnej porzeczki spożywa się na surowo, same lub jako dodatek do potraw. Można je też wykorzystywać do produkcji przetworów, takich jak soki, dżemy i konfitury.

    Charakterystyczny aromat i słodko-kwaśny smak tych owoców sprzyja ich wykorzystaniu. Suszone dodaje się do mieszanek owocowych, produktów śniadaniowych i herbat ziołowych. Sporządza się z nich koncentraty, wyciągi, suplementy, olej z pestek itp.