Wątroba to jeden z najistotniejszych narządów w ludzkim ciele. Bierze czynny udział w procesie oczyszczania organizmu ze szkodliwych substancji, ale również magazynuje niektóre witaminy oraz żelazo, a także odpowiada za metabolizm i bierze udział w procesie krzepnięcia krwi. Dobra kondycja tego narządu jest niezwykle ważna do poprawnego funkcjonowania całego organizmu. Jakie sposoby są najlepsze? Czy warto zażywać zioła na wątrobę?
Dlaczego warto oczyszczać wątrobę?
Wątroba to narząd, który posiada zdolności regeneracyjne, ale co jakiś czas warto ją nieco wspomóc. Niestety, złe nawyki żywieniowe, nadużywanie używek i nieprawidłowy styl życia bardzo obciążają wątrobę i mogą doprowadzić do jej uszkodzenia. W tym wypadku niezastąpiona jest regeneracja tego narządu. Jak oczyścić wątrobę i dlaczego jest to takie ważne dla naszego organizmu?
Przyczyny i objawy chorób wątroby
Wątroba może regenerować się samodzielnie, gdyż posiada dużą rezerwę czynnościową. Z tego powodu może odrosnąć nawet z niewielkiego fragmentu i działać prawidłowo i efektywnie nawet, jeśli działa tylko 10% miąższu. W wątrobie znajdują się komórki macierzyste, dzięki którym narząd ten może samoistnie zregenerować uszkodzone fragmenty. Niestety, proces ten trwa dość długo – może wynosić od paru tygodni do nawet kilku miesięcy w zależności od stanu wątroby. Należy również zauważyć, że zdolności regeneracyjne tego narządu nie są nieograniczone. W przypadku chorób, przez które wątroba zostaje uszkodzona, albo stylu życia, przez który może zostać nadmiernie obciąża – dochodzi do powiększenia tego organu, co z kolei powoduje nacisk na żołądek oraz jelita. Wtedy zaczynamy odczuwać różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. W takim wypadku należy niezwłocznie wesprzeć regenerację wątroby, co polega na oczyszczeniu jej z toksyn i innych szkodliwych substancji, które mają negatywny wpływ na jej pracę.
Kiedy należy zadbać o regenerację wątroby?
Wątroba nie jest unerwiona, więc nie sprawia bólu, tym samym wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nadszedł najwyższy czas na regenerację. Organizm jednak wysyła nam wtedy pewne sygnały, takie jak: chwilowy dyskomfort po prawej stronie nadbrzusza po spożyciu ciężkostrawnego posiłku oraz wypiciu sporej ilości alkoholu, a także mdłości, wzdęcia, zaparcia, wahania wagi, podwyższone ciśnienie, skurcze łydek i palców rąk, przewlekłe osłabienie i zmęczenie oraz zażółcenie skóry, białek ocznych czy błon śluzowych. Przeprowadzenie szybkiego oczyszczania wątroby jest bardzo istotne w przypadku osób, które są otyłe, prowadzą niezdrowy styl życia, zażywają dużą ilość leków, nie stronią od alkoholu, ale i takich, które chorują na wirusowe zapalenie wątroby, mają różne stany zapalne i są narażone na kontakt z metalami ciężkimi oraz substancjami chemicznymi.
Sposoby na regenerację wątroby
Aby skutecznie oczyścić wątrobę z toksyn należy przede wszystkim wyeliminować czynnik, który prowadzi do uszkodzenia tego organu. Następnie należy zastosować kurację odtruwającą:
- dieta na wątrobę – zbilansowana dieta opierająca się na posiłkach lekkostrawnych, bez tłuszczu. Podstawą w tym wypadku powinny być warzywa oraz owoce, a także inne nieprzetworzone produkty bądź jak najmniej przetworzone. Powinno się również wykluczyć kawę, herbatę oraz słodycze. Należy za to przyjmować odpowiednią ilość białka – najlepiej zwierzęcego, czyli chude twarogi, mleko, jogurty, chude mięso i jajka;
- aktywność fizyczna – należy również zwiększyć aktywność fizyczną. Większa aktywność nie tylko pomaga oczyścić wątrobę, ale i pozwala na szybszą likwidację stłuszczenia tego organu.
Leki na wątrobę
Innym sposobem na oczyszczenie wątroby jest zażywanie odpowiednich ziół czy suplementów diety. Warto sięgać po preparaty z fosfolipidami, które wnikają w uszkodzone komórki wątroby, hamują proces włóknienia czego konsekwencją jest zmniejszenie ryzyka marskości i zwiększenie rozpuszczalności cholesterolu w żółci. Dzikie temu usprawniamy proces wydalania cholesterolu z organizmu. Można również zdecydować się na preparaty z kwasem tiazolidynokarboksylowym, które dezaktywują większość toksycznych związków i chronią przed niepożądanym działaniem leków oraz alkoholu. Warto sięgać również po suplementy z kurkuminą, które wspierają regenerację i przyspieszają proces oczyszczania wątroby.
Zioła na wątrobę
Jednym ze sposobów wsparcia pracy wątroby są zioła, które można stosować w postaci naparów. Naturalne ekstrakty ziołowe znajdziemy również w formie tabletek, syropów czy nawet soków. Do najpopularniejszych ziół na wątrobę należą: ostropest plamisty, pokrzywa zwyczajna, borówka czernica, karczoch zwyczajny, dziurawiec zwyczajny, kurkuma, glistnik jaskółcze ziele, mniszek lekarski, korzeń czarnej rzepy, tymianek właściwy, mięta pieprzowa. Na wsparcie wątroby polecamy ziołowy preparat Hepatofratin Forte (w saszetkach do picia) – mieszanka ta zawiera mniszek lekarski, kwiat rumianku, liście melisy oraz owoc kminu. Wątrobę można również wspierać pijąc soki z karczocha lub aloesu. Forma płynna jest wyjątkowo łatwo przyswajalna dla ludzkiego organizmu.