Szybki kontakt

    Dieta a zdrowie prostaty: jakie produkty wspomagają funkcjonowanie prostaty?

    Świadomość dotycząca zdrowego odżywiania staje się w naszym społeczeństwie coraz wyższa, co jest powodem do radości. Jednak nadal niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że prawidłowa dieta może pomóc w walce z różnego rodzaju dolegliwościami. Co więcej – może wspomagać funkcjonowanie wielu narządów – w tym gruczołu, jakim jest prostata.

    Dlaczego warto zadbać o prostatę?

    Prostata jest męskim gruczołem, będącym elementem układu moczowo-płciowego. Stanowi istotną rolę, przekształcając produkowany w jądrach testosteron w formę, która pozwala na uruchomienie procesów odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowego poziomu libido oraz możliwość wywołania erekcji.

    U mężczyzn w średnim wieku, to jest mniej więcej po 45 roku życia, może dochodzić do rozrostu gruczołu krokowego, który w stosunkowo krótkim czasie znacznie powiększa swoją objętość. Do niepokojących objawów związanych z dysfunkcją prostaty należy także zaliczyć pojawiające się problemy z oddawaniem moczu oraz zaburzenia na tle seksualnym (między innymi zmniejszona ochota na seks).

    O ile początkowo objawy te nie stanowią dla mężczyzny większego powodu do niepokoju, to z czasem mogą znacznie się pogłębić. W takich sytuacjach, jak i w ramach profilaktyki, zalecana jest wizyta u urologa, w trakcie której możliwe jest zdiagnozowanie ewentualnego nowotworu prostaty na etapie, na którym leczenie pozostaje skuteczne.

    Jak dieta wpływa na zdrowie prostaty?

    Dbanie o zdrową prostatę to nie tylko regularne badania u specjalisty, ale też zdrowa, zbilansowana dieta idąca w parze z odpowiednią dawką aktywności fizycznej – czyli, mówiąc ogólnie, prowadzenie zdrowego trybu życia

    Jak udowadniają badania, dobrze skomponowana dieta może przyczyniać się do zachowania prostaty w dobrej kondycji. Dbanie o prawidłowe zbilansowanie posiłków, które będą dostarczać niezbędne witaminy i mikroskładniki, a jednocześnie pozwolą uchronić ciało przed nadwagą, to właściwie podstawowa zasada związana z profilaktyką chorób prostaty.

    W codziennych posiłkach warto ograniczyć mięso – które jest trawione, przez zawartość białka, dość długo, a jego zalegające w jelicie pozostałości mogą uciskać na gruczoł. Można częściowo zastąpić je owocami i warzywami, które w naturalny sposób zwalczają wolne rodniki, do tego zawierają błonnik, który sprzyja regularnemu i prawidłowemu wypróżnianiu się. 

    Siła mikroelementów w profilaktyce zdrowia prostaty

    W dbaniu o zdrowie prostaty nie bez znaczenia pozostają mikroelementy, takie jak cynk czy selen, które pozwalają zachować proces produkcji testosteronu na prawidłowym poziomie oraz uczestniczą w przebiegu spermatogenezy (powstawanie i rozwój plemników w spermie). 

    O zdrowie gruczołu krokowego można dbać również w oparciu o ziołolecznictwo, poprzez przyjmowanie suplementów zawierających składniki naturalnie wpływające na utrzymanie w dobrym stanie dróg moczowych oraz funkcji płciowych, w tym także oddziałujących bezpośrednio na sama prostatę. 

    Preparaty takie, jak Prostamedin w tabletkach to środki stworzone na bazie roślin, które od wieków uznawane są za naturalne wsparcie męskiego zdrowia. W składzie suplementu znajdują się, między innymi, palma sabalowa, która wpływa bezpośrednio na zdrowie prostaty, wierzbownica drobnokwiatowa, będąca składnikiem stymulującym pracę układu moczowego, a jednocześnie działającym antyoksydacyjnie czy też dereń lekarski, który wspiera pracę dróg moczowo – płciowych. Regularne przyjmowanie suplementów diety wspierających prostatę, a także utrzymywanie prawidłowej wagi ciała i wprowadzanie do diety niezbędnych składników odżywczych może zapobiegać wielu poważnym dolegliwościom tego gruczołu, a przy tym stanowi formę prowadzenia zdrowego trybu życia, pozytywnie wpływającego na ogólny stan organizmu oraz dobre samopoczucie.