Dlaczego Wierzbownica?

Występuje prawie na całym świecie, powszechnie rośnie w Polsce. Grono drobnych, fioletowo- różowych kwiatków wieńczy łodygę otuloną lancetowatymi liśćmi na kształt liści wierzby, stąd nazwa. Mowa tu o wierzbownicy. Wzmianki o właściwościach leczniczych tej rośliny pochodzą już z XIX wieku, jednak leki syntetyczne na długo wyparły ją z medycyny. Dopiero w ostatnim 20-leciu znów powróciła do łask. Wierzbownica ma wiele odmian, te lecznicze to m.in.: kosmata, błotna, górska, bladoróżowa, jednak w fitoterapii najpopularniejszą jest drobnokwiatowa.

Ziele Wierzbownicy drobnokwiatowej bogate jest w garbniki, flawonoidy, fitosterole, odpowiadające za korzystne i szerokie spectrum działania. Wyciąg z ziela działa bowiem przeciwzapalnie, bakteriobójczo, przeciwkrwotocznie, odtruwająco, moczopędnie, rozkurczowo, przeciwalergiczne, uspokajająco, przeciwbólowo. Wzmacnia naczynia krwionośne, pobudza regenerację nabłonka, wymiata z organizmu wolne rodniki, pobudza układ odpornościowy, i co ważne, działa antyandrogennie tj. hamuje działanie testosteronu, blokuje niekorzystne skutki wywołane nadmiarem męskiego hormonu, które u mężczyzn objawiają się m.in. łysieniem, przerostem gruczołu krokowego, dalej rakiem prostaty.

 

Wierzbownica jest więc jednym z najczęściej stosowanych ziół w profilaktyce i wspomagających leczenie łagodnego przerostu gruczołu krokowego oraz w łagodzeniu stanów zapalnych, dolegliwości ze strony układu moczowo- płciowego zarówno u mężczyzn jak i kobiet. Przywraca równowagę hormonalną, łagodzi objawy chorób spowodowanych nadmiarem estrogenów, androgenów (hirsutyzm- nadmierne owłosienie u pań, łysienie androgenne u panów, zaburzenia miesiączkowania). Roślina ta wskazana jest we wszelkich chorobach skórnych typu: pokrzywka, alergie, dermatozy, łuszczyca, zapalenie skóry oraz trądzik, łojotok (wyciąg z wierzbownicy zmniejsza wydzielanie łoju, zapobiega powstawaniu zaskórników, oczyszczając cerę), w chorobach autoimmunologicznych, w bezsenności, wyczerpaniu nerwowym, bólach i nerwobólach.

Miejscowo wierzbownica stosowana jest w leczeniu zranień, zaś w postaci naparu w zaburzeniach dróg oddechowych, niestrawności i zaparciach. Wierzbówka kiprzyca, często klasyfikowana jako odmiana wierzbownicy, należy do tej samej rodziny. Uspokaja układ nerwowy, zapewnia spokojny, pokrzepiający sen, stosowana też na bóle głowy i migrenę. Ludy wschodnie napar z liści tej rośliny nazywały „herbatą Iwana”, zastępując nim prawdziwą herbatę. Ta ziołowa herbatka najbardziej ceniona była na wiosnę, jako odświeżająca i wzmacniająca ze względu na dużą zawartość witaminy C.

 

Brat Pio
Konwent Zakonu Bonifratrów w Krakowie

1