Szybki kontakt

    Jak zadbać o swój mózg? Wprowadzać zdrowe nawyki, które zmniejszają ryzyko udaru.

    Jak się okazuje, udaru można uniknąć. W tym celu należy przestrzegać paru zasad, które pozwalają zadbać o mózg i uchronić go przed tą niebezpieczną chorobą. Co to jest udar? Jak dbać o mózg? Jak uniknąć udaru? Czy istnieją zioła zapobiegające udarowi?

    mozg

    Co to jest udar?

    Udar mózgu to choroba, a ściślej mówiąc zbiór objawów neurologicznych, które są wywołane przez zaburzenia ukrwienia tkanki mózgowej. Udar może nastąpić wtedy, kiedy obecne są pewne czynniki ryzyka. Należy do nich między innymi wiek – im osoba starsza, tym jest bardziej narażona na udar mózgu. Niestety statystyki wskazują, że w Polsce co 8 minut ktoś doznaje udaru, wynikiem tego jest ponad 60 000 zachorowań rocznie. Objawy udaru mogą być różne, tak jak i rokowania czy możliwość leczenia. Po udarze często pojawiają się deficyty neurologiczne. Wszystko ostatecznie zależy od tego, jakie struktury w mózgu zostały uszkodzone i jak rozległe są obszary niedokrwienia. Właśnie z tego powodu warto się zastanowić jak dbać o mózg i jak uniknąć udaru.

    Udary można podzielić na dwie główne grupy, z powodu mechanizmu ich rozwoju. Wyróżnia się:

    • udar niedokrwienny, który dotyczy 80-90% przypadków,
    • udar krwotoczny, który tyczy się 10%.

    Jak zapobiegać udarowi mózgu?

    Należy wprowadzić do swojego życia pewne nawyki, które mają pozytywny wpływ na mózg i które skutecznie zmniejszają ryzyko wystąpienia udaru. Jakie to nawyki?

    Badaj ciśnienie krwi i utrzymuj je w normie

    Aby uniknąć udaru, należy kontrolować swoje ciśnienie krwi i dbać o to, aby były ono w normie. Ciśnienie nie powinno przekraczać wartości 139/89 mmHg. Jeśli rośnie ciśnienie, zwiększa się również ryzyko udaru. Ważne jest także to, aby leczyć nadciśnienie.

    Utrzymuj prawidłową masę ciała

    Nadwaga i otyłość prowadzą do wielu zaburzeń, między innymi do podwyższenia poziomu trójglicerydów czy spadku poziomu dobrego cholesterolu HDL, co równocześnie zwiększa prawdopodobieństwo udaru oraz innych chorób układu krążenia. Badania wykazały, że kobiety, których obwód pasa wynosi 81 cm i mężczyźni, którzy mają w pasie więcej niż 101 cm są aż o 60% bardziej narażeni na rozwój nadciśnienia i ryzyko udaru od osób o prawidłowej wadze.

    zadbaj

    Jedz zdrowo

    Aby zachować zdrowie lub je poprawić należy również odżywiać się prawidłowo. Specjaliści zalecają przejść na dietę śródziemnomorską, która eliminuje z jadłospisu szkodliwe tłuszcze zwierzęce, ogranicza białko zwierzęce i równocześnie zwiększa ilość warzyw, owoców oraz ryb.

    Według zaleceń powinno się każdego dnia spożywać 4 porcje warzyw (około 40 dag) i 5 porcji produktów zbożowych, takich jak płatki owsiane, ciemne pieczywo czy kasza gryczana i jęczmienna. Zamiast słodyczy lepiej sięgać po owoce. Warto pamiętać, że ważne jest dostarczenie organizmowi białka i wapnia, co powinno zapewnić mleko, ser, naturalne jogurty czy maślanka. Pozostałą ilość niezbędnego białka można dostarczyć w formie drobiu, ryb, grochu, fasoli czy innego rodzaju mięsa.

    Uprawiaj sport i spaceruj

    Jak powszechnie wiadomo, ruch to zdrowie. Regularny umiarkowany wysiłek fizyczny pomaga poprawić stan organizmu i jest skuteczną bronią podczas walki z różnymi chorobami. Codzienne spacery pozwalają obniżyć ciśnienie krwi do bezpiecznego poziomu bez stosowania leków.

    Sprawdzaj poziom cukru

    Cukrzyca jest czynnikiem, który może się przyczynić do udaru niedokrwiennego. Ważne jest więc to, aby leczyć tę chorobę, a także dbać o prawidłowy poziom cholesterolu i prawidłowe ciśnienie tętnicze.

    Odstaw używki

    Na udar mogą mieć również wpływ używki. Wiele badań naukowych potwierdziło, że alkohol i papierosy zwiększają ryzyko udaru. Regularne spożywanie dużych ilości alkoholu jest zwłaszcza niebezpieczna w przypadku osób młodych. Ryzyko udaru zwiększa się również wtedy, kiedy dziennie wypala się duże ilości papierosów. Po rzuceniu palenia, dopiero po 2 latach zmniejsza się ryzyko, a po 5 latach jest ono takie duże, jak u osób, które nie palą.

    Unikaj stresu

    Stres również zwiększa ryzyko udaru. Długi i częsty stres albo silny sprawia, że kurczą się tętnice i podnosi się poziom cukru oraz tłuszczów we krwi, a także podnosi ciśnienie. Tym sposobem naczynia ulegają uszkodzenia i może wystąpić udar. Co ciekawe, odprężenie się po silnym stresie także może doprowadzić do udaru. Ze stresem mamy niestety kontakt każdego dnia, można go jednak w pewnym stopniu kontrolować, na przykład za pomocą spaceru, jogi, czytania, spotkań z przyjaciółmi, oglądania filmów itd. Warto pamiętać również o regularnym odpoczynku.

    Zioła zapobiegające udarowi

    Aby jeszcze bardziej zmniejszyć ryzyko udaru, warto sięgnąć po niektóre zioła. Na ukrwienie mózgu dobre są preparaty, które zawierają ekstrakt z korzenia żeń-szenia i z liścia miłorzębu. Składniki te zapobiegają zakrzepom, co ma wpływ ma mniejsze ryzyko wystąpienia udaru. Ponadto poprawiają pamięć i koncentrację i łagodzą zawroty głowy, wzmacniają również witalność i niwelują poziom cukru. Warto sięgnąć na przykład po Venoczar suplement diety, który wspiera działanie układu krążenia i zawiera cenne elementy, które działają przeciw udarowo. Aby zadbać o właściwe funkcjonowanie mózgu co wpływa na pamięć i koncentracje warto sięgnąć po Memofratin Forte  czyli naturalną mieszankę ziołową w postaci saszetek do zaparzania.   Składniki zawarte w mieszance przyczyniają się do przywrócenia dobrego samopoczucia i funkcji poznawczych (melisa lekarska), wspierają pamięć i koncentrację (zielona herbata, miłorząb japoński). Regularne stosowanie preparatu chroni przed wolnymi rodnikami (karczoch), wspiera prawidłowe funkcjonowanie serca i układu naczyniowego (owoc głogu), a ponadto wykazuje działanie prebiotyczne (mniszek lekarski).