Szybki kontakt

    Na zimowe wieczory – ziołowe kąpiele

    Kąpiel ziołowa cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Preparaty pochodzenia roślinnego i zioła charakteryzują się cennymi właściwościami leczniczymi, ale także i relaksujące, a także kosmetyczne. Substancje czynne, które są zawarte w roślinach, mogą być użyte w postaci szamponów, płukanek do włosów, ale i jako dodatek do kąpieli. Czy długie kąpiele są zdrowe? Jakie zioła do kąpieli będą dla nas najlepsze?

    ziołowe kąpiele

    Czy długie kąpiele są zdrowe?

    Kąpiel, zwłaszcza kąpiel relaksacyjna w domu, to znakomite rozwiązanie zarówno dla ciała, jak i umysły. Należy jednak pamiętać o pewnych zasadach, których powinno się przestrzegać, aby kąpiel była dla nas zdrowa i bezpieczna:

    • pora dnia – aby się zrelaksować najlepiej kąpać się o 21:00, czyli na krótko przed snem. Gorąca kąpiel wywołuje senność, dlatego znakomicie przygotowuje do wypoczynku. Natomiast chłodna kąpiel stymuluje krążenie i odświeża i ją należy brać rano lub po południu;
    • temperatura wody – zimna kąpiel powinna mieć minimum 15 stopni i powinna trwać krótko. Kilka sekund wystarczy, aby pobudzić układ krążenia. Natomiast zbyt długa może spowodować hipotermię. Ale woda nie powinna być również zbyt gorąca. Zaleca się, aby temperatura wynosiła 36-38 stopni. Cieplejsza woda obciąża układ krążenia;
    • czas trwania – gorąca kąpiel powinna trwać maksymalnie 15-20 minut. Co ciekawe, relaks zaczynamy odczuwać już po 5 minutach;
    • częstotliwość – relaksującą kąpiel powinno się przygotowywać maksymalnie 2 razy w tygodniu, w pozostałe dni lepiej postawić na szybki prysznic.

    Kąpiel relaksacyjna – domowe sposoby

    Wieczorna kąpiel relaksacyjna w domu to znakomity pomysł po długim i męczącym dniu w pracy, szkole czy na uczelni. Poniżej wyjaśniamy co warto dodać do kąpieli, aby nie tylko na swoje samopoczucie, ale i wygląd oraz zdrowie.

    Kąpiel relaksacyjna – domowe sposoby

    Co dodać do kąpieli w wannie?

    Jakie zioła do kąpieli wybrać? Można zdecydować się na gotowe mieszanki ziołowe do kąpieli lub samodzielnie dobrać kilka suszonych ziół. Ziołowa mieszanka do kąpieli oczyszczającej może być stosowana w zależności od potrzeb. Jeśli zdecydujemy się stworzyć własne mieszanki ziołowe do kąpieli należy skupić się na właściwościach poszczególnych roślin.

    Co dodać do kąpieli w wannie aby ujędrnić skórę?

    Najlepiej, aby wybrane przez nas zioła zawierały mnóstwo witamin i minerałów, które podczas kąpieli można dostarczyć skórze. Dzięki tym aktywnym składnikom uzyskuje się lepsze ukrwienie skóry, ponadto staje się ona bardziej jędrna i elastyczna. Co do kąpieli dodać, aby wpłynąć pozytywnie na skórę? Warto sięgnąć po szałwię, miętę pieprzową, rozmaryn i macierzankę.

    Co do kąpieli na cellulit?

    Aby pozbyć się cellulitu warto sięgnąć po bluszcz i preparaty z tym składnikiem. Skutecznie redukuje obrzęki, zastoje limfatyczne, a także tkankę tłuszczową. Cennym składnikiem, kiedy chcemy pozbyć się cellulitu, jest również czarny bez i owoce jałowca, a także olejki cyprysowe, cytrynowe, jałowcowe i geraniowe. Co ciekawe, taka kąpiel ziołowa może stanowić uzupełnienie diety odchudzającej! W tym wypadku należy dodać do wody jeszcze fiołka trójbarwnego, kasztanowca oraz olejki z sosny i kopru włoskiego.

    Kąpiel relaksacyjna – domowe sposoby na zapalenie skóry

    W przypadku zapalenia skóry bądź stanów ropnych warto stosować rumianek oraz żywokost. Dobrym pomysłem jest również dodanie takiej składników jak siemię lniane czy kozieradka, które są odpowiednie do pielęgnacji suchej skóry. Osoby zmagająca się z cerą trądzikową powinna stosować olejki i zioła takie jak lawenda, szałwia, tymianek, geranium czy jałowiec. Zaś nad łuszczycą można zapanować stosując mieszankę zawierającą olejek bergamotowy i lawendowy oraz rumianek.

    Kąpiel na relaks i dobry sen

    Kąpiel na relaks i dobry sen

    W przypadku bezsenności warto dodać do kąpieli mieszankę zawierającą majeranek, kwiaty lawendy, lipy i ziele wrzosu. Zioła te pozwolą jeszcze lepiej się zrelaksować i ułatwiają zaśnięcie.

    Jakie zioła możemy zastosować przy infekcjach?

    Warto również wiedzieć, że na stany zapalne kobiecych okolic intymnych sprawdzi się nagietek, rumianek i krwawnik, zaś w przypadku zapalenie gruczołu krokowego mężczyzn najlepiej stosować rumianek, ziele nawłoci i liście topoli. Na grzybicę warto zastosować lawendę oraz olejek z drzewa herbacianego. Z kolei zwalczyć hemoroidy, żylaki, stany zapalne i stres pomaga ziele krwawnika, kwiat rumianku i kora dębu (ponadto doskonale odpręża i relaksuje). Przy nadmiernej potliwości można użyć olejek lawendowy lub bergamotowy.

    Jak przygotować kąpiel ziołową?

    Należy najpierw zagotować 2-3 litry wody z 3-5 łyżeczkami mieszanki. Wybrana lub skomponowana przez nas ziołowa mieszanka do kąpieli oczyszczającej powinna być gotowana przez około 5 minut. Taki odwar należy wlać do wanny wypełnionej wodą (temperatura powinna wynosić 38 stopni). Innym sposobem jest włożenie mieszanki ziół do bawełnianego woreczka i umieszczenie go pod strumieniem ciepłej wody.

    Ziołowe preparaty

    Podczas kąpieli ale i po niej można stosować również ziołowe preparaty, które mają wiele cennych właściwości, jest skuteczne i przede wszystkim bardzo bezpieczne. Do pielęgnacji włosów polecamy szampony z serii Alchemia Drzew. Na wypadanie włosów sprawdzi się preparat z olejkiem z Drzewa Moringa. W przypadku zniszczonych włosów warto sięgnąć po wzmacniający szampon oraz odbudowującą maskę z ekstraktem z Drzewa Egipskiego. W przypadku włosów przetłuszczających się oraz z tendencją do występowania łupieżu warto sięgnąć po szampon normalizujący z ekstraktem z figi. Dzięki niemu włosy odzyskają świeżość i będą lekko uniesione u nasady.