Szybki kontakt

  Nadmierna potliwość stóp – jak sobie z nią radzić. Naturalne kosmetyki do stóp.

  Nadpotliwość stóp to wyjątkowo uciążliwy i nierzadko wprawiający w zakłopotanie problem, który dotyczy sporej ilości osób. Może być spowodowany różnymi schorzeniami, takimi jak na przykład cukrzyca czy nadczynność tarczycy. Wyjaśniamy, jak dbać o stopy i jakich kosmetyków używać, aby zminimalizować nadmierną potliwość stóp.

  Przyczyny pocenia się stóp

  Pocenie się jest najzwyklejszą czynnością fizjologiczną, która ma na celu zabezpieczenie organizmu przed przegrzaniem się. Gruczoły potowe znajdują się na całym ciele, ich największą ilość można zlokalizować na podeszwach stóp, na dłoniach oraz na czole.

  Pot pojawia się podczas różnych sytuacji, można go zaobserwować między innymi podczas intensywnego wysiłku fizycznego, w czasie przebywania w wysokich temperaturach oraz wtedy, kiedy jesteśmy narażeni na stres. Jednak często organizm produkuje zbyt dużą ilość tej substancji. Często wilgotne i spocone stopy sprawiają poczucie dyskomfortu. Należy zauważyć, iż nadpotliwość stóp może prowadzić do rozwoju chorób, infekcji skóry czy otarć. 

  Powodem nadmiernej potliwości stóp mogą być różne czynniki. Zalicza się do nich:

  • źle dobrane buty,
  • nieodpowiednią dietę,
  • nieprawidłową higienę stóp,
  • zaburzenia hormonalne,
  • niektóre choroby. 

  W przypadku nadpotliwości stóp powinniśmy szczególnie zadbać o higienę. Obuwie, ale również skarpety czy rajstopy powinny być wykonane z naturalnych i przepuszczających powietrze materiałów. W przypadku ubrań z tworzyw sztucznych, stan naszych stóp może ulec pogorszeniu. Nie bez znaczenia jest również dieta. Najlepiej zrezygnować z ostrych i pikantnych dań, które mogą wpływać na zwiększenie wydzielania potu. Kolejną przyczyną nadpotliwości stóp może być nadczynność tarczycy. W przypadku, gdy tarczyca wydziela zbyt dużo hormonów organizm staje się osłabiony, spada masa ciała chorego, pojawia się uczucie niepokoju, tętno staje się szybsze oraz pojawia się nadmierna potliwość m.in. stóp czy dłoni. Ta nieprzyjemna dolegliwość może być spowodowana również otyłością, cukrzycą, gruźlicą, chorobami ośrodkowego układu nerwowego lub immunologicznego czy niedoczynnością przysadki mózgowej.

  Jak zapobiegać nadmiernej potliwości stóp?

  Istnieje wiele sposobów, które pomagają zredukować potliwość stóp. Do domowych sposobów należą:

  • zmiana skarpet, rajstop i obuwia na odzież przewiewną, wygodną i w odpowiednim rozmiarze. Należy zauważyć, że skarpety, rajstopy i buty powinny być wykonane wyłącznie z naturalnych materiałów, które umożliwiają właściwy dopływ powietrza;
  • codzienna higiena stóp najlepiej mycie stóp w letniej wodzie, a następnie dokładnie ich osuszanie;
  • kąpiel z dodatkiem ekstraktów ziołowych np. z rozmarynu, szałwii czy kory dębu, które miejscowo zmniejszają potliwość.

  W aptekach i salonach z kosmetykami można również znaleźć specjalne preparaty, które miejscowo lub na całym ciele hamują wydzielanie potu. Mogą mieć formę maści, aerozoli, pudrów, zasypek, sztyftów czy żeli. Wiele produktów tego rodzaju zawiera w swoim składzie sole glinu. Substancja ta blokuje gruczoły potowe i tym samym zapobiega przedostawaniu się potu na powierzchnię skóry. W takich preparatach często można również znaleźć tlenek cynku oraz talk, które wysuszają skórę. Natomiast olejek z drzewa herbacianego działa przeciwgrzybicznie oraz przeciwbakteryjnie. Ponadto takie kosmetyki działają również odkażająco i ściągająco. Jednak wiele osób odradza stosowanie takich preparatów ze względu na ich pełen chemicznych elementów skład. W naszym sklepie można zakupić preparaty na nadmierną potliwość stóp, które zawierają przede wszystkim naturalne składniki:

  • Botaniczna Esencja – Spray do stóp i obuwia przeciw nadmiernej potliwości,
  • Botaniczna Esencja – Naturalny krem ochronny do stóp.

  Nasze produkty nie zawierają solu glinu (aluminium) tylko składnik pochodzenia naturalnego jakim jest ziemia okrzemkowa (diatomit).

  Oferowane przez nas preparaty zawierają starannie wyselekcjonowane zioła, które pozwalają zmniejszyć pocenie, a także usuwają nieprzyjemny zapach. Ponadto pielęgnują skórę stóp, zapewniają im świeżość i zapobiegają otarciom naskórka. Efekty stosowania naturalnych produktów można zauważyć bardzo szybko – wystarczy stosować je codziennie na umytej i wysuszonej skórze.

  1