Szybki kontakt

  Co to są suplementy diety i suplementacja oraz jakie suplementy brać?

  suplementy

  Suplementy diety mają wspomóc nasz organizm i nasze zdrowie. Są one dostępne bez recepty i można je kupić w aptece oraz w sklepach zielarskich. Dziś na blogu przedstawiamy, co to są suplementy diety, suplementacja oraz podpowiadamy, jakie suplementy brać, by uzupełnić niedobory w organizmie.

  Co to są suplementy diety?

  Suplementy diety, cytując za ustawą, to środki spożywcze, których celem jest uzupełnienie normalnej diety. Są skoncentrowanym źródłem witamin i/lub składników mineralnych. Suplement diety wykazuje efekt odżywczy lub inny fizjologiczny w odróżnieniu od leku, który posiada właściwości lecznicze. Suplementy diety mogą się składać z substancji pojedynczej (np. witaminy C, soku z aloesu) lub złożonej (np. zestawu witamin i mikroelementów dla mężczyzn czy połączenia ekstraktów ziołowych). Suplement diety wprowadza się na rynek w formie umożliwiającej dawkowanie (np. kapsułek, tabletek, , proszku, płynu itp.), tak aby była możliwość jego precyzyjnego dawkowania.

  Suplementy diety  utrzymują nasz organizm w zdrowiu oraz  pomagają w uzupełnieniu różnego rodzaju niedoborów. Często nie przyjmujemy w posiłkach odpowiedniej ilości witamin i minerałów lub też – w wyniku np. choroby lub upośledzonego wchłaniania się tych substancji – ich poziom w naszym organizmie jest zbyt niski. Na pomoc przychodzą naturalne, roślinne suplementy diety traktowane jako uzupełnienie zdrowego jadłospisu, a nie jego zastępstwo.

  Co to jest suplementacja?

  Co to jest suplementacja? Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi następująco: przyjmowanie suplementów diety, by uzupełnić niedobory w organizmie. Suplementacja to remedium na wiele dolegliwości – niedobory witamin i minerałów, a także na poprawę jakości snu, lepszą sprawność fizyczną i umysłową oraz pamięć i wiele innych problemów, które utrudniają codzienne życie.

  W razie wątpliwości, jakie i ile suplementów przyjmować, zalecamy wykonanie badań (przede wszystkim krwi) – wyniki wykażą, z jakimi brakami boryka się nasz organizm i pomogą ustalić, co zacząć przyjmować.

  Wiele osób nie posiada wiedzy na temat tego, jak się odżywiać i jak komponować posiłki, by dostarczały wszelkich niezbędnych makro- i mikroelementów. Jadłospis ubogi w witamin i minerały to prosta droga do wystąpienia  niedoborów – a wtedy na pomoc przychodzą naturalne, ziołowe suplementy diety.

  Warto dodać, że wiele suplementów zawiera w sobie witaminy, minerały lub składniki odżywcze w najlepszej – w znaczeniu najlepiej przyswajalnej przez organizm – formie, dzięki temu znacznie większa jego część zostanie wchłonięta po zażyciu. Niektóre witaminy lub minerały wymagają zażywania w określony sposób – np. cztery witaminy (A, D, E oraz K) są rozpuszczalne w tłuszczach. By dobrze się wchłonęły, najlepiej spożywać je właśnie w obecności tłuszczów. Inny składnik, na który niedobór cierpi wiele osób, czyli żelazo, jest najlepiej przyswajany z dużą ilością witaminy C (np. z kiszonkami).

  Suplementy diety – środki ostrożności

  Należy pamiętać, że suplementy diety nie są zalecane dla każdego. Na ich stosowanie powinny uważać zwłaszcza osoby przewlekle chore, które przyjmują różne leki. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, który podpowie, jaki suplement możemy bezpiecznie stosować.
  Warto również pamiętać, że suplement diety nie zastąpi nam zdrowego odżywiania ani aktywności fizycznej ale jako uzupełnienie diety oraz ruchu może nam zapewnić lepsze zdrowie.

  Jakie suplementy brać?

  Jakie suplementy brać? Oczywiście takie, które pomogą rozwiązać trapiący nas problem lub uzupełnią jakiś niedobór. Na podstronie produktów z roślinnymi suplementami diety po lewej stronie można wybrać konkretne ich działanie (np. koncentracja, mocne kości, nerwowość, otyłość, pamięć, trawienie), dzięki temu łatwiej znaleźć produkt idealnie dopasowany do swoich potrzeb.

  1