Szybki kontakt

    5 sposobów na sprawność mięśni i stawów

    Dolegliwości stawów to obecnie jeden z najbardziej powszechnych problemów współczesnej cywilizacji. Najczęstszymi przyczynami takiego stanu rzeczy są: przeciążenia fizyczne, nieaktywny tryb życia,niezdrowa dieta i inne choroby np. borelioza. Takim dolegliwościom najlepiej zapobiegać i dbać o kondycję stawów już od najmłodszych lat. Dzięki właściwym nawykom stawy i mięśnie są sprawne i pozwolą wyeliminować ból w przyszłości. Wystarczy wprowadzić do swojego życia kilka zasad i ich przestrzegać.  

    Stawy to ruchome połączenia, które występują między kośćmi. Najczęściej sprawiają problemy, kiedy zostaje uszkodzona chrząstka stawowa. Tkanka takiej chrząstki jest elastyczna i miękka. Skutecznie chroni kości przed ścieraniem, tarciem i amortyzuje ruch. Pod wpływem czasu kondycja chrząstek pogarsza się, co wpływa również na funkcjonowanie stawów. Do licznych zaburzeń w funkcjonowaniu stawów, ale i mięśni, przyczyniają się dodatkowo przeciążenia organizmu, niezdrowa dieta, nieprawidłowa aktywność fizyczna.

    Sposoby na zdrowe stawy i mięśnie

    Jak już wspomnieliśmy wcześniej, najlepszym sposobem na problemy stawów i mięśni jest zapobieganie. Właściwa profilaktyka, ale i poprawna reakcja na zdiagnozowane dolegliwości pozwolą na uniknięcie bólu, ale i poprawią ich kondycję. Jakie nawyki warto wprowadzić do swojego stylu życia, aby wzmocnić układ kostno-stawowy oraz mięśnie?

    1. Aktywność fizyczna

    Aktywność fizyczna jest ogromnym wsparciem dla mięśni, stawów i kręgosłupa. Nawet niewielka, ale jednak regularna aktywność może wpłynąć na tkankę chrzęstną stawów i zwiększyć je, co również zwiększa produkcję mazi do jamy stawowej. Dzięki temu stawy będą sprawniejsze, bardziej dotlenione i ukrwione, a uszkodzenia zostaną zlikwidowane. Zwiększenie ruchomości stawów sprawia, że stabilizuje się połączenie kostne i zmniejsza się odczuwalny ból. Według statystyk regularna aktywność fizyczna skraca ataki bólu, które pojawiają się w przypadku zapalenia stawów. Szczególnie pozytywnie na stawy może wpłynąć: jazda na rowerze, joga, pilates, nordic walking i aqua-aerobic. Należy pamiętać, aby przed ćwiczeniami wykonać odpowiednią rozgrzewkę, która powinna się składać z ćwiczeń rozciągających, które nie obciążają stawów. W przypadku występowania bólu i problemów warto najpierw skontaktować się z lekarzem i zdecydować się na ćwiczenia pod nadzorem rehabilitanta. Warto zauważyć, że wpływ na stawy mają również odpowiednio dobrane buty. Poprawne ułożenie stopy pozwala zachować stawy kolanowe i biodrowe w dobrej kondycji. Wybierając obuwie najlepiej postawić na obcas, który nie przekracza 3 cm. Ponadto osoby z nadwagą powinny wybierać buty z maksymalną amortyzacją, zwłaszcza do aktywności fizycznej.

    2. Właściwa masa ciała i dieta

    Utrzymanie prawidłowej wagi ciała ma duże znaczenia dla stawów i ich właściwego funkcjonowania. Prawidłowa masa nie obciąża nadmiernie stawów, ale i pozwala na swobodne wykonywanie ćwiczeń fizycznych, które są niezwykle ważne, do utrzymania kondycji. Jedną z najczęstszych przyczyn choroby zwyrodnieniowej stawów (biodrowych, kolanowych, a nawet rąk) jest otyłość. Nadmierna waga powoduje przeciążenie stawów, a to z kolei prowadzi do uszkodzenia chrząstki stawowej i pojawienia się bólu oraz sztywności stawów. Nie bez znaczenia jest również dieta. Wiele składników pokarmowych pozytywnie wpływa na siłę mięśni oraz kondycję stawów. Niektóre mogą zaś pogarszać ich stan. Aby wzmocnić stawy warto wzbogacić swoją dietę o witaminy C i D, a także białko i kwas omega-3.

    3. Zdrowy styl życia

    Wielu z nas nie zastanawia się nad tym, jak pewne czynności i aktywności, które wykonujemy codziennie w domu i w pracy mogą negatywnie wpłynąć na stan mięśni i stawów. Powtarzalność ruchów, przeciążenia, ciągłe siedzenie lub ciągłe stanie na nogach, sprzątanie dłuższą chwilę na kolanach bądź noszenie bardzo ciężkich toreb z zakupami naraża na nieprzyjemne dolegliwości. Z tego powodu warto przestrzegać zasad BHP i zawsze dbać o odciążeniu stawów.

    4. Mniejszy stres

    Częsty stres może wywoływać reumatoidalne zapalenie stawów bądź zapalenie jelita grubego. Dlaczego tak się dzieje? Pod wpływem stresu organizm produkuje duże ilości kortyzolu, co sprawia, że obniża się odporność. Stały stres to również długotrwałe napięcie mięśni, które powoduje usztywnienie ścięgien oraz powięzi. W efekcie może dojść do zmian w układzie kostno-stawowym, a to z kolei prowadzi do przeciążenia stawów. Aby temu zapobiec należy zadbać o rozluźnienie mięśni poprzez ćwiczenia fizyczne lub techniki relaksacyjne.

    5. Suplementy diety i zioła

    Suplementy diety i zioła również mogą pozytywnie wpłynąć na stawy i mięśnie. Należy wybierać preparaty z takimi składnikami, które zadbają o odbudowę tkanki chrząstki czy pomogą się zrelaksować. Przykładowo Bonifraterska maść pielęgnacyjno-rozgrzewająca* forte doskonale przywraca ulgę i komfort zmęczonym mięśniom po długim i stresującym dniu pracy, sprawdza się zwłaszcza podczas masażu. W terapii manualnej sprawdza się również Bonifraterski Olej żywokostowy z Boswellią, Warto wcierać olejek w obszarze stawów wykonując tym samym domowy masaż, który regeneruje mięśnie, przywraca ruchliwość stawów i zmniejsza ryzyko dolegliwości bólowych.